Karta kredytowa to narzędzie finansowe, które może nam zarówno przynieść wiele korzyści, ale też spowodować, że wpadniemy w poważne tarapaty. Nie zmienia to faktu, że przy używaniu z karty kredytowej, musimy używać jej mądrze i korzystać z tych jej usprawnień oraz elementów, dzięki którym nie tylko będziemy mogli mieć darmowy, krótkoterminowy kredyt, ale też zaoszczędzić.

Okres bezodsetkowy – jak to działa?

Karta kredytowa przy korzystaniu z niej w prawidłowy sposób daje nam wiele możliwości. Największą jej zaleta jest tzw. okres bezodsetkowy, który składa się z okresu rozliczeniowego oraz grace period, co powoduje, że płacąc kartą kredytową pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, spłacić tę sumę będziemy musieli dopiero przed upływem około 54 dnia. Oznacza to, że mamy około 53 dni na spłatę naszego zadłużenia, za darmo, bez odsetek. Dopiero w momencie, kiedy nie spłacimy CAŁOŚCI zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego, odsetki będą nam naliczane i trzeba wiedzieć, że oprocentowanie karty kredytowej jest bardzo wysokie, dlatego nie warto przeciągać terminu spłaty i zawsze spłacać zadłużenie w terminie.

Nigdy nie korzystaj z bankomatów

Drugą sprawą, na którą należy uważać używając karty kredytowej jest korzystanie z bankomatów. Otóż karta kredytowa nie jest w żaden sposób powiązana z naszym kontem osobistym i całkowicie korzystamy z pieniędzy banków, przez co prowizje pobierane za wypłaty z bankomatów są bardzo wysokie i stanowią pewien procent od sumy, którą chcemy wypłacić. Uważać na wypłaty z bankomatów trzeba także z innego względu. Kiedy wypłacamy środki karta kredytową z bankomatu nasz grace period, choćby nie wiadomo jak długi jeszcze był zostaje przerwany i odsetki zaczynają być naliczane od naszego zadłużenia. Osoby nie znające tych zasad mogą bardzo się zdziwić, kiedy w końcu dostaną rachunek.

Oszczędzaj z kartą kredytową -  to możliwe!

Ciekawą metodą na oszczędzanie z kartą kredytową jest odpowiednie wykorzystywanie okresu bezodsetkowego. Załóżmy, że limit, który mamy na koncie jest dosyć wysoki, taki za który byśmy mogli przeżyć przez miesiąc. Zatem pieniądze z wynagrodzenia na czas okresu bezodsetkowego możemy wpłacić na konto oszczędnościowe lub np. miesięczną lokatę, a w tym samym czasie korzystać z pieniędzy, które mamy na karcie. Kiedy przyjdzie okres z płaty zadłużenia, należy podjąć pieniądze powiększone o odsetki, które wcześniej wpłaciliśmy np. na konto oszczędnościowe i spłacić nasze zadłużenie z karty kredytowej. Można powiedzieć wilk syty i owca cała, w sumie nie tylko cała, ale też bogatsza o kilka złotych.

Innymi sposobami na oszczędzanie z kartą kredytową jest korzystanie z różnego rodzaju promocji, które nam one oferują, czyli programów partnerskich oraz lojalnościowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić np. na zakupach w sieciach odzieżowych lub biletach do kina. Niemniej jednak możliwości są duże i co jakiś czas się zmieniają, warto jednak z nich korzystać i oszczędzać, jednak zawsze należy pamiętać o okresie bezodsetkowym, który dobrze wykorzystywany przyniesie nam tylko korzyści.