Praca zdalna jest w ostatnim czasie popularna jak nigdy dotąd. Ze względu na rosnące zainteresowanie podejmowaniem tego typu zajęć warto uwzględnić zabezpieczenie sieci i urządzeń służących do zadań służbowych. Zapewni to komfort pracy i nie dopuści do utraty cennych poufnych danych. Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zdalnej w firmie?

Dlaczego urządzenia domowe są zagrożone

Pierwszą sprawą jest brak lub niedostatecznie silne zabezpieczenie hasłem dostępu do sieci prywatnej. Niektórym użytkownikom może się wydawać, że skoro mieszkają z dala od innych, to nie muszą w żaden sposób blokować dostępu do swojej sieci prywatnej. Jest to ogromny błąd szczególnie wtedy, gdy środowisko to służy do wykonywania zadań służbowych. Można w ten sposób zaryzykować nie tylko wgląd do poufnych treści, ale też ich utratę.

Kolejną sprawą jest troska o bezpieczeństwo fizyczne. Dlaczego? Ponieważ w domu zazwyczaj dzieje się więcej niż w biurze. W warunkach domowych są zwierzęta, małe dzieci lub inni członkowie rodziny. Bezpieczeństwo pracy zdalnej w firmie można podnieść dzięki kontrolowaniu dostępu do urządzenia. Koniecznie trzeba pamiętać o wyłączaniu komputera po zakończonej pracy, wylogowaniu się z kont firmowych, blokowaniu dostępu do urządzenia hasłem przy krótkiej bezczynności i oddzieleniu zadań służbowych od prywatnych.

Jakimi metodami dbać o swoje bezpieczeństwo

Sprawa absolutnie priorytetową jest zadbanie o silne i różne hasła dostępowe. Pierwsze z nich powinno być ustawione na domowym routerze. Najlepiej zmienić je jak najszybciej, aby nie było ono fabryczne. Passcode powinien zawierać co najmniej kilka niezwiązanych ze sobą słów i cyfr, a także znaków specjalnych.

Podobnie silne hasło należy ustawić na urządzeniu, które służy do pracy. Osoby niepowołane nie będą mogły się do niego dostać. Co ważne, takie hasła koniecznie muszą być od siebie różne i najlepiej, gdyby były unikalne i w ogóle ze sobą niezwiązane. Zdecydowana większość urządzeń wyposażona jest w kamerki internetowe. Najlepiej jest je zakryć fizycznie lub odłączyć, jeśli jest taka możliwość.

Podczas pracy zdalnej komunikacja z innymi pracownikami może następować na różnych poziomach. Komunikatory zewnętrzne czy poczta e-mail nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone a wiadomości należycie szyfrowane. Trzeba również uwzględnić ochronę danych osobowych podczas przesyłania poufnych dokumentów ogólnodostępnymi kanałami. Bezpieczeństwo pracy zdalnej w firmie może zostać zaburzone szczególnie podczas przeglądania skrzynki mailowej. W samotności często jest się śmielszym, jeśli chodzi o otwieranie linków zawartych w wiadomościach od nieznanych nadawców.

Bitdefender świetnym rozwiązaniem dla pracy zdalnej

Aby zapewnić sobie najwyższy stopień ochrony przed cyberzagrożeniami, warto sięgnąć po nagradzane i wyróżniające się rozwiązania od Bitdefender. To dzięki nim ogromna ilość Użytkowników z powodzeniem podejmuje się pracy zdalnej i korzysta z pełnej ochrony swojej sieci domowej i danych zapisywanych na służbowych urządzeniach.

Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl