Planujesz kupno samochodu, ale ceny ubezpieczeń Cię przerażają? Może jesteś młodym kierowcą, nieposiadającym zniżek i martwisz się, że nie będzie Cię stać na utrzymanie auta? Jeśli jesteś przed wyborem auta, warto wiedzieć, że są parametry, które mają wpływ na cenę OC. Jednym z nich jest np. marka pojazdu. Jaki model wybrać, aby być zadowolonym i nie przepłacać? Co można jeszcze zrobić, żeby zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu? Na te pytania uzyskasz odpowiedź, czytając ten artykuł.

Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, musi je posiadać każdy posiadacz auta. Jego zadaniem jest ochrona właściciela samochodu, przed ponoszeniem kosztów naprawy auta osoby pokrzywdzonej w kolizji spowodowanej jego winą. Co ważne, OC nie obejmuje kosztów naprawy pojazdu sprawcy. Dla lepszej ochrony w razie wypadków dobrze jest posiadać nie tylko OC, ale także AC.

Już na etapie szukania odpowiedniego samochodu dla siebie, należy wziąć pod uwagę jego utrzymanie nie tylko jeśli chodzi o spalanie paliwa, ale także polisę OC. Na jej koszt ma wpływ wiele czynników, jednak podstawowymi są:

  • Marka pojazdu oraz model;
  • Pojemność i rodzaj silnika;
  • Rocznik produkcji;
  • Przebieg auta.

Przykładowo, popularny na polskich drogach model auta, czyli Opel Corsa (https://najtaniejuagenta.pl/marka-opel/corsa/), o niewielkiej pojemności silnika i przebiegu, można ubezpieczyć kilkaset złotych taniej niż auto kompaktowe o tych samych parametrach, ale marki Audi lub BMW. Warto mieć to na uwadze.

Jak uzyskać tańsze OC? Skorzystać z porównywarki cenowej

Przede wszystkim porównywać oferty pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Różnice w cenie ubezpieczenia pomiędzy identycznymi modelami pojazdów w poszczególnych firmach, mogą być bardzo duże. Żeby nie przepłacać i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę, bez chodzenia z miejsca w miejsce i zbieranie informacji o cenach, warto skorzystać z porównywarki cenowej. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność czasu, ale wygoda. Otrzymujesz przejrzyste porównanie, na podstawie którego o wiele łatwiej podjąć decyzję.

Znajdź odpowiedniego współwłaściciela

Gdy cena OC wymarzonego samochodu jest nadal zbyt wysoka, należy zastanowić się nad wybraniem innego auta. Najniższe ceny ubezpieczenia posiadają auta, które mają małą pojemność silnika, a także niewielki przebieg. Tak, jak już zostało wspomniane, można wybrać pojazd innej marki, który wyceniany jest taniej, mimo tej samej mocy. Kolejnym sposobem, który można wykorzystać, jeśli jest się np. młodym kierowcą, nieposiadającym zniżek za bezszkodową jazdę, jest dopisanie odpowiedniego współwłaściciela i skorzystanie z jego zniżek. Niestety jest to rozwiązanie ryzykowne, gdyż w razie kolizji spowodowanej przez nas, kierowca taki utraci swoje zniżki. Jeśli jednak, mimo świadomości owego zagrożenia, nadal będzie chętny na takie rozwiązanie, warto skorzystać z takiej możliwości i cieszyć się jazdą swoim wymarzonym autem.