Zakup domu to niewątpliwie ogromny wydatek. Niejednokrotnie na własne lokum musimy ciężko pracować, ostrożnie planować budżet i z wielu rzeczy rezygnować. Bez względu na to, czy kupno domu było dla Ciebie trudną drogą, czy nie, na pewno nie chcesz go stracić. By w razie powstania szkody nie zostać bez pomocy, można wykupić polisę mieszkaniową. O czym warto pamiętać przy wyborze ubezpieczenia? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Ubezpieczenie domu – na jaką pomoc można liczyć w ramach polisy?

Jeśli kupując dom, posiłkujesz się kredytem hipotecznym, bank zażąda od Ciebie wykupu polisy ubezpieczeniowej. Gdy finansujesz zakup z własnych środków, takie ubezpieczenie nie będzie konieczne, jednak może nieść ze sobą wiele korzyści. Umożliwia ona uzyskanie odszkodowania w przypadku takich zdarzeń losowych, jak:

 • Zalanie;
 • Pożar;
 • Włamanie oraz kradzież;
 • Zadymienie.

W zależności od wykupionego wariantu ubezpieczenia, lista zdarzeń, w których będzie możliwe uzyskanie pomocy, będzie inna. Możesz wykupić dodatkowe rozszerzenia, np. Home Assistance, dzięki czemu nie tylko otrzymasz pomoc finansową potrzebną do naprawy szkód, ale także wsparcie fachowców, np. hydraulika czy elektryka. Nie każdy o tym wie, ale w ramach polisy można także dostać np. zakwaterowanie na czas prac w mieszkaniu, w którym nie można mieszkać przez powstałe zniszczenia (np. po pożarze). Co ważne, nie tylko mury, okna, drzwi, czy podłogi mogą być objęte ubezpieczeniem, ale także wszelkie elementy na stałe przytwierdzone, jak np. zlew czy wanna oraz ruchome, jak meble czy sprzęt RTV i AGD.

Czy zakup polisy gwarantuje otrzymanie pomocy finansowej w przypadku szkody?

Tak, jak w przypadku każdego ubezpieczenia, nie zawsze będzie możliwe otrzymanie pomocy, nawet jeśli masz wykupioną polisę. Umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie zawierała listę tzw. wyłączeń, czyli sytuacji, kiedy nie otrzymasz odszkodowania za poniesione szkody. Choć w zależności od ubezpieczalni, lista ta może się nieco różnić, to najczęściej będzie zawierać takie zdarzenia, jak:

 • Rażące niedbalstwo lub zaniedbanie (np. pozostawienie kluczyków w drzwiach, niezamknięcie drzwi lub okien);
 • Kradzież z włamaniem, podczas której włamywacz nie pozostawił po sobie żadnych śladów (brak uszkodzonego zamka czy stłuczonej szyby);
 • Celowe działanie na szkodę ubezpieczyciela osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Jeśli zdecydujesz się na zakup dodatkowego rozszerzania w postaci OC w życiu prywatnym, możesz być chroniony przed zniszczeniami spowodowanymi, np. przez zwierzęta, jednak niektóre z nich są zawarte w wyłączeniach (np. rasy psów uznawane za agresywne), dlatego nie będziesz mógł uzyskać pomocy. Nie otrzymasz odszkodowania także wówczas, gdy nie opłacasz regularnie składek. 

Co ma wpływ na cenę polisy?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy o różnym zakresie ochrony oraz cenie. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie, porównaj tutaj, co i w jakiej kwocie możesz otrzymać. Dlaczego czasem tak bardzo różnią się one między sobą? Na szczegóły oferty ma wpływ ubezpieczyciel, nie ma jednego standardowego zakresu ochrony, określonego ustawą, jak to jest np. w przypadku polisy OC samochodu. Co ważne, na cenę będzie miał wpływ nie tylko zakres ochrony, ale także wartość nieruchomości, dlatego tak ważne jest odpowiednie jej oszacowanie. Możesz to zrobić samodzielnie, jednak, gdy posiadasz np. dzieła sztuki, będzie potrzebna pomoc rzeczoznawcy. Podczas ustalania wartości nieruchomości, będziesz musiał wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

 • Lokalizacja nieruchomości;
 • Kondygnacja, na której się znajduje lokum;
 • Powierzchnia mieszkania
 • Elementy nieruchome (np. wanna, prysznic, umywalka);
 • Elementy ruchome (meble, sprzęt RTV i AGD).

Musisz pamiętać, żeby w razie wykonania remontu czy zakupu drogocennych rzeczy, zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć sytuacji, w której otrzymane środki finansowe nie będą wystarczające do pokrycia szkód, choć nie w przypadku każdego ubezpieczyciela.  Niestety niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny szkody, będą brały pod uwagę zużycie poszczególnych elementów, dlatego też finalnie możesz otrzymać kwotę pomniejszoną nawet o kilkadziesiąt procent, co uniemożliwi pokrycie kosztów.

Jakie dane należy wpisać do kalkulatora przy wycenie nieruchomości?

Po wycenę ubezpieczenia nieruchomości możesz udać się bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, ale także skorzystać z kalkulatora dostępnego w internecie (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-i-domu/569.html). Będziesz musiał wpisać m.in. takie dane, jak:

 • Rodzaj nieruchomości, jaką chcesz objąć polisą;
 • Lokalizację nieruchomości;
 • Piętro, na jakim znajduje się lokal;
 • Rok powstania zabudowy;
 • Formę własności;
 • Liczbę osób dzielących dane gospodarstwo domowe;
 • Czy nieruchomość będzie wynajmowana lub będzie w niej prowadzona działalność gospodarcza;
 • Szkody, jakie miały miejsce w ostatnim czasie.

Oczywiście danych do wpisania, będzie o wiele więcej, a każda z nich jest bardzo ważna, by można było określić ryzyko wystąpienia szkód oraz ich ewentualny koszt naprawy. 


Artykuł sponsorowany.