Jeszcze kilkanaście lat temu, dokonanie wymiany waluty na inną wymagało osobistej wizyty w banku lub kantorze stacjonarnym. Obecnie jednak coraz popularniejsze stały się kantory online, z usług których korzystać można przez internet. Oferują one wyjątkowo korzystne kursy walutowe, zapewniają szybką realizację wymiany i nie wymagają wielu formalności. Posiadają również wiele innych atutów. Na czym tak naprawdę opiera się funkcjonowanie kantoru internetowego?Rejestracja w kantorze online

Aby dokonać wymiany w kantorze internetowym, należy przede wszystkim dysponować standardowym rachunkiem osobistym w rodzimej walucie, a także posiadać dodatkowe konto walutowe - w docelowej walucie zagranicznej. Większość kantorów online działa w zbliżony sposób, wymagając od każdego użytkownika rejestracji w serwisie. Indywidualne konto pozwala na bezproblemowe dokonywanie wymiany waluty - zawsze odbywa się to poprzez wykonanie przelewu pomiędzy rachunkami e-kantoru a rachunkami bankowymi użytkownika. Procedura wymiany waluty wymaga na początek złożenia dyspozycji walutowej na odpowiedniej platformie internetowej. Dzięki niej poznać można także aktualne, oferowane przez dany kantor kursy walut.

Wymiana pieniędzy w kantorze internetowym

Kiedy dyspozycja zostanie już złożona, następuje jej rejestracja w systemie. Etap ten wymaga od użytkownika przekazania indywidualnych danych konta, na które wysłane zostaną nabyte środki walutowe. Następnie kantor online generuje dane do przelewu zakupowego, razem z wszystkimi informacjami niezbędnymi do jego przeprowadzenia. Klient musi zrealizować przelew w zadeklarowanym banku, przy pomocy danych dostarczonych przez kantor online. Kiedy transakcja zostanie sfinalizowana, na internetową platformę wymiany waluty napływają zamówione środki. Po zarejestrowaniu tej wpłaty, generowane są dane do przelewu zwrotnego środków nabytych przez klienta. Pieniądze otrzymane mogą być niemal od razu. Łączny czas realizacji transakcji zależy przede wszystkim od banku, w którym dokonywane są transfery pieniężne. Zakupiona obca waluta trafia w ostateczności na konto walutowe klienta - zwykle jeszcze tego samego dnia.

Zalety kantorów internetowych

Kantor internetowy jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym oraz szybszym niż tradycyjny punkt stacjonarny. Wszystko odbywa się w oparciu o proste zasady, a na dodatek nie wymaga od klienta wychodzenia z domu oraz samodzielnego poszukiwania placówek z najlepszym kursem. Wymienione pieniądze szybko trafiają na konto, dzięki czemu oszczędzić można czas i nerwy. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że przez internet waluta wymieniana jest znacznie taniej. Transakcje realizowane są w oparciu o niskie koszty operacyjne, nierzadko całkowicie pozbawione tzw. spreadu walutowego - różnicy między ceną sprzedaży, a ceną kupna. Wymiana środków online jest dzięki temu doskonałym i prostym sposobem na spłatę raty kredytu zaciągniętego w innej walucie, przesłanie pieniędzy rodzinie mieszkającej w obcym kraju czy też opłacenie zakupów dokonanych w sklepie nie przyjmującym PLN.

Współpraca:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ekantor.pl - uczciwa wymiana walut online.