Obecnie postęp technologiczny w zawrotnym tempie idzie do przodu. Firmy starają się przyciągnąć uwagę klientów i starają się wdrożyć coraz to ciekawsze rozwiązania dla swoich użytkowników, czy klientów. Jedną z popularniejszych aplikacji stosowanych w sektorze finansowym, jest możliwość dokonywania płatności za pośrednictwem użycia telefonu komórkowego. System BLIK dostępny jest dla klientów w wybranych bankach działających na rynku finansowym w Polsce.

Chcesz dokonać szybkiego przelewu? Zależy Ci na bezpieczeństwie podczas dokonywania płatności? Koniecznie dowiedz się, jak działa aplikacja BLIK i dlaczego warto z niej skorzystać. 

Co to jest BLIK?

System BLIK to mobilny system płatności, który został stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności w 2015 roku. Obecnie banki, które umożliwiają korzystanie z systemu to: Orange Finanse, T-mobile Usługi Bankowe, ING Bank Śląski, Credit Agricole, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, mBank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank, Santander Bank, Bank Millennium, czy również Alior Bank. Jak więc działa system, który umożliwia wykonanie szybkiej transakcji w sklepach stacjonarnych i online? W praktyce aplikacja generuje sześciocyfrowy kod, który zostaje wygenerowany w naszym smartphonie, w aplikacji wybranego banku, co daje nam możliwość wykonania transakcji bez konieczności użycia karty płatniczej. Aby móc skorzystać z systemu BLIK wystarczy zainstalować aplikację na swoim telefonie komórkowym. Za pośrednictwem systemu BLIK mamy możliwość nie tylko uregulowania zapłaty za produkty w sklepach stacjonarnych, czy też online, ale również użytkownik korzystający z aplikacji może np. wypłacić gotówkę z bankomatu. 

Na czym polega płatność BLIK?

Podczas dokonywania wspomnianych wcześniej transakcji, czyli płatności w sklepie, czy pobraniu pieniędzy z bankomatu należy zalogować się do aplikacji BLIK i wygenerować specjalny jednorazowy sześciocyfrowy kod, który dostępny będzie dla nas przez 2 minuty. Na samo zatwierdzenie transakcji mamy 20 sekund. Podczas dokonywania płatności w sklepie stacjonarnym otrzymamy od sprzedawcy potwierdzenie zapłaty za zakupione produkty. Co więcej, podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu mamy możliwość otrzymania potwierdzenia za wykonaną transakcję. 

Czy warto korzystać z płatności BLIK?

Osoby, które otwarte są na nowe technologie, powinny chociaż raz zapoznać się z możliwościami, jakie niesie ze sobą korzystanie z aplikacji BLIK. Z pewnością ogromnym plusem systemu BLIK jest zaoszczędzenie naszego czasu. W kilka sekund jesteśmy w stanie zrealizować płatność za wykonaną usługę, czy zapłatę za wybrany produkt w sklepie. Proces płatności, przy którym korzystamy z systemu BLIK, jest z pewnością sprawniejszy niż płatność dokonana w tradycyjny sposób, czyli gotówką. Zdarza się, że sprzedawca nie posiada w kasie wystarczającej ilości gotówki, żeby móc wydać resztę, co również przeciąga proces zakupu produktu w czasie. Dzięki aplikacji BLIK nie musimy czekać na otrzymanie reszty. Jeżeli często korzystamy z zakupów internetowych mamy możliwość skorzystania z jeszcze szybszego sposobu płatności za pomocą BLIK One Click. W przypadku dokonania płatności BLIK-iem w sklepie internetowym po raz pierwszy musimy zapamiętać wybraną opcję płatności. Na smartphonie zatwierdzamy kolejne transakcje, dzięki temu nie będziemy zobowiązani do wpisywania kody podczas realizowania ponownych zakupów. Transakcje wykonywane mobilnie zatwierdzane są pinem. Aby móc skorzystać z aplikacji BLIK na telefonie komórkowym jesteśmy zobowiązani do ściągnięcia aplikacji. Kolejną zaletą, jaką możemy wymienić, jest możliwość korzystania z promocji. Niestety system BLIK dostępny jest wyłącznie na terenie Polski, dlatego transakcje przez aplikację możemy dokonywać na terenie naszego kraju. Aby móc skorzystać z płatności BLIK konieczne jest posiadanie stałego dostępu do internetu, w celu zalogowania się do aplikacji. 

Płatność BLIKiem stacjonarnie i online

W sklepach stacjonarnych mamy możliwość wykonania transakcji płatniczej dzięki aplikacji BLIK, o ile tylko sklep udostępnia taką możliwość i co więcej, posiada on terminal POS. Podczas płatności generujemy kod i zatwierdzamy go w ciągu 20 sekund. Musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie sklepy umożliwiają płatność BLIK-iem, dlatego przed wykonaniem transakcji warto zapytać ekspedientki, czy aby na pewno mamy możliwość płatności aplikacją BLIK. Czasami na ladzie przy kasie znajdziemy naklejkę z ikoną BLIK-u, która informuje nas o możliwości płatnością mobilną. Co ciekawe, BLIK-iem możemy obecnie również zapłacić na poczcie, w urzędzie, czy wybranych sklepach i stacjach paliw. W przypadku urzędów możemy zapłacić aplikacją BLIK np. za wyrobienie dokumentu prawa jazdy, czy paszportu. W przypadku sklepów internetowych możliwość płatnością BLIK znajdziemy m.in. na Allegro, czy w serwisach korzystających z systemów PayU, DotPay, Przelewy24 i kilku innych. 

Wypłata pieniędzy z bankomatu BLIKiem

Banki udostępniły nam możliwość wypłaty pieniędzy za pomocą aplikacji BLIK. Nic prostszego! Wystarczy, że na ekranie bankomatu wybierzemy opcję “wypłaty BLIK” lub “wypłaty bez użycia karty”, a następnie przepisujemy kod dostępny w aplikacji znajdującej się na naszym telefonie komórkowym. Wprowadzamy kwotę, jaką chcemy wypłacić i zatwierdzamy wypłatę aplikacji. 

Promocja BLIKa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, BLIK umożliwia nam skorzystanie z ciekawej promocji, w której użytkownicy płacący aplikacją mają szansę na uzyskanie dodatkowej gotówki. Blikomania to loteria skierowana wyłącznie dla użytkowników BLIK. Wystarczy zarejestrować się na stronie Blikomania i zatwierdzić kod rejestracyjny. Codziennie do wygrania jest 47x100 zł oraz 1x1000 zł. Nagroda główna, która trafi do wylosowanego szczęśliwca, to aż 100 000 zł. Promocja trwa od 18.03.2019 do 21.08.2019. 

Artykuł opracowany przez specjalistów www.ratkomat.pl