Pożyczka hipoteczna to określenie, którego znaczenie nierzadko jest błędnie interpretowane. Często przyjmuje się, że jest to po prostu inna nazwa kredytu hipotecznego. Tymczasem między tymi dwoma produktami bankowymi istnieją diametralne różnice. Dowiedz się więcej na temat tej formy pożyczki i sprawdź, czy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to dwa całkowicie różne produkty. Zmylić Cię może podobna nazwa, jednak zabezpieczenie spłaty kredytu hipoteką to jedyne, co łączy obie te formy pożyczania pieniędzy. Inny jest cel wzięcia pożyczki i samo zabezpieczenie hipoteką także ma odmienny charakter.

Jaki jest cel pożyczenia pieniędzy?

Podstawowa różnica pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym dotyczy tego, na jaki cel mają być wydane pożyczone pieniądze.

W przypadku pożyczki hipotecznej cel jest dowolny. Bank nie wymaga informacji, na co zamierzasz przeznaczyć otrzymane środki, ani żadnych dokumentów związanych z ich wydatkowaniem.

Kredyt hipoteczny jest pożyczką na zakup lub budowę nieruchomości. Nie tylko musisz zmieścić się w tej kategorii wydatków, ale też same warunki kredytu będą uzależnione od wartości nieruchomości — np. rekomendowany wkład własny wynosi obecnie 20% wartości nieruchomości, którą chcesz kupić lub wybudować. Z celem kredytowania wiąże się też konieczność załatwienia wielu formalności np. zdobycia i przedstawienia bankowi odpowiednich dokumentów, czy też dokonania wyceny nieruchomości. Jak widać, kredyt hipoteczny jest bardzo ściśle związany z konkretnym celem kredytowania.

2_pozyczka-hipoteczna-—-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-zalety.jpg

Jaką rolę pełni hipoteka?

W obydwu przypadkach hipoteka pełni rolę zabezpieczenia spłaty kredytu. Dopóki w księdze wieczystej nie powstanie odpowiedni wpis, konieczne jest płacenie ubezpieczenia pomostowego. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Pożyczka hipoteczna to forma kredytowania przeznaczona dla osób, które posiadają własną nieruchomość, ewentualnie dla osób, których bliscy zdecydują się zabezpieczyć ich kredyt w ten sposób. W przypadku problemów ze spłatą kredytu, bank może przejąć prawa do takiej nieruchomości.

W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczenie dotyczy nieruchomości, która dopiero powstanie lub dopiero stanie się własnością kredytobiorcy. Jednocześnie jest ona celem, na jaki przeznaczone będą otrzymane z banku środki.

3_pozyczka-hipoteczna-—-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-zalety.jpgJakie są zalety pożyczki hipotecznej?

Kredyt hipoteczny to popularne wyjście, pozwalające na zakup lub budowę nieruchomości w celach mieszkalnych, a także inwestycyjnych. Tymczasem pożyczka hipoteczna nie jest tak szeroko znanym rozwiązaniem, chociaż ma wiele zalet.

To rozsądny pomysł, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i potrzebujesz dodatkowej gotówki. Warunki takiej pożyczki są o wiele bardziej korzystne niż zwykłego kredytu gotówkowego. Możesz liczyć na wyższą kwotę, a także niższe oprocentowanie oraz dłuższy okres spłaty, który może wynieść nawet ok. 25 lat. Pamiętaj jednak, by tak jak w przypadku każdego innego kredytu, zachować rozsądek i dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe — utrata nieruchomości w przypadku problemów ze spłatą to poważne zagrożenie.