Nieważne, jaki macie zamiar wziąć kredyt – każdy wariant obejmuje konieczność przejścia procesu składającego się z szeregu etapów. Wszystko oczywiście po to, aby szczęśliwie otrzymać pozytywną decyzję i otrzymać środki pozwalające nam zrealizować dane marzenie. Niniejszy artykuł dedykujemy zatem wszystkim potencjalnym pożyczkobiorcom, aby jak najlepiej przygotowali się oni do wizyty w banku.


Właściwie każda forma postępowania opierająca się na dokumentacji regulowana jest przez regulamin. Nie inaczej jest z instytucjami bankowymi, przy czym nie tyczy się to jedynie pojedynczej formy finansowania.

1. Złożenie wniosku

Pierwszym krokiem będzie oczywiście złożenie wniosku o kredyt w banku. Zależnie od wariantu będzie potrzebny inny wniosek wraz z dokumentami dodatkowymi. We wniosku trzeba będzie zawrzeć informacje na temat:

  • oczekiwanej przez klienta kwoty,
  • celu, na który zostanie przeznaczona pożyczka,
  • czasu potrzebnego na spłacenie całości,
  • definitywnego terminu spłaty,
  • (opcjonalnie) informacji dotyczących tego, czy klient posiada inne zadłużenia u innych instytucji bankowych.

2. Analiza bankowa

Gdy bank otrzyma wniosek, jego pracownicy przystępują do analizy. Główną ocenianą wartością jest naturalnie zdolność kredytowa, ponieważ to na jej podstawie zostanie wyliczona kwota, którą może otrzymać konsument. Ponadto przedstawiony zostanie wskaźnik ryzyka dla banku, jeśli zdecyduje się ona na przyznanie kredytu.

Ten etap jest właściwie najważniejszy dla pożyczkodawcy, ponieważ w jego trakcie w strukturze banku pada decyzja co do dalszego postępowania procesu. Jeśli chcielibyście własnoręcznie obliczyć swoją zdolność kredytową (niepokrywającą się w 100% z rzeczywistością, ale zdecydowanie pomocną), skorzystajcie z dostępnych w Internecie kalkulatorów kredytowych.

3. Klient otrzymuje decyzję

Tu z kolei mowa o najistotniejszym momencie dla pożyczkobiorcy. Otrzyma on za pośrednictwem telefonu lub wiadomości e-mail informację o tym, czy będzie mógł udać się do siedziby banku w celu podpisania umowy. To, w jaki sposób zostaną mu przekazane środki, zależne jest od zapisów w niej zawartej.

Przeważnie przelewane są one na konto osobiste, inaczej sprawa ma się jednak w przypadku kredytu hipotecznego – wtedy przelew trafia do właściciela mieszkania, która ma zamiar nabyć klient.