W dobie konsumpcjonizmu oszczędzanie na przyszłość stało się wręcz obowiązkiem – oczywiście o ile chcemy utrzymać standard życia, chociażby na emeryturze. Nie ma co liczyć, że bez własnych oszczędności, nasza stawka emerytalna zapewni nam spokojną i dostatnią przyszłość. Dlatego powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce najwcześniej jak to możliwe, by kiedyś nie musieć martwić się o pieniądze.

Jednak sztuka oszczędzania nie należy do najprostszych, zwłaszcza jeżeli nasze comiesięczne dochody nie są zbyt wysokie. Kupujemy coraz więcej, nowy sprzęt, ubrania czy nieprzewidziane wydatki – wszystko to może mocno nadszarpnąć nasz budżet. Jak więc zacząć oszczędzać?

Po pierwsze cel

Żeby zacząć swoją przygodę z oszczędzaniem pieniędzy, dobrze będzie wyznaczyć cel, który będzie nas motywował i pchał do odkładania pieniędzy. Na co więc możemy oszczędzać? W zasadzie na wszystko, na to, co nam tylko potrzebne, o czym marzymy i co będzie nas motywowało do celu. Dzisiaj najczęściej oszczędzamy na przyszłość. Gromadząc środki finansowe, możemy mieć pewność spokojnej emerytury – już dzisiaj warto zastanowić się  nad jej wysokością, nikt chyba nie jest przekonany, że pieniądze oferowane przez państwo będą wystarczające. Jeżeli masz dzieci, to oszczędzając możesz też zagwarantować im spokojniejszy start w dorosłość – wystarczy założyć im specjalne lokaty, na których przez lata odkładał będziesz określoną sumę pieniędzy, do której doliczone będą odsetki. Dzięki temu rozwiązaniu, twoja pociecha już na początku dorosłej drogi będzie miała sporą ilość gotówki.

Jednak  przyszłość często bywa zbyt odległa by zmotywować nas do oszczędzania, dlatego dobrze będzie wyznaczyć mniejsze cele, na realizację których odkładać będziecie pieniądze. Spełnianie marzeń motywuje chyba każdego,  jednak dzisiaj, bez odpowiedniej sumy pieniędzy, niemożliwe wręcz jest zwiedzanie świata, czy zaznanie sportów ekstremalnych. Chciałbym zwiedzić daleki kraj, a może skoczyć ze spadochronem? Zacznij oszczędzać na ten już dzisiaj.

A może „na wszelki wypadek”? Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja na rynku pracy jest dzisiaj bardzo niestabilna, a dobrze płatną pracę można w każdej chwili stracić. Większość z nas zakłada, że przez całe życie będzie miało stałe źródło dochodów, jednak zdarzają się różne sytuacje – choroby, problemy na rynku, wypadki, nawet jeżeli żadna z nich się wam nie przydarzy, dobrze jest mieć kapitał na czarną godzinę,  dzięki któremu przetrwamy najtrudniejszy okres.

Jak więc oszczędzać?

Najpopularniejszym, najbezpieczniejszym i wymagającym najmniej pracy sposobem na oszczędzanie są oczywiście konta oszczędnościowe. Takowe lokaty, to nic innego jak rachunek bankowy, na którym zgromadzone środki regularnie powiększane są o ustalony procent. Najważniejszą ich zaletą, jest fakt, że nie są związane praktycznie z żadnym ryzykiem, poza ekstremalną sytuacją, w której bank ogłosi bankructwo.

W porównaniu z lokatą oszczędnościową, konta mają jedną przewagę – wpłacone środki, możemy podjąć z konta w dowolnym momencie. Dlatego już dzisiaj powinieneś dowiedzieć się więcej o kontach oszczędnościowych i zacząć oszczędzać.