Obecna perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020 kończy się za parę miesięcy. To nie oznacza, że wszystkie pieniądze (z puli ponad 80 miliardów euro!) zostały już rozdysponowane. Do końca roku przedsiębiorcy wciąż mogą składać wnioski o dotacje unijne w wybranych konkursach. Choć niektórzy przygotowują wniosek od A do Z samodzielnie, coraz większą popularnością cieszą się usługi firm doradczych. Czym się zajmują i w jaki sposób mogą pomóc rozwinąć skrzydła Twojemu biznesowi? Podpowiadamy.

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie – na własną rękę czy z pomocą doradcy?

Dla wielu przedsiębiorców samodzielne przygotowanie wniosku o dotacje unijne wraz z całą niezbędną dokumentacją to bariera nie do pokonania. To długi i dość żmudny proces, który wymaga nie tylko czasu i wiedzy, ale także pełnego zaangażowania. Firma doradcza pełni funkcję przewodnika po nieraz skomplikowanych, unijnych przepisach. Przeprowadza przedsiębiorcę przez cały proces krok po kroku. Osoby, które zdecydowały się przygotować wniosek o dofinansowanie we współpracy z doradcą, mogą skupić się na bieżącej działalności firmy bez obaw, że w natłoku obowiązków coś przeoczą lub popełnią dyskwalifikujący na starcie błąd.

Czym zajmuje się doradca unijny?

Profesjonalna firma doradcza oferuje kompleksowe usługi związane z pozyskiwaniem dotacji. Wykona dla Ciebie audyt unijny, który pozwoli szczegółowo przeanalizować potrzeby i ograniczenia Twojego biznesu, przedstawić wybrane źródła dofinansowania i ocenić szanse projektu na dotacje. Doradca zajmuje się również reanimacją już rozpoczętych projektów, które z różnych przyczyn nie zostały zrealizowane.

Profesjonalni doradcy pomogą Ci także określić status przedsiębiorstwa (co ma istotne znaczenie w przypadku konkursów, w których mogą wziąć udział wyłącznie firmy z sektora MŚP zatrudniające mniej niż 250 osób). Do zadań firmy doradczej należy nie tylko przygotowanie wniosku, ale także nadzór nad jego realizacją po uzyskaniu pozytywnej oceny przez komisję.

Jak wybrać najlepszą firmę doradczą?

Sprawdź, jak długo firma istnieje na rynku. Wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji to większa szansa dla Twojego projektu. Dowiedz się, czy masz możliwość bezpłatnej konsultacji z doradcą przed podjęciem współpracy (wstępną analizę projektu wykona dla Ciebie np. firma eDoradca).

Sprawdź, co wchodzi w zakres usług danej firmy. Czy pomoże Ci zgromadzić niezbędną dokumentację konkursową? Czy wybierze dla Twojego projektu najlepsze źródło dofinansowania? Czy współpracuje z jednostkami naukowymi i badawczymi? Czy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez komisję pomoże Ci w rozliczeniu projektu? Wybór właściwego doradcy to ważny element w procesie ubiegania się o dotacje unijne. Od dobrej współpracy w dużej mierze zależy końcowa ocena projektu.

edoradca.pl
Artykuł powstał we współpracy z portalem edoradca.pl