Kredyt gotówkowy to jeden z tych kredytów, które wymagają najmniej formalności. Kredyt konsumpcyjny jest popularnym sposobem na to, aby czasowe wesprzeć swój budżet domowy, czy uzyskać niewielkie środki na dowolny cel. Najczęściej pieniądze pożyczone w ten sposób przeznaczane są na remont mieszkania, zakup wyposażenia mieszkania (RTV, AGD. meble). Środki przyznane są najczęściej na dobrych warunkach, a formalności są niewielkie. Co zatem trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy, jakie warunki należy spełniać?
Zdolność oraz historia kredytowa
Przede wszystkim bank sprawdzi Twoją zdolność oraz wiarygodność kredytową. Pierwsza rzecz to fakt czy jesteś w stanie spłacić przyszłe zobowiązanie, druga ma na celu sprawdzenie czy dotychczasowe kredyty i inne produkty kredytowe były/są przez Ciebie spłacane, czyli wiarygodność kredytową można nazwać też historią kredytową. Jeśli nie posiadasz/posiadałeś żadnych opóźnień w spłatach czy nieuregulowanych długów to możesz być pewny, że bank oceni Cię jako wiarygodnego klienta.
Co musisz zrobić?
W celu złożenia wniosku o kredyt musisz przygotować niezbędne dokumenty, a w przypadku kredytu gotówkowego nie jest to nazbyt długa lista. Przede wszystkim będziesz potrzebował dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość oraz zaświadczenie o dochodach, które otrzymasz u swojego pracodawcy. Czasami dodatkowo bank może poprosić Cię o wyciągi z konta np. z ostatnich 3 miesięcy, aby zobaczyć, że jesteś osobą stabilną finansowo.
Pamiętaj o tym, aby uzupełniony przez Ciebie wniosek nie zawierał żadnych błędów. Banki bardzo skrupulatnie sprawdzają wszelkie dane, a każdy błąd w formularzu może być powodem odmowy przyznania kredytu.
Od czego zależy wysokość udzielonego kredytu?
Wysokość udzielanego kredytu gotówkowego zależy od osiąganych przez nas dochodów oraz historii kredytowej. Jeśli posiadasz stałe dochody, najlepiej na umowie o pracę na czas nieokreślony, a także nienaganną wiarygodność kredytową – możesz liczyć na większa ilość środków. Oczekiwanie na przyznanie kredytu zależy głównie od wysokości jego sumy, czym jest ona wyższa, tym okres podjęcia decyzji może się wydłużyć. Po przyznaniu kredytu klient dowiaduje się o tym mailowo lub telefonicznie, a środki zostają przelane na jego indywidualny rachunek bankowy.
Okres kredytowania wpływa na zdolność kredytową
Ze zdolnością kredytową bardzo często wiąże się również okres kredytowania. Załóżmy chcesz wziąć kredyt na 24 miesiące w wysokości 20 tysięcy złotych. Niestety Twoja zdolność kredytowa na to nie pozwala, ponieważ według banku nie będziesz mógł spłacić tej sumy w ciągu 24 miesięcy. Bank proponuje Ci za to te same zobowiązanie, rozłożone jednak na 48 miesięcy, gdzie miesięczna rata jest niższa. Wiedz jednak, że bank nie robi tego bezinteresownie, tak w ten sposób otrzymasz wymarzoną pożyczkę, jednak im dłuższy okres kredytowania, tym bank zyska więcej na odsetkach mimo, że miesięczna rata będzie niższa.
Wybór odpowiedniego kredytu zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Pamiętaj, aby nie zapożyczać się na zbyt wysoką kwotę, jeśli wiesz, że będziesz mieć problemy z jej oddaniem.
Potrzebujesz pieniędzy na remont mieszkania? Wybierz kredyt gotówkowy z porównywarką totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe |