Konto osobiste to w dzisiejszych czasach nie tylko produkt, który ułatwia życie. To jedno z najważniejszych miejsc, do których trafiają Twoje pieniądze, owoc ciężkiej, często wielogodzinnej pracy. Chcąc mieć pewność, że będą dobrze przechowywane i dostępne w razie potrzeby, szukasz najlepszego konta. W tym celu nie sugerujesz się reklamami, ale wybierasz ostrożnie i świadomie. Jednak czy zawsze podejmujesz dobre decyzje?

Uświadom sobie, jakie są Twoje potrzeby 

W natłoku ofert łatwo jest zgubić to, co jest kluczowe. Wysokie oprocentowanie, płatności zbliżeniowe, darmowe przelewy... przykłady korzyści z posiadania konta można by mnożyć. To wszystko może być nieistotne, jeśli nie bierze pod uwagę najważniejszego. A to właśnie główny powód, dla którego zdecydowałeś się właśnie założyć konto. To twoje potrzeby i kryteria, którymi się kierujesz. Nie zawsze są one jasne czy zrozumiałe, czasem wymagają zastanowienia.  

Aby ułatwić sobie to zadanie, na początek zadaj sobie kilka prostych pytań: 

  • Jak często płacisz za pomocą karty? Czy często korzystasz z debetu lub karty kredytowej? 
  • Czy korzystasz z bankomatów, wypłacając gotówkę? 
  • Czy wykonujesz płatności w obcych walutach, płacisz za granicą? 
  • Jak często zlecasz przelewy? Czy interesują Cię przelewy natychmiastowe, a może płatności, które działają w trakcie weekendów? 
  • Czy wolisz mieć konto oszczędnościowe, a może wystarczy Ci tylko rozliczeniowe? 

Znając odpowiedzi na te pytania, dużo szybciej określisz, jakie jest Twoje idealne konto. Być może nie ma na rynku konta, które spełnia dokładnie te wszystkie kryteria. Jednocześnie można mieć rachunek, który zaspokoi najważniejsze potrzeby i będzie sprawdzał się w większości sytuacji.  

No dobrze, ale ile to wszystko kosztuje? 

Wysokość opłat w bankach nie jest duża. Przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. Każda dodatkowa usługa w banku kosztuje, więc warto czytać tabele opłat i prowizji, w których zawarte są wszystkie informacje, również te zapisane małym drukiem. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, czasami trudno dowiedzieć się, która pozycja ma znaczenie, a co można pominąć. Banki specjalnie dbają o dużą ilość detali, aby trudno było się w tym wszystkim zorientować.  

Znając własne potrzeby, można sprawdzać dokładnie pozycja po pozycji i policzyć razem wszystkie opłaty. Jednak to zajmuje czas i zabiera sporo uwagi. Znacznie lepszym pomysłem jest korzystanie z rankingów kont bankowych. Są to miejsca, w których nawet najbardziej szczegółowe dane są zbierane w jednym miejscu. Dzięki temu można o wiele prościej je porównać i podjąć lepszą decyzję. Warto rozejrzeć się na takiej stronie, aby znaleźć ofertę, która będzie najbardziej Ci odpowiadać. Można otworzyć konto bankowe z moneycore, jednym z największych serwisów poświęconych finansom osobistym. 

Co jeszcze oferują konta bankowe? 

Jednym z powodów, dla których ludzie otwierają konta, jest istnienie promocji. Za samo założenie konta można skorzystać z dodatkowych bonusów. W zależności od oferty, mogą przybierać różną postać: 

  • w postaci nagród rzeczowych: bonów do wykorzystania w określonych sklepach, voucherów lub gadżetów elektronicznych, 
  • premie pieniężne - występują w różnej wysokości - od 50 do kilkuset złotych dla osób fizycznych, a w przypadku firm to może być nawet tysiąc złotych, 
  • zwroty za zakupy, czyli popularny cashback. Za każde zakupy możesz otrzymać zwrot gotówki. Jest to możliwość, która najczęściej występuje dla płatności mobilnych, zbliżeniowych bądź korzystania z Bliku, 
  • kredyty lub pożyczki na preferencyjnych warunkach - mogą być pozbawione prowizji lub oprocentowania. Klient, który korzysta z tej promocji oddaje dokładnie tyle pieniędzy, ile wcześniej pożyczył, 
  • punkty do wykorzystania w programie lojalnościowym - one również mogą uprawniać do odebrania nagród rzeczowych lub otrzymania różnych zniżek. 

Jak widać powyżej, pomysłowość banków nie ma granic. Jednak nie każda promocja jest warta uwagi. Aby wyłowić najlepszą okazję, warto mieć pewną informację. W tym wypadku porównywarki kont również są niezastąpione. Dlatego warto założyć konto bankowe, portalem, na którym można znaleźć dużo więcej wartościowych informacji. 

Więcej informacji na temat kont bankowych znajdziesz na https://moneycore.pl