Chyba każdy właściciel małej firmy staje przed dylematem w jaki sposób zająć się księgowością, wszelkimi sprawami związanymi z ZUS, Urzędem Skarbowym. Sprawy podatkowe, rozliczenia, poprawne prowadzenie akt osobowych ewentualnych pracowników-wszystko to spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Jest wiele możliwości, można pokusić się o samodzielne prowadzenie wszelkich spraw w oparciu np o program do księgowości.

Z perspektywy własnego, dwunastoletniego doświadczenia w prowadzeniu sklepu stacjonarnego oraz internetowego odradzam jednak takie rozwiązanie. Podstawą dobrego, przejrzystego prowadzenia księgowości w małej firmie jest dobre biuro rachunkowe. Z całą pewnością związane jest to z dodatkowym kosztem, który szczególnie na początku działalności może stanowić obciążenie, jednak w długiej perspektywie pracy korzyści przewyższają miarę poniesionych kosztów. Rzetelne biuro rachunkowe jest nieocenione już w momencie zakładania firmy, profesjonalny doradca, indywidualnie spoglądając na specyfikę i charakter przedsięwzięcia jest w stanie stworzyć plan spraw koniecznych do załatwienia o których niekoniecznie trzeba wiedzieć startując w biznesie. Poinformuje chociażby o wyborze sposobu opodatkowania i pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, wskaże co należy załatwić w ZUSie, Urzędzie Skarbowym, a decydując się na udzielenie pełnomocnictwa, możemy liczyć, że wiele spraw biuro rachunkowe załatwi w naszym imieniu.

Natomiast w trakcie prowadzenia firmy dobra współpraca z biurem rachunkowym odciąża właściciela od wszelkich spraw związanych z rozliczeniem podatków, składek, ewentualnego VATu. To biuro podatkowe odpowiada za terminowość składania dokumentów, za właściwe i bezbłędne naliczenia wszelkich zobowiązań. Jest to ogromne udogodnienie, które przede wszystkim pozwala skupić się na głównym nurcie swojej pracy, bez niepokoju o znajomość przepisów i poprawność własnych poczynań w zakresie księgowości.  Dużą zaletą współpracy z biurem rachunkowym jest także to, że w razie kontroli skarbowej, zusowskiej czy inspekcji pracy to właśnie nasz doradca reprezentuje firmę, a ponieważ jest kompetentny omija nas ogromny stres związany z takimi sytuacjami.

Biuro rachunkowe stanowi także nieocenioną pomoc przy zatrudnianiu pracowników, ponieważ przeprowadza cały proces tworzenia akt osobowych, doradca informuje o koniecznych badaniach w medycynie pracy, szkoleniach BHP, pilnuje, aby wszystkie wymagane dokumenty znalazły się w teczce pracownika, co miesiąc tworzy i przesyła listę płac z odpowiednimi rozliczeniami,pilnuje kwestii zwolnień chorobowych, urlopów, nadgodzin - przedsiębiorca otrzymuje gotowe dokumenty, nie traci czasu, nie popełnia błędów.

Kolejnym nieocenionym udogodnieniem są sprawy rozliczeń rocznych, biuro rachunkowe odpowiada za bilans firmy, za zeznanie podatkowe właściciela i ewentualnych pracowników, potrafi wskazać stopień rentowności przedsiębiorstwa, wskazać, co stanowi najwyższy koszt, skąd wynikają ewentualne straty. 

Rozpoczynając własną działalność postawiłam na współpracę z biurem rachunkowym, z perspektywy czasu był to jeden z trafniejszych wyborów, który wpłynął na mój komfort pracy, poczucie bezpieczeństwa i pozwolił działać w branży, którą się pasjonuję bez zamartwiania się o sprawy rozliczeń i podatków, 

 

 

Artykuł przygotowali:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym Credotax z Poznania.