Emigracja zarobkowa Polaków do krajów Unii Europejskiej sprawiła, że w wielu branżach można zaobserwować poważne braki kadrowe. Twoja firma odczuła ten trend i potrzebuje dodatkowego personelu? Szukasz załogi na stałe czy do prac sezonowych? Sprawdź, jakie korzyści wiążą się z zatrudnianiem pracowników z zagranicy.

Poznaj statystyki

Liczba cudzoziemców starających się o pracę w Polsce stale rośnie. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w pierwszej połowie 2015 roku zezwolenie na zatrudnienie w Polsce otrzymało nieco ponad 27 tysięcy obcokrajowców. W analogicznym okresie 2016 roku – już ponad 51 tysięcy. Przeważającą grupę stanowili wschodni sąsiedzi – spośród wszystkich pozwoleń najwięcej, bo aż 44 tysiące, otrzymali obywatele Ukrainy. Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Białorusi – wydano im prawie 2 tysiące zezwoleń. Spośród wszystkich cudzoziemców najwięcej znajduje zatrudnienie w sektorze budownictwa: w pierwszej połowie 2016 roku o pracę w tej branży starało się prawie 10 tysięcy osób. Dużą grupę stanowiły także osoby chcące pracować w sektorze transportu i gospodarki magazynowej – ponad 7 tysięcy.

 

Korzyści dla pracodawców

W Twojej firmie brakuje pracowników i zastanawiasz się nad zatrudnieniem obcokrajowców? Korzyści znajdziesz sporo. Bardzo ważnym czynnikiem determinującym wybór obywatela innego kraju, zwłaszcza spośród sąsiadów zza wschodniej granicy, jest kwestia finansowa. Cudzoziemcy wykonujący proste prace budowlane (niewymagające specjalistycznych kwalifikacji) zarabiają około 7-9 złotych netto za godzinę. Oczywiście stawki zależą w dużej mierze od posiadanych przez pracownika umiejętności, bowiem osoby podejmujące pracę w sektorze IT (informatycy, programiści) otrzymują wynagrodzenie zbliżone do pensji Polaka na analogicznym stanowisku. Potencjalne korzyści finansowe dla firmy to oczywiście nie wszystko, liczy się jest także uzupełnienie braków kadrowych, które powstały w wielu sektorach polskiej gospodarki wskutek emigracji zarobkowej Polaków za granicę. Brak kandydatów do pracy może poważnie zachwiać przedsiębiorstwem i spowodować, że jego sprawne funkcjonowanie stanie pod znakiem zapytania. Jeżeli borykasz się z deficytem pracowników w firmie, zatrudnienie obcokrajowców może okazać się remedium na problemy kadrowe.

 

Co z innowacyjnymi branżami?

Poszukiwanie pracowników z zagranicy to także świetny pomysł w przypadku specjalistycznych branż oraz przedsiębiorstw, które na polskim rynku nie mogą znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami. Dotyczy to wąskich specjalizacji (np. z zakresu nowoczesnych technologii, IT), a także sektorów gospodarki, które dopiero raczkują w naszym kraju. Twoja firma planuje rozpocząć innowacyjny projekt lub inspiruje się sukcesami zagranicznych korporacji i chce wdrożyć podobne modele zarządzania, lub produkcji? Skorzystaj z doświadczenia zagranicznych menadżerów lub przedstawicieli kadry wyższego szczebla, którzy pochodzą z krajów Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych.

 

Materiał opracowany we współpracy z Injob.com .