Długoterminowy wynajem aut może być ciekawą alternatywą dla leasingu lub kupna pojazdu. Zwłaszcza, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że opłata za taką usługę obejmuje zarówno wynajem pojazdu, jak również jego kompleksową obsługę. Sprawdzamy, jakie są kluczowe zalety wynajmu długoterminowego. Podpowiemy także, jakie formalności należy spełnić, by rozpocząć użytkowanie pojazdu.

Choć wynajem długoterminowy nie jest obecnie jeszcze tak popularny jak leasing, jego powodzenie wśród przedsiębiorców bardzo szybko rośnie. Wszystko za sprawą szeregu zalet związanych z takim sposobem użytkowania aut.

 

Zalety wynajmu długoterminowego

 

Główną zaletą wynajmu długoterminowego, zwanego również leasingiem mobilnym czy leasingiem flotowym, jest możliwość użytkowania auta bez konieczności angażowania wysokich środków własnych. W większości przypadków długoterminowy najem jest tańszy niż klasyczny leasing. Wiele firm umożliwia rozpoczęcie użytkowania pojazdu bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek opłat początkowych.

 Aby wynająć auto na dłużej, nie potrzebujesz zdolności kredytowej, koniecznej do otrzymania kredytu na zakup pojazdu. Procedura weryfikacji potencjalnego klienta jest zdecydowanie krótsza i mniej skomplikowana niż w przypadku kredytu samochodowego. Może to być szczególnie istotne dla osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

 Po zakończeniu umowy możesz wykupić samochód, ale wcale nie musisz. Możliwość wyboru preferowanej opcji jest źródłem sporego komfortu. Jeśli za kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy będziesz chciał zamienić dotychczas użytkowany samochód na nowszy model, zrobisz to bez problemu.

 Wiele firm w ramach wynajmu długoterminowego oferuje szereg usług dodatkowych, na przykład wymianę i serwis opon, likwidację i rozliczanie wszelkich szkód komunikacyjnych, kartę paliwową, ubezpieczenia, samochód zastępczy.

Wynajem długoterminowy - od czego zacząć?

 Usługi wynajmu długofalowego w większości przypadków świadczą leasingodawcy. Zanim rozpoczniesz procedurę starania się o najem, dokładnie prześwietl wybraną firmę. Najlepszym pomysłem, który zapewni Ci maksimum bezpieczeństwa, będzie skorzystanie z usług znanego podmiotu o stabilnej, ugruntowanej pozycji na rynku. Lider nie może pozwolić sobie na mało etyczne czy nieuczciwe działania. To właśnie świetny serwis i zadowoleni klienci stoją przecież za jego sukcesem.

Kto może starać się o wynajem długoterminowy?

 Z takiego sposobu użytkowania aut mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak również firmy. Wielu leasingodawców wynajmuje auta nie tylko korporacjom i dużym podmiotom, ale także mikroprzedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Jakie formalności należy spełnić?

Jedyne, co musisz zrobić, to dostarczyć leasingodawcy wypełniony wniosek, dokument tożsamości oraz dodatkowy dokument odzwierciedlający kondycję finansową Twojej firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej może to być  KPiR (księga przychodów i rozchodów), w przypadku spółki - rachunek zysków i strat. Decyzję możesz otrzymać nawet 24 godziny po złożeniu wniosku.

W przeciwieństwie do banków, leasingodawcy stosują zazwyczaj bardzo indywidualne podejście do klientów, a to oznacza możliwość wynegocjowania atrakcyjnych, dostosowanych do potrzeb prowadzonej działalności warunków.