Czy wyobrażasz sobie swoje życie bez dostępu do szybkiego Internetu, prostych zakupów online i wygodnych płatności internetowych? Jeśli na każde z tych pytań odpowiedzią było „nie”, to koniecznie powinieneś zapoznać się z zasadami, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo bankowości przez internet.
Bezpieczeństwo i bankowość internetowa
Bankowość internetowa, nazywana również popularnie elektroniczną, to dynamicznie rozwijający się sektor e-usług. Korzysta z niego coraz więcej użytkowników, którzy cenią sobie prostotę rozwiązań finansowych oferowanych przez integratory płatności.
Mimo środków ostrożności i systemów ochrony wprowadzonych przez integratory płatności, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkownikom podczas płatności dokonywanych przez Internet, zdarzają się sytuacje, w których cyberprzestępcy zdobywają dostęp do naszego konta i środków finansowych na nim zgromadzonych. Użytkownicy tracą wówczas dostęp do systemu bankowości elektronicznej, a także wszystkich pieniędzy zgromadzonych na rachunku. Przestępcy wykorzystują również zdobyte dane osobowe do zawierania fałszywych umów, w tym umów kredytowych.
Zapisywanie danych kart płatniczych, niewylogowanie z internetowych systemów bankowości, czy też podpinanie płatności pod podejrzane aplikacje to prosta droga do utraty danych wrażliwych i zgromadzonych środków finansowych. Dlatego tak ważne jest, żeby podczas działań w Internecie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które prezentujemy poniżej. Pomogą one w uchronieniu się przed atakami cyberprzestępców i zabezpieczą przed utratą majątku.
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo transakcji płatniczych w Internecie?
- Program antywirusowy
Powinien być podstawowym elementem, który ochroni nasze urządzenia przed wirusami, czyli szkodliwymi oprogramowaniami wykorzystywanymi, nie tylko przez hakerów, do niepożądanych działań, jak np. przejęcie haseł do kont, usunięcie danych, kontrola nad komputerem.
- Legalne oprogramowania
Wykorzystuj do pracy na swoich urządzeniach, zarówno w sieci domowej, jak i zawodowej, wyłącznie legalne oprogramowania pochodzące od autoryzowanych dostawców. Programy pochodzące z niepewnych i nielegalnych źródeł mogą być stworzone na potrzeby hakerów, np. w celu wyłudzenia danych lub całkowitego przejęcia kontroli nad naszym systemem, a także zawierać wirusy.
- Cykliczne skanowanie komputera
Niektóre programy instalowane na naszych urządzeniach nie są w sposób automatyczny skanowane przez programy antywirusowe. Dlatego w celu uniknięcia luk w sprawdzanych plikach, konieczne jest cykliczne skanowanie komputera, które staje się gwarancją bezpieczeństwa naszych danych.
- Bieżąca aktualizacja systemu operacyjnego i aplikacji, z których korzystamy
Cyberprzestępcy wyspecjalizowali się w poszukiwaniu braków w oprogramowaniach, które stają się przestrzenią do kolejnych niepożądanych internetowych działań, określanych jako przestępstwa internetowe. W tym celu domy softwarowe cyklicznie wyszukują „dziury” w udostępnionych rynkowi produktach i w odpowiedzi na nie, udostępniają użytkownikom bezpłatne aktualizacje aplikacji, co znacząco obniża prawdopodobieństwo bycia ofiarą hakerów.
- Usuwanie wiadomości od nieznanego nadawcy
W sytuacji, gdy na naszej skrzynce mailowej pojawi się wiadomość od nieznanego nam nadawcy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i jej nie otwierać. Często załączniki takiej wiadomości zawierają wirusy, które mają za zadanie przejęcie danych wrażliwych lub zniszczenie naszego systemu.
- Loguj się do swojego banku wyłącznie za pośrednictwem adresu, który przekazał Tobie bank
Żeby bezpiecznie skorzystać z produktów internetowych, które oferuje Ci Twój bank, koniecznie loguj się do systemu przez adres podany podczas zakładania rachunku bankowego. Nigdy nie loguj się na stronę banku za pośrednictwem linków, które wysyłają nieznani adresaci na Twoją skrzynkę pocztową.
- Nie korzystaj z wyszukiwarek, w tym tych popularnych, do odnalezienia strony logowania do usług bankowych
Wyszukane w ten sposób adresy stron mogą być nieprawdziwe, a także zawierać wirusy.
- Bezpieczne połączenie z systemem internetowym banku
Przed zalogowaniem na stronie internetowej banku sprawdź czy adres rozpoczyna się od "https://", a nie „http://". W przypadku braku „s” w skrócie, nasze dane nie są szyfrowane, co zwiększa prawdopodobieństwo ataków ze strony hakerów.
- Sprawdź certyfikaty
Przed zalogowaniem na stronie internetowej banku sprawdź, czy Twoje dane są zaszyfrowane, a ich transmisja w Internecie jest bezpieczna. Zielony symbol kłódki zlokalizowany tuż przy obszarze, w którym wpisujemy adres strony, wskazuje czy dana strona posiada ważny certyfikat. W przypadku czerwonej kłódki nie powinniśmy korzystać z tej strony.
- VPN, czyli bezpieczna, szyfrowana transmisja danych w Internecie (nazywana również prywatną) dzięki której możesz w sposób anonimowy poruszać się po świecie online i chronisz swoją prywatność
VPN może szyfrować wszystko, co robisz w świecie Internetu, dzięki czemu w sytuacji, gdy korzystasz z Internetu wyłącznie przez bramę VPN, to źródłem transmisji danych jest eden z kilku routerów VPN, a nie bezpośrednio Twoje unikalne urządzenie, które w prosty sposób można zlokalizować.
- Nie odpowiadaj na wiadomości, w których proszony jesteś o podanie numeru Twojej karty
Twój bank nigdy nie poprosi o podanie numeru karty drogą mailową, a płatności w sklepach internetowych nie są dokonywane za pomocą wiadomości, tylko bezpiecznych połączeń.
- Chroń swoje hasła
Hasła do kont powinny być trudne. Ważne jest by znacząco się od siebie różniły - zawierały znaki, cyfry, małe i wielkie litery. Nie trzymaj ich spisanych w jednym, łatwo dostępnym miejscu.
Środowisko wirtualne i dostęp do niego niesie za sobą szereg możliwości. Kuszące są dla nas zakupy bez wychodzenia z domu, komunikowanie ze znajomymi o każdej porze dnia i nocy, czy korzystanie z ofert sektora finansów. Należy jednak pamiętać, że każda z tych czynności może mieć także negatywne konsekwencje, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i do wszystkiego podchodzić rozsądnie.
Przygotowanie: TOP VPN - ranking najlepszych VPN.