Wypożyczenie samochodu to wygodna opcja podróżowania w kraju, jak i za granicą. Wiele osób decyduje się na taki krok po przylocie na wakacje lub będąc w podróży służbowej w innym mieście. Powodów jest wiele, ale warto zdawać sobie sprawę z kosztów, które należy ponieść z tego tytułu. Powodów jest wiele, ale warto zdawać sobie sprawę z kosztów, które należy ponieść z tego tytułu. Cena jest zawsze uzależniona od wielu czynników, dlatego trudno określić wspólną stawkę. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za dobę. Jakie są zatem podstawowe kryteria warunkujące koszt wypożyczenia samochodu?

Podstawowe kryteria warunkujące cenę

Na koszt wypożyczenia samochodu największy wpływ ma jego klasa. Duże mniej kosztuje wypożyczenie auta klasy A lub B niż klasy E. Najbardziej opłacalny jest wybór pojazdu miejskiego. Oprócz tego w większości przypadków należy się liczyć z poniesieniem kaucji. Im większa wartość pojazdu, tym wyższa kaucja. Okazuje się także, że na koszt wynajęcia wpływa czas wypożyczenia. Najem długoterminowy kosztuje mniej niż krótkoterminowy. Cena za jeden dzień użytkowania jest niższa niż w przypadku wypożyczenia auta na jeden lub maksymalnie kilka dni. Ceny rosną też w zależności od sezonu, co ujęte jest w cenniku konkretnej wypożyczalni. Zwykle opłaty są wyższe w okresie letnim i świątecznym ze względu na zwiększone zainteresowanie klientów. Ceny rosną także w związku z dodatkowym wyposażeniem samochodu. Jeśli w środku znajdują się łańcuchy zimowe, przenośne DVD czy fotelik dla dziecka, to najczęściej oznacza to wyższą opłatę. Niektóre wypożyczalnie określają także minimalny wiek użytkownika pojazdu. W niektórych przypadkach wypożyczenie pojazdu osobie poniżej 21 roku życia nie jest możliwe lub wiąże się z wniesieniem dodatkowych opłat. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z regulaminem wypożyczalni i cennikiem opłat.

Dodatkowe czynniki wpływające na cenę wypożyczenia samochodu

Wspomniane wyżej kryteria należą do podstawowych czynników wpływających na koszt wypożyczenia samochodu. Wypożyczalnie mogą jednak doliczyć dodatkowe opłaty, z których jedną jest kaucja. Można ją odzyskać po zwrocie pojazdu, jednak pieniądze są blokowane przez wypożyczalnie na ten okres. Ekstra płatne są także dodatkowe usługi, np. podstawienie samochodu na lotnisko. W niektórych przypadkach wypożyczalnie ustalają również limit kilometrów, które można osiągnąć w trasie. Każdy nadliczbowy kilometr wiąże się z ponoszeniem dodatkowych opłat. W związku z tym pokonywanie długich tras kosztuje więcej. Opłaty mogą się także wiązać z polisą. Każdy samochód posiada obowiązkową polisę OC, a niektóre wypożyczalnie podnoszą cenę swoich usług, uwzględniając koszt ubezpieczenia AC. Inne natomiast obligują klienta do samodzielnego wykupu lub doliczają stosowną opłatę za jego zakup. Co jeszcze wpływa na koszty dodatkowe? Może się okazać, że klient zapłaci więcej za korzystanie z usług poza standardowymi godzinami pracy biura (np. w nocy), za rezygnację z najmu przed spodziewanym terminem. Niektóre wypożyczalnie pobierają opłatę manipulacyjną za płatność kartą czy opłatę przygotowawczą. Każdy z tych elementów może wpłynąć na ostateczną wartość usługi.

Piastrental
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Piastrental.pl