Szybki rozwój technologii sprawił, że wciąż szuka się nowych, lepszych form płatności. Jeszcze nie tak niedawno płacenie kartą było czymś nowym, a już powoli jest ona wypierana przez płatności telefonem. Jak to działa? Jak płacić za pomocą telefonu?

Co to jest NFC?

Nie każdy telefon pozwala na zbliżeniowe wykonywanie płatności. Aby płacenie telefonem było możliwe, musi posiadać on NFC (Near Field Communication), czyli bezdotykową i bezprzewodową technologię komunikacyjną. Korzysta ona z fal radiowych, za sprawą których jest w stanie udostępnić cyfrowe informacje oraz wysłać je na bliską odległość. Telefon z NFC działa jak karta zbliżeniowa. Urządzenia, które wykorzystują te same pasma mają możliwość nawiązania ze sobą bezpośredniego kontaktu. Oznacza to, że wystarczy zetknąć telefon z terminalem, żeby dokonać płatności. Technologia komórkowa NFC jest dostępna w nowszych modelach telefonów.

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Tam gdzie jest mowa o płatnościach jest i mowa o bezpieczeństwie. Mamy już zaufanie do płacenia kartą, ale czy można ufać płatnościom telefonem? Czy takie płatności są bezpieczne? Dokonanie płatności nie jest możliwe przy zablokowanym telefonie oraz przy odległości większej niż 2 cm. Stanowi to zabezpieczenie przed wykonaniem płatności przez niepożądaną osobę, która nawiązałaby kontakt z telefonem bez zgody właściciela. Takie telefony posiadają również zabezpieczenie Secure Element. W celu zapewnienia pewniejszej ochrony dla naszych pieniędzy, można ustawić autoryzację przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności. Może to być np. zeskanowanie odcisku palca, rozpoznanie twarzy lub wpisanie kodu. Takie działania z pewnością minimalizują ryzyko niechcianych płatności wykonanych przez osoby niepożądane.

Jak płacić telefonem?

Jeżeli jesteś posiadaczem smartfona z systemem Android, to płatności możesz dokonywać za pomocą Google Pay. W tej aplikacji, do konta użytkownika dodaje się karty kredytowe oraz debetowe, co umożliwia płacenie telefonem. W smartfonach wyposażonych w system iOS istnieje podobna aplikacja - Wallet. Przed wykonaniem płatności trzeba się upewnić czy NFC jest włączone oraz uruchomić aplikację do płatności i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Następnie należy zbliżyć telefon do terminala. Jeśli kwota zakupów jest niższa niż 100 zł to nie trzeba będzie wpisywać kodu PIN, natomiast w przeciwnym wypadku istnieje taka konieczność.

Płatności telefonem są również możliwe, kiedy ten nie posiada NFC. Umożliwia to BLIK, czyli jednorazowy kod, składający się z sześciu cyfr, generowany przez aplikację bankową. Po zalogowaniu się do systemu bankowego wystarczy kliknąć opcję BLIK i na ekranie pojawia się kod. Wygenerowany kod należy wprowadzić w punkcie akceptacji, czyli w terminalu, bankomacie lub na stronie internetowej. Następnie w aplikacji banku powinna pojawić się informacja o danych transakcji, którą należy zatwierdzić. Płatności telefonem to szybka, wygodna i bezpieczna forma płatności, dlatego warto z nich korzystać.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl