Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to jeden z najchętniej wykonywanych przez Polki i Polaków zawodów za naszą zachodnią granicą. Przyczyniła się do tego nie tylko poprawa ogólnej sytuacji naszego kraju, jak nastąpiła w ostatnich dziesięcioleciach w kierunku swobody podróżowania i podejmowania pracy poza granicami, ale również zaradność i solidność, którymi charakteryzują się polskie opiekunki. To właśnie dzięki nim seniorzy z zachodu decydują się na spędzenie jesieni życia z osobami znad Wisły. Opiekunki szukają pracy w Niemczech zarówno w Internecie, agencjach, jak i z polecenia. Dowiedz się, o czym trzeba wiedzieć przed podjęciem tego zawodu.

Poszukuję pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech – gdzie znajdę oferty?

Ofert pracy jako opiekunka seniorów można szukać w wielu miejscach. Choć dawniej to przede wszystkim gazety były źródłem tego typu ofert to dziś ich rolę w ogromnej mierze przejął Internet. W sieci aż roi się od różnego rodzaju ogłoszeń, które pochodzą zarówno ze zweryfikowanych źródeł, w tym agencji opiekunek, jak i osób prywatnych, a nawet anonimowych ogłoszeniodawców. W każdym z tych przypadków należy się bardzo dokładnie przyjrzeć treści oraz osobie, która skierowała ofertę. Niestety zdarza się, że trafiając na nieodpowiednie ogłoszenie możemy stać się ofiarą oszustwa, które będzie nieść za sobą krzywdzące i trudne konsekwencje.

W przypadku, gdy opiekunki szukają pracy w Niemczech dopasowanej do ich kompetencji i oczekiwań warto zwrócić się do odpowiedniej agencji. Pracujący w agencjach specjaliści z dużym zaangażowaniem przeprowadzą kandydatkę przez proces rekrutacji, którego finalnym efektem będzie dobranie „w pary” przyszłej opiekunki i podopiecznego. Poszukując pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech zawsze zwracajmy uwagę na to, czy oferta gwarantuje umowę o pracę. Jest ona podstawą do bezpiecznego wykonywania zajęć, otrzymywania wypłaty oraz innych świadczeń. To bardzo ważna rzecz również wtedy, gdy dostajemy propozycję pracy z polecenia, od znajomych lub rodziny. W każdym z tych przypadków warto poprosić o legalną formę zatrudnienia opartą o stosowny dokument.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech – z umową czy bez?

Jak już wspomniano, posiadanie umowy o pracę gwarantuje nam legalność wykonywanych obowiązków, ale także zabezpiecza nas przed ewentualnymi problemami natury prawnej i organizacyjnej w przyszłości. Często oferty kierowane przez osoby prywatne okazują się z pozoru nieco korzystniejsze finansowo, jednak pozory niestety mylą, szczególnie na dłuższą metę. Pracując bez umowy w Niemczech wyrzekamy się dobrowolnie podstawowych świadczeń, jakimi są między innymi ubezpieczenia. Brak ubezpieczenia zdrowotnego może okazać się bardzo kosztowny, kiedy zachorujemy lub przytrafi nam się niebezpieczne zdarzenie, którego efektem będzie uszczerbek na zdrowiu. Warto pamiętać, że prywatna opieka medyczna w krajach zachodnich jest naprawdę droga, a pokrycie kosztów może znacznie przewyższyć wielomiesięczne zarobki. Podobnie wygląda sprawa z brakiem odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne. Kiedy po przepracowaniu kilku lub kilkunastu lat nie są wykazywane tego typu świadczenia, po przejściu na zasłużoną emeryturę nie będzie nam się należeć nawet grosz z tytułu wykonywania pracy za granicą, a często ten dodatkowy „grosz” jest naprawdę spory.

Umowa o pracę to także jasny i klarowny wykaz naszych praw i obowiązków. Znajduje się tam zapis dotyczący dni wolnych, terminów wypłacania pensji, a także zadań, które należy wykonywać w ramach zawodu. Dokument ten zabezpiecza nas także przed niebezpieczeństwem uwikłania w nowoczesne niewolnictwo – ten termin zdaje się brzmieć nieco zaskakująco i abstrakcyjnie, jednak jest to realny problem. Brak uzgodnienia konkretnych warunków w formie pisemnej, która chroni nas prawnie przed wykorzystaniem stanowi bezpośrednie zagrożenie, a osoba współpracująca na czarno może być wykorzystywana w często haniebny sposób do wykonywania innych zadań, również tych niezgodnych z prawem.

Opiekunki, które szukają pracy w Niemczech w oparciu o umowę o pracę mają zagwarantowane zakwaterowanie oraz inne udogodnienia, jak posiłki, często także zwrot kosztów dojazdu i inne. Zakwaterowanie obejmuje zazwyczaj pokój w domu lub mieszkaniu z podopiecznym, aby przez większość czasu być z nim w bezpośrednim kontakcie i służyć pomocą. Korzyści płynące z legalnego zatrudnienia w oparciu o umowę są naprawdę ogromne, a przede wszystkim pozwalają na pełne skupienie się na wykonywanych obowiązkach, bez zbędnego zawracania sobie głowy stresem i strachem.

Czy praca opiekunki seniorów nadaje się dla każdego?

Osoby, które szukają pracy jako opiekunki osób starszych w Niemczech to zarówno ludzie z powołaniem i pasją do wykonywania tego zawodu, jak i ludzie, którzy nastawiają się na łatwy i przyjemny zarobek. Oczekiwania tej drugiej grupy często okazują się fałszywe, a codzienne obowiązki związane z opieką nad seniorem przerastają. Opieka to tak naprawdę ciężka praca, związana ściśle z pełnym poświęceniem, oddaniem serca i części życia potrzebującemu. Warto o tym pamiętać, gdyż w przeciwnym wypadku obie ze stron mogą okazać się rozczarowane współpracą.

Opiekunka osób starszych szukająca pracy w Niemczech powinna znać język niemiecki. Warto zaznaczyć, że dobre agencje często pomagają w nauce organizując kursy lub dofinansowując je. Kandydatka musi charakteryzować się solidnością, empatią, poświęceniem i zaradnością. Powinna być odporna na stres, radzić sobie z codziennymi obowiązkami, wykazywać kreatywnością i zaangażowaniem. Opiekunka często jest najbliższą seniorowi osobą, dlatego powinna posiadać umiejętność słuchania i cierpliwość, gdyż osoba starsza może nie mieć nikogo na tyle bliskiego, komu mogłaby powierzyć swoje sekrety, radości, smutki i obawy. Opiekunka powinna wykazywać chęć ciągłego rozwijania swoich kompetencji i umiejętności, respektować pewne wyuczone i nabyte przyzwyczajenia, z którymi, jeśli nie jest to wymagane, nie może walczyć, gdyż może to doprowadzić do powstawania niechęci między stronami.

Wzajemny szacunek, odpowiedzialność i pozytywne nastawienie z pewnością dobrze wpłyną na wzajemne relacje oraz codzienność, którą będziemy się cieszyć i później wspominać latami.