Historia kredytowa, co to jest? Co zrobić, aby nasza historia kredytowa była jak najlepsza? Do czego dążyć, a czego unikać, kiedy zamierzamy zaciągnąć pożyczkę lub kredyt?
Planujesz wziąć pożyczkę online albo na przykład kredyt hipoteczny? To bardzo dobrze, bo zdobyte pieniądze pozwolą ci zrealizować jakieś marzenie, albo pomogą w trudnej, niespodziewanej sytuacji. Przy zaciągnięciu zobowiązania często pod uwagę brana jest historia kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy. Co zrobić, aby historia kredytowa była jak najlepsza?
Co wchodzi w skład historii kredytowej?
Historia kredytowa budowana jest z wszystkich zaciągniętych kredytów, tych spłaconych, jak również spłacanych. Warto wiedzieć, że nie chodzi tu tylko o duże zobowiązania, takie jak kredyt na samochód lub kredyt na mieszkanie. Znaczenie mają także udzielone przez ciebie poręczenia kredytowe i pożyczkowe. A ponadto wszelkie inne produkty kredytowe: karty kredytowe, debety i limity na koncie. Warto także robić zakupy na raty, one również są odnotowywane w rejestrze BIK.
Po co BIK?
Proces zbierania historii kredytowej to bardzo ważna kwestia pożyczkodawców i kredytodawców, ponieważ dzięki niej szacowane jest ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy. To tam znajdują się wszystkie aktualne informacje o tym, czy wnioskujący o pożyczkę jest aktualnie zadłużony, a także, czy w przeszłości nie miał problemów ze spłatą długu.
Buduj historię kredytową – mądrze zaciągaj zobowiązania!
Jeżeli w przyszłości planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, dobrze będzie, jeżeli już teraz zadbasz o budowanie historii kredytowej. Możesz to zrobić poprzez kupowanie sprzętów AGD i RTV na raty, pamiętaj jednak, aby terminowo je spłacać. Innym pomysłem jest zaciąganie kredytów krótkoterminowych, takich, które mają bardzo niskie oprocentowanie i zerowe koszty zaciągnięcia. Kuszą cię wakacje za granicą albo nowe meble, skorzystaj z pożyczki na korzystnych warunkach.
Zabezpieczaj się, kiedy zbliża się zagrożenie…
Wszelkie problemy ze spłatą rat, odnotowywane są w BIK. Warto zawczasu zabezpieczyć się na tę okoliczność. Można poinformować dany bank o tym, że będziesz mieć problem ze spłatą jednej, bądź kilku rat. Możliwe jest, że pożyczkodawca zgodzi się na współpracę, a w konsekwencji w naszej historii kredytowej nie zostanie zanotowane opóźnienie spłaty, nie pojawi się także spirala zadłużeń.
Kontroluj informacje na twój temat…
Informacja o problemie ze spłatą kredytu widnieje w BIK przez pięć lat, warto sprawdzać, czy po upływie tego czasu nota ta została usunięta. Przeoczenia lub opieszałość pracowników banku może doprowadzić do tego, że twoja historia kredytowa będzie nie taka, jaka powinna być.