Nadszedł czas na zmiany! Dobra koniunktura na rynku pracy ułatwia podjęcie decyzji o transformacji życia zawodowego. Nowa kariera to nie tylko szansa na zmianę środowiska i współpracowników. To także najlepszy sposób na rozwój i uzyskanie wyższego wynagrodzenia. Przeczytaj artykuł, poznaj 5 najważniejszych czynności przed podjęciem decyzji o zmianie pracy i w końcu rozpocznij karierę, o której zawsze marzyłeś.

1. Oceń swoje aktualne zadowolenie z pracy

Zastanów się, które elementy obecnej pracy lubisz, a które Cię denerwują. Postaraj się zdefiniować, co wzbudza Twoją największą frustrację. Czy jest to poziom wynagrodzenia, kultura danej organizacji lub ludzie, z którymi pracujesz?

Znalezienie odpowiedzi na te pytania to podstawa. Dzięki nim dokładnie określisz, w którym kierunku powinna rozwijać się Twoja kariera.

Pamiętaj, że zmiany nie zawsze muszą być radykalne. Jeżeli lubisz swoje zajęcie, ale nie pasują Ci warunki, w których je wykonujesz – najlepszym rozwiązaniem może być wybór innego pracodawcy. Badania GUS wskazują, że obecna fluktuacja kadr w przedsiębiorstwach kształtuje się na poziomie 15-20% rocznie. To największy wynik w historii badań – oraz ogromna szansa dla wszystkich osób planujących zmianę pracy.

2. Przygotuj się do poszukiwań

Następnie upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany do poszukiwań. Postaraj się dokładnie ocenić zestaw umiejętności i doświadczeń, którymi obecnie dysponujesz. Pomyśl, czy wystarczająco rozwinąłeś się na obecnym stanowisku, aby poradzić sobie w nowej pracy.

Pamiętaj też, że pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na media społecznościowe. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy musi zadbać o swoją „osobistą markę”.

Dlatego sprawdź, czy na Twoim profilu na Facebooku lub Linkedin nie znajdują się treści, które mogą nie pasować do profilu kandydata na wybrane stanowisko. Jeżeli nie masz jeszcze swoich profili w mediach społecznościowych – warto je założyć. Dobrym pomysłem jest również udostępnianie tam materiałów, związanych z Twoją wymarzoną pracą. W ten sposób pokażesz nowemu pracodawcy, że wybrana branża faktycznie Cię interesuje.

3. Stwórz długoterminową wizję swojej kariery

Zastanów się, czy stanowisko na które aplikujesz pomoże Ci w długoterminowym rozwijaniu kariery. Nie opieraj decyzji wyłącznie na kwestiach finansowych.

Postaraj się przewidzieć, czy wybrana branża ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość. Sprawdź, jak wygląda sytuacja tego zawodu w innych krajach. Czy za 5 lub 10 lat wciąż będzie tak samo potrzebny, jak dzisiaj? Pomyśl, czy objęcie takiego stanowiska realnie rozwinie Twoje umiejętności i długoterminowo zwiększy Twoją wartość na rynku pracy.

Wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń pozwoli Ci też lepiej określić, jaki rodzaj aktywności zawodowej sprawia Ci największą radość. To może być najlepszy moment na spróbowanie swoich sił w zawodzie, o którym zawsze marzyłeś.

4. Zdobądź niezbędne informacje

Zrób rzetelny research. Przeczytaj fora internetowe i blogi osób, które wykonują Twój wymarzony zawód. Nie skupiaj się wyłącznie na pozytywach. Zwróć też uwagę na rzeczy, które są przedmiotem powszechnego narzekania.

Każda profesja ma swoje lepsze i gorsze strony. Czasami może być to poziom wynagrodzenia, czasami wysoki stres lub całodobowa dyspozycyjność.

Oceń, czy wykonywanie takiego zawodu pasuje do Twojej obecnej sytuacji życiowej oraz wyznawanych wartości.

5. Bądź cierpliwy i eksperymentuj

Pamiętaj, że zamiana pracy zawsze generuje stres. Dlatego nie warto się spieszyć. Im więcej czasu poświęcisz na rozsądne planowanie, tym większą masz szansę na rozpoczęcie kariery, która pozytywnie wpłynie na Twoje życie. Nie działaj na oślep. Gdy to tylko możliwe, postaraj się wykorzystać staże, praktyki oraz dni próbne. To najlepszy sposób, aby skonfrontować swoje marzenia z rzeczywistością.

Wiele zawodów możesz przetestować w wolnym czasie, bez podejmowania ostatecznej decyzji o porzuceniu dotychczasowego zajęcia. Dotyczy to w szczególności pracy wykonywanej online. W internecie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji, które pomogą Ci osiągnąć zawodowy sukces.

Artykuł powstał we współpracy z portalem o pracy zdalnej https://zarabiajnapisaniu.com/