W roku 2017 będzie 250 dni pracujących i 115 wolnych, z czego 13 to dni ustawowo wolne od pracy, a 9 z nich przypadać będzie w tzw. dni robocze.

Przy dobrej organizacji własnego czasu i racjonalnym planowaniu urlopu dwa razy będziemy mogli wypoczywać po 9 a nawet 10 dni biorąc zaledwie po trzy dni urlopu.


Kiedy wziąć urlop w 2017?

Dni wolnych w roku 2017 będzie więcej niż w 2016, choć sam początek nie przedstawia się najciekawiej – Nowy Rok przypada w niedzielę, a to oznacza, że będziemy mieli tylko jeden dzień na leczenie przysłowiowego kaca - w poniedziałek trzeba będzie pojawić się w pracy.

Nieco lepiej prezentuje się święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli – szczęśliwym trafem wypada ono w piątek, dzięki czemu można w niewielkim stopniu wydłużyć weekend, planując krótki wypad za miasto lub odwiedziny dalszej rodziny. W kolejnych dwóch miesiącach okazji, by celebrować długi weekend niestety nie będzie, nie licząc oczywiście ewentualnego urlopu zimowego.

Wczesna wiosna także nie przygotowała niespodzianek - Wielkanoc przypada na 16 i 17 kwietnia, warto jednak pamiętać, że w krótkim czasie pojawi się długi weekend majowy, który pod względem dni wolnych prezentuje się zdecydowanie bardziej okazale.


Długi weekend majowy 2017

Dwa ostanie dni kwietnia (29 i 30) to sobota i niedziela, 1 mają przypada w poniedziałek, a 3 mają w środę. Wystarczy więc wziąć trzy dni urlopu (wtorek, czwartek i piątek) możemy zyskać aż 9 dni przerwy i wypoczywać nieprzerwanie od 29 kwietnia do 7 mają.

Bardziej oszczędni mogą ograniczyć urlop do dnia 2 mają (wtorek), zyskując w ten sposób przedłużony, pięciodniowy weekend. Zakładając, że dopisze pogoda, można zaplanować wiosenny wypad nad wodę lub w góry, spędzając dzięki temu czas wspólnie z rodziną.

Boże Ciało

Kolejna okazja do świętowania będzie 15 czerwca. W tym dniu przypada Boże Ciało (czwartek), decydując się na urlop w piątek po Bożym Ciele można zyskać czterodniowy weekend.

Lipiec to miesiąc, w którym szansy na długi weekend nie ma, przerwę w pracy można zaplanować jednak w sierpniu – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada we wtorek, 15 sierpnia. Wykorzystując jeden dzień urlopu (poniedziałek, 14 sierpnia) można zyskać dłuższy weekend.

Wszystkich Świętych 2017

Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) w roku 2017 wypada w środę, a to oznacza, że długi weekend można zyskać decydując się na dwa dni urlopu – do wyboru mamy dni przed lub po Wszystkich Świętych (30 i 31 października lub 2 i 3 listopada). Można również zaszaleć, wziąć cztery dni wolne i cieszyć się odpoczynkiem od 28 października (sobota) do 5 listopada, czyli aż 9 dni.

Korzystnie prezentuje się grudzień, czyli miesiąc finalizujący rok. Wigilia Bożego Narodzenia w roku 2017 wypada w niedzielę, a poniedziałek i wtorek to dni świąteczne, ustawowo wolne od pracy. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu (27, 28 i 29 grudnia) można zyskać aż dziesięć dni na świąteczny wypoczynek i wrócić do pracy we wtorek, 2 stycznia 2018.

Podsumowując:
W roku 2017 mamy łącznie 6 długich weekendów, które wymagają wzięcia od 1 do 4 dni urlopu. Skrupulatnie planując dni wolne można zyskać nawet 23 dni wolne od pracy, a przy tym zaoszczędzić urlop na wakacyjny wypoczynek.