Kredyt hipoteczny to pożyczka bankowa udzielana tylko i wyłącznie na zakup mieszkania lub budowę domu. Udzielana jest na podstawie wniosku złożonego w banku i pozytywnej opinii na temat zdolności kredytowej. Większość banków posiada atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych dla ludzi którzy mają rodziny, jak też są singlami.

Najważniejsze jest to aby móc udowodnić swoją sytuację finansową i przekonać bank do tego, że kredyt zostanie spłacony. Służy do tego dokumentacja finansowa, na podstawie której widać na jaką umowę osoba ma pracę, ile zarabia brutto, a także gdzie pracuje. W najlepszej sytuacji są osoby które mają umowę o pracę lub są przedsiębiorcami. Ich status finansowy powinien opiewać na przynajmniej pięć tysięcy złotych miesięcznie, aby uzyskać kredyt hipoteczny bez większych problemów. Jednak w przypadku niektórych banków, należy przedstawić dodatkowe informacje.

Może to być sytuacja rodzinna, a także dochody współmałżonka, czy też dotychczasowe opłaty jakie są ponoszone miesięcznie. Oprócz tego należy dostarczyć do banku informacje o nabywanej nieruchomości, po to aby wiarygodność dała lepsze rezultaty uzyskania kredytu. Warto zrobić zdjęcia, dołożyć dokumenty o wpłaconej zaliczce, pokazać akt notarialny, czy też podpisaną umowę. Należy przedłożyć kosztorys, wraz z kosztami remontu, wyposażenia czy nawet zakupu działki budowlanej, jeśli to będzie dom.

Na wysokość kredytu hipotecznego wpływ ma lokalizacja przyszłej nieruchomości, luksus, a nawet to, czy będzie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Im wyższy kredyt, tym więcej zabezpieczeń, dlatego zdarza się, że trzeba znaleźć nawet trzech poręczycieli. Osoby mające wyższy status mogą w zastaw oddać inną nieruchomość, jeśli to spowoduje szybsze udzielenie kredytu hipotecznego. Bank ostatnimi czasy domaga się tego, aby klient wpłacił przynajmniej dwadzieścia procent wkładu własnego.

To również pokazuje, czy klientowi zależy na kredycie, a także czy ma na to pieniądze. Zanim złoży się wniosek o kredyt, warto przejrzeć oferty różnych banków i dowiedzieć się, jakie mają wymagania dotyczące kredytów hipotecznych. Mogą się o nie niewiele różnić od siebie, ponieważ kwota kredytu ma tu ogromne znaczenie. Ludzie pracujący za granicą mają inną sytuację dlatego bank podchodzi do każdego indywidualnie. Nawet ci, którzy pracują na umowę zlecenie, także muszą postarać się aby bank przychylnie potraktował ich wniosek. Jak wiadomo, kredyt hipoteczny można otrzymać w walucie polskiej lub obcej.

Jest to ryzyko, ponieważ inna będzie wysokość rat. Aby nie obciążać własnego budżetu, trzeba znaleźć dodatkowe formy finansowania. Dla banku to także dobra informacja i dlatego chętnie przystaje na takie propozycje oferując kredyt w wysokości, jaka klienta interesuje. Bank bacznie zwraca uwagę na to, aby dochody klienta były udokumentowane, co oznacza również pracę legalną. Jeśli klient ma firmę i chce uzyskać kredyt hipoteczny, wówczas procedura będzie większa. Musi przedłożyć informacje o działalności, jej stanie finansowym a także ewentualnych zabezpieczeniach na wypadek bankructwa.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji NaKredycie.pl .