Oferta banków i ich dodatkowych usług jest obecnie bardzo zróżnicowana. Ciekawym dodatkiem, jaki aktualnie proponują instytucje finansowe są programy automatycznego oszczędzania. Powiązane są one z transakcjami bezgotówkowym. Być może już słyszeliście o programach typu mSaver, Smart Saver, CA Saver, auto oszczędzaniu bądź koncie oszczędnościowym „Skarbonka”. Warto się jednak zorientować w szczegółach działania takich programów i zdecydować, czy chcemy do nich dołączyć. Być może to właśnie czegoś takiego potrzebujemy by odłożyć pieniądze na wymarzony remont albo wyśnione wakacje?

Oszczędzanie przy okazji – wiele instytucji finansowych tak opisuje tę usługę. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie umieją systematycznie odkładać określonych kwot pieniędzy. Są trzy sposoby działania programów typu „Saver”. Jakie?

Oszczędzanie przez zaokrąglanie

Załóżmy, że robimy zakupy za 46 zł. Program oferowany przez bank zaokrągli nasz rachunek do 50 zł i 4 zł różnicy wyśle na konto oszczędnościowe. Tym sposobem mało inwazyjnie, jesteśmy w stanie oszczędzać „końcówki” z każdych zakupów i po jakimś czasie możemy odłożyć konkretną kwotę.

Procent od transakcji

W tym przypadku na konto oszczędnościowe trafia pewien ustalony procent od każdej transakcji. Przykładowo, kiedy wydajemy 100 zł a oprocentowanie wynosi 2% to program wysyła 2 zł z naszego konta bieżącego na oszczędnościowe.

Stała kwota od każdej transakcji

Konto oszczędnościowe zasilane jest stałą, ustaloną przez nas sumą z konta osobistego przy okazji każdej transakcji wykonanej kartą lub w internecie. To znaczy, że niezależnie od tego czy wydajemy 5 zł czy 60 zł – na konto oszczędnościowe za każdym razem trafia np. ustalona przez nas złotówka.

Dlaczego warto?

Dołączyć do programów automatycznego oszczędzania warto z kilku powodów. Po pierwsze – oferują duże dostosowanie się do klienta. Sami ustalamy w jaki sposób chcemy oszczędzać oraz jak dużo. Kolejnym powodem, dla którego opłaca się skorzystać z takich programów jest to, że oszczędzamy w małej skali. Najczęściej z naszego konta odciągane są niewielkie kwoty, których aż tak nie odczuwamy. Przelewane są one natomiast na oprocentowany rachunek, na którym suma środków powoli rośnie. Jest to świetny sposób na oszczędzanie dla osób, które nie potrafią odłożyć konkretnej sumy pieniędzy. Program automatycznie robi to za nie. Można powiedzieć, że wydając pieniądze jednocześnie oszczędzamy! Na pewno poprawi nam to samopoczucie po wydaniu dużej sumy pieniędzy i zagłuszy odrobinę wyrzuty sumienia. Przede wszystkim jednak, po czasie, przyniesie korzyści w postaci całkiem pokaźnych oszczędności.

Oszczędzanie nie jest łatwe. Dodatkowa usługa oferowana przez bank może to jednak bardzo uprościć. Dzięki programom automatycznego oszczędzania możemy niespodziewanie odłożyć całkiem przyjemną kwotę bez dużych wyrzeczeń. Warto zatem zastanowić się nad tą opcją oszczędzania środków finansowych.