1 lipca 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci dotycząca wypłacania świadczenia wychowawczego.
500 plus na pierwsze dziecko ma na celu ograniczenie ubóstwa wśród dzieci, zwiększenie wzrostu liczby urodzeń oraz ma stanowić inwestycję w rodzinę.
Komu przysługuje? Kto może się o nie ubiegać? Kiedy złożyć wniosek?
Czym jest świadczenie wychowawcze i komu przysługuje?
Świadczenie wychowawcze czyli tzw ,,500 plus" jest świadczeniem na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Ma ono na celu częściowo pokryć wydatki związane z wychowaniem dziecka w tym opieką nad nimi i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Od 1 lipca 2019 roku weszła nowelizacja ustaw o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zniosła dotychczasowe obowiązujące kryteria dochodowe. Ściślej mówiąc, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia bez obowiązujących wcześniej kryteriów dochodowych osiąganych przez rodzinę.
Kto i gdzie może złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko?
Wniosek na świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka na nowych zasadach już od 1 lipca 2019 roku online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez portal PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną, zaś od 1 sierpnia 2019 roku wejdzie możliwość składania wniosków w formie tradycyjnej czyli papierowej w urzędzie gminy, której mieszkamy lub za pośrednictwem poczty.
Kiedy zostanie wypłacone świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko?
Bardzo istotny wpływ na wypłatę świadczenia ma termin złożenia wniosku na pierwsze dziecko:
Czy wiesz na co przeznaczyć 500 plus?
Należy pamiętać, że zasiłek wychowawczy czyli tzw ,,500 plus" jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka w tym opieką nad nim i zaspokojeniem potrzeb życiowych. Jeśli osoba, której przysługuje świadczenie, marnotrawi wypłacane świadczenie lub wydatkuje niezgodnie z celem,organ właściwy, który wydaje decyzję o przyznaniu zasiłku ma możliwość przekazania świadczenia wychowawczego w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług. Wcześniej jednak zleca kontrole nad sprawdzeniem stanu faktycznego sytuacji.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl. |