Bezpieczeństwo danych w internecie jest jednym z kluczowych zagadnień, o które warto i należy zadbać. Wyciek owych danych może mieć bardzo poważne konsekwencje, w tym również te finansowe.

Jeśli mowa jest o bezpieczeństwie danych osób prywatnych, to istotne są dwie kwestie. Z jednej strony należy po prostu zachować dużą ostrożność w umieszczaniu w przestrzeni wirtualnej swoich danych. Z drugiej strony natomiast należy nie zapomnieć o instalacji dobrej jakości programu antywirusowego. Zupełnie inaczej sytuacja się przedstawia jeśli mówimy o bezpieczeństwie danych firmowych. W tym względzie należy bowiem zachować szczególną ostrożność.

Audyt bezpieczeństwa

Wyciek ważnych danych firmowych zazwyczaj skutkuje ogromnymi stratami. Hakerzy bardzo bacznie przyglądają się bowiem systemom zabezpieczeń w firmach i wykorzystują wszelkie luki, dzięki którym mogą owe istotne dane pozyskać. Jednym z narzędzi, jakie powinno być zastosowane, jest audyt bezpieczeństwa. Na czym on polega? Jest to zespół działań mających na celu dokładny przegląd systemów zabezpieczeń zastosowanych w danej firmie. Cały audyt bezpieczeństwa jest przeprowadzany przez wyspecjalizowany w tym zagadnieniu podmiot. Składa się on z kilku kroków:

  • identyfikacja podatności na zagrożenia
  • analiza owych podatności
  • zarządzanie ryzykiem oraz zalecenie wprowadzenia pewnych usprawnień

Aby móc zidentyfikować podatności na zagrożenie przejęcia danych przeprowadza się testy manualne oraz automatyczne. Dzięki temu można rozpoznać istniejące luki w systemie. Są to zarówno drobne usterki jak i różne krytyczne zagrożenia. Następnie należy przeprowadzić analizę uzyskanych wyników tych testów. Na tym etapie można wyeliminować także szumy. Są to fałszywe pozytywne wyniki, które mogłyby spowodować, że proces naprawczy zostałby wydłużony. Ostatnim etapem jest sporządzenie raportu i zarządzanie ryzykiem. Istnieją pewne profilowe zagrożenia, które pozwalają na stworzenie gotowych wskazówek, działań, dzięki którym system bezpieczeństwa będzie bardziej szczelny, a tym samym ryzyko wycieku danych będzie ograniczone do minimum.

Zastosowanie profesjonalnych narzędzi

Audyt bezpieczeństwa jest elementem niezbędnym i nieodzownym. Poza tym jednak elementem mogącym znacząco pomóc w ograniczeniu ryzyka utraty ważnych danych jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Dostęp do takich narzędzi daje między innymi platforma Microsoft 365. Jest to program, który usprawnia pracę zdalną, usprawnia pracę biurową, a jednocześnie też znacząco wpływa na aspekt bezpieczeństwa danych w systemie. Tenże program daje możliwość ochrony przed wirusami, przed złośliwym oprogramowaniem, próbami wyłudzenia różnych istotnych informacji i danych, spamem, próbami wyłudzenia informacji dla okupu jak również i niekontrolowanym usunięciem określonych danych.

Bezpieczeństwo danych w systemie informatycznym jest kwestią newralgiczną. Zadbanie o odpowiednie zabezpieczenia jest kwestią kluczową. Utrata ważnych danych bowiem mogłaby bardzo wiele kosztować.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem z oprogramowaniem antywirusowym Omegasoft.pl