Wystawianie faktur to absolutna konieczność, gdy prowadzimy działalność gospodarczą i współpracujemy z innymi podmiotami. Sprzedaż towarów czy usług wymaga odpowiedniego udokumentowania i najczęściej służy do tego właśnie faktura.

Jak wygląda proces wystawiania faktur w małej firmie i w jaki sposób można go uprościć?

Fakturowanie online

Małe firmy często współpracują z biurem rachunkowym, które odpowiedzialne jest za prowadzenie księgowości. Tymczasem wystawianie faktur najczęściej pozostaje po stronie właściciela firmy, który jednocześnie odpowiedzialny jest za prowadzenie działalności operacyjnej firmy. Niegdyś faktury wystawiane były odręcznie, jednak wymagało to przede wszystkim dokładnej znajomości przepisów, a także włożenia w to sporej ilości czasu i pracy. Dziś najpopularniejszą metodą jest wystawianie faktur za pomocą specjalistycznych programów, dzięki którym właściciel firmy nie musi poświęcać cennego czasu na ich odręczne wypełnianie. Korzystanie z programów do fakturowania jest także bardzo wygodne i bezpieczne dla właścicieli małych firm, gdyż pozwala dopełnić wszystkich obowiązków zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Właściciele małych przedsiębiorstw na ogół zajmują się prowadzeniem biznesu, natomiast przepisy prawa podatkowego, które określają także zasady dotyczące treści faktur, terminów ich wystawiania i zasady przechowywania nie muszą być im szerzej znane.

Oprogramowanie Intaxo

Każdy przedsiębiorca prowadzący małą firmę powinien zdecydować się na pracę z oprogramowaniem Intaxo, które znacznie upraszcza procedury fakturowania, a dodatkowo umożliwia wystawianie faktur za pomocą urządzeń mobilnych. Intaxo to nowoczesny program, dzięki któremu można wystawiać swoim kontrahentom faktury VAT, faktury proformy, korekty, a także inne, w zależności od potrzeb. Ogranicza on możliwość pomyłki dotyczącej danych kontrahenta, gdyż można je pobierać bezpośrednio z GUS. Jest to bardzo ważne w kontekście plików JPK VAT, które obowiązkowo należy składać do urzędu skarbowego. Przedsiębiorcy mogą korzystać z gotowych szablonów faktur, które wystawiane mogą być również w obcym języku i w obcej walucie.

Wygodne fakturowanie

Oprogramowanie Intaxo umożliwia przedsiębiorcom wygodne fakturowanie w niemal każdym miejscu i o każdym czasie. W dzisiejszych czasach ma to niebagatelne znaczenie. Nie zawsze bowiem mamy pod ręką komputer, na którym zainstalowane jest oprogramowanie Intaxo do wystawiania faktur. Istnieje więc możliwość pobrania aplikacji, która jest kompatybilna z systemami Android i iOS, czyli najczęściej spotykanymi na rynku. Dzięki temu zyskujemy sposobność wystawienia faktury przy pomocy telefonu komórkowego bądź tabletu - sprzęt tego rodzaju zdecydowanie częściej mamy przy sobie niż komputer. Dla właściciela firmy oznacza to przede wszystkim wygodę, ale również możliwość wystawienia faktury na życzenie klienta, który może domagać się jej w czasie, w którym komputer pozostaje poza naszym zasięgiem. System umożliwia również wystawianie faktur cyklicznych, które znajdują zastosowanie w momencie, w którym nawiązujemy z kontrahentem dłuższą współpracę. Tego rodzaju faktury zwykle wystawiane są pod koniec lub na początku miesiąca, a dzięki Intaxo można to zrobić w wolnej chwili, na przykład czekając na spotkanie z partnerem biznesowym.

Faktura to podstawowy dokument księgowy, który muszą wystawiać również właściciele małych firm. Posiadając dobre oprogramowanie, takie jak Intaxo, fakturowanie przestaje być wyzwaniem, a co więcej proces ten można przeprowadzić w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca.

Artykuł powstał przy współpracy z intaxo.pl