Duża liczba ofert pracy w połączeniu z atrakcyjnymi zarobkami sprawiają, że Niemcy to wciąż jeden z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej przez Polaków. Mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa, inflacją i wojną na wschodzie, pracodawcy prowadzą liczne rekrutacje i chętnie zatrudniają obcokrajowców w wielu branżach. Gdzie znajdziesz pracę w Niemczech i na jakie wynagrodzenie możesz liczyć? Tego dowiesz się poniżej.

Zatrudnienie w Niemczech – czy warto?

Gospodarka Niemiec w dalszym ciągu się rozwija, jednocześnie skutecznie opierając się aktualnej sytuacji polityczno-ekonomicznej na świecie. Obecnie stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie 5,6% , a bez pracy pozostaje ok. 2,25 mln osób.

Niemiecki rynek pracy cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na atrakcyjność zarobków. Stawka minimalna wzrosła z 10,45 € do 12 za godzinę (stan na 1.10.2022), a średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 4380 €. Dla porównania – polska średnia miesięczna pensja stanowi tylko 27% niemieckiej.

Niemcy są krajem, który zapewnia wysokie zarobki, ale i wysoki komfort życia. Sprawdź, dlaczego warto wyjechać do naszych zachodnich sąsiadów:

 • rozwinięty system socjalny,
 • bogata i zróżnicowana oferta ogłoszeń o pracę,
 • wsparcie dla przedsiębiorców (także zagranicznych),
 • zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa i fabryki,
 • stabilny system polityczny,
 • dobry system edukacji szkolnej.

 

Przeglądaj oferty pracy w Niemczech https://www.jobs.pl/praca-za-granica/niemcy

 

Praca w Niemczech dla Polaków

Powołując się na dane z Federalnego Urzędu Statystycznego, w Niemczech mieszka ok. 870 tys. osób mających wyłącznie polskie obywatelstwo, co stanowi drugą (po Turkach) tak liczną grupę migrantów.

Które regiony najchętniej zamieszkują Polacy? Przede wszystkim Nadrenię Północną Westfalię, gdzie według analiz przebywa ok. 700 tys. naszych rodaków. Inne popularne regiony to Bawaria, Dolna Saksonia i Wirtembergia – statystyki mówią o ok. 200 tys. zamieszkujących tam Polaków. Nie możemy także zapominać o multikulturowej stolicy – Berlinie, gdzie przebywa ok. 180 tys. Polaków.

 

Praca w Niemczech – najpopularniejsze branże

Polacy wyjeżdżający do Niemiec najczęściej znajdują zatrudnienie na stanowiskach fizycznych – w branży budowlanej, metalurgicznej i na produkcji. Z tego typu ofert korzystają zarówno doświadczeni fachowcy, jak i osoby bez kwalifikacji, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Przedstawiamy poniżej, jak prezentują się średnie miesięczne zarobki brutto w Niemczech na podstawie kilku przykładowych zawodów:

 • Elektryk – 4200 €
 • Hydraulik – 4200 €
 • Murarz – 3750 €
 • Operator CNC – 3670 €
 • Spawacz – 3450 €
 • Pakowacz – 2880 €
 • Cieśla – 2450 €
 • Pracownik magazynu – 2425 €.

Dużą popularnością cieszą się oferty w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Kelnerzy mogą liczyć na pensję miesięczną brutto w postaci 2200 €, natomiast kucharze – 3000 €. Z kolei portierzy zarabiają średnio 2350 € brutto, a recepcjoniści 2750 € brutto. Duża liczba ogłoszeń pojawia się także w branży opiekuńczej. Niemieckie społeczeństwo należy do starzejących się, dlatego z każdym dniem przybywa ofert na stanowisku opiekunki seniorów. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą ok. 2300 € brutto.

Niemcy to także jeden z wymarzonych kierunków dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów branży medycznej oraz IT. Lekarze zarabiają średnio 12600 € brutto miesięcznie, natomiast pielęgniarki 5100 € brutto. Dużym zainteresowaniem cieszą się polscy programiści, których średnie miesięczne wynagrodzenie oscyluje w granicy 6160 € brutto. Średni miesięczny dochód analityków IT wynosi 6000 € brutto, a testerów 4000 € brutto.

Należy pamiętać o tym, że na finalną wysokość zarobków ma wpływ kilka czynników, takich jak doświadczenie w konkretnej branży, znajomość języka angielskiego lub niemieckiego oraz lokalizacja.