Po wyjściu z Unii Europejskiej – od 1 stycznia 2021 roku w Wielkiej Brytanii przestało obowiązywać prawo unijne. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest wykonanie przelewu do UK. Wysyłanie pieniędzy za granicę nadal jest łatwe, ale trzeba mieć świadomość kilku rzeczy, które obniżają koszty i usprawniają tę usługę.

Brexit a przelewy SEPA i SWIFT

Wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej, Wielka Brytania przestała być także członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Na terenie EOG i sześciu innych krajów można swobodnie korzystać z przelewu SEPA do płatności w euro. Takie usługi realizowane są w placówkach bankowych lub za pośrednictwem bankowości internetowej. W przypadku przelewów SEPA pieniądze zostają zwykle zaksięgowane na koncie odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego. 

Pomimo faktu, że Wielka Brytania nie należy już do EOG, pozostała członkiem systemu SEPA. Problem w tym, że obsługuje on jedynie zlecenia w EUR, dlatego ktoś, kto liczy na wymianę waluty na GBP, może się mocno rozczarować. Niestety, ale w przypadku przelewów w walutach obcych oraz przelewów do krajów spoza Unii Europejskiej, banki realizują jedynie klasyczne przelewy międzynarodowe SWIFT. Czas realizacji takiej transakcji zależy między innymi od dostępności banku odbiorcy oraz wybranej waluty i może potrwać nawet 3-4 dni.

Przelewy do UK – najlepsze rozwiązania

Zmiany po brexicie sprawiły, że brytyjskie instytucje finansowe oraz polskie banki musiały na nowo określić obowiązujące przepisy transferu gotówki. W konsekwencji klienci banków, którzy chcą zrealizować transakcję pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, muszą liczyć się z większymi opłatami za przelewy. Do tego dochodzi niekorzystny kurs wymiany walut i dłuższy czas oczekiwania na dostarczenie pieniędzy do odbiorcy.

Jednak z każdej sytuacji jest wyjście i przelewy do UK mogą być naprawdę szybkie i korzystne dla dwóch stron. Wystarczy zrezygnować z bankowego monopolu na rzecz zewnętrznych operatorów płatności międzynarodowych. Takie instytucje posiadają licencję legalnego funkcjonowania na rynku oraz zapewniają bezpieczne transfery na równi z bankami. Z racji tego, że zajmują się tylko przelewami zagranicznymi, ich oferta jest bardzo konkurencyjna. Korzystając z usług dostawcy płatności do UK, możesz zawsze liczyć na:

  • bardzo niską opłatę operacyjną za transakcję,
  • obciążeniem kursu minimalną marżą,
  • krótki okres oczekiwania odbiorcy na przelew (w tradycyjnej opcji maksymalnie 1 dzień roboczy, a przy transakcji natychmiastowej – jedynie 10 minut),
  • bieżące śledzenie statusu transakcji.

Takie przelewy do UK to dobre rozwiązanie dla każdego: dla osób, które korzystają często z międzynarodowych przekazów, wysyłają małe lub duże kwoty, a także tych, którzy potrzebują takich płatności sporadycznie.

Jak przelać pieniądze z polskiego konta na angielskie?

Procedura zlecenia przelewu do UK jest bardzo prosta. Wystarczy zarejestrować się w serwisie partnera, który oferuje takie usługi, aktywować konto i zlecić przelew. Dzięki przejrzystym warunkom transakcji od razu wiesz, jaką kwotę otrzyma odbiorca. 

To zdecydowanie najwygodniejsza i najtańsza opcja przekazywania pieniędzy z polskiego konta na angielskie po brexicie.