Interesują Cię chwilówki i inne pożyczki pozabankowe? Zastanawiasz się, czy w ten sposób można bezpiecznie pożyczyć pieniądze? Czy w ogóle państwo pomaga chronić klientów firm pożyczkowych? W ostatnich latach rząd wprowadził wiele zmian w przepisach dotyczących sektora pożyczkowego w Polsce. Dlatego sprawdź, kto teraz może udzielać pożyczek i na jakich zasadach. Sprawdź również, jaka instytucja kontroluje działania firm pożyczkowych.
Kto może udzielać pożyczek?
Na rynku finansowym najczęściej spotkasz się, że pożyczek gotówkowych udzielają banki i firmy pożyczkowe. Ich działalność jest regulowana i obie te instytucje finansowe są pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Dzięki temu masz gwarancję, co do bezpieczeństwa produktów finansowych.
Warto odróżnić, że bank i instytucja pożyczkowa mogą udzielić Ci pożyczki, bez określania celu, na co chcesz przeznaczyć pieniądze. Natomiast kredyt bankowy musi mieć w umowie określony cel. Jedną z głównych różnic jest to, że kredytów mogą udzielać wyłącznie banki oraz SKOK-i. Zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu potrzebne jest określenie zdolności kredytowej klienta. Pożyczkodawcy w tym celu wykorzystują Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Kodeks cywilny określa, że każdy może udzielić Ci pożyczki. Dlatego możesz zaciągnąć pożyczkę od osoby fizycznej np. rodziny lub przyjaciół. Przy czym trzeba wtedy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) do urzędu skarbowego. PCC nie trzeba opłacać, jeżeli pieniądze pożyczysz od najbliższej rodziny lub jej kwota nie przekroczy 1000 zł.
Poza tym pożyczek udzielają również duże firmy dla swoich pracowników. Są jeszcze pożyczki społecznościowe, które znajdziesz na specjalnych platformach. Często przedsiębiorcy szukają na nich dodatkowych pieniędzy na rozwój swojej firmy.
Działalność instytucji pożyczkowych jest normowana przez przepisy zawarte w Ustawie o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie (tzw. ustawa antylichwiarska). Dokument ten odnosi się m.in. do takich aktów prawnych jak:
Z tych przepisów wynika m.in., że firmy pożyczkowe muszą mieć kapitał zakładowy w wysokości 1 mln zł, a środki te nie mogą być pożyczone. Przepisy mają na celu zapobieganie nieuczciwym praktykom pożyczkodawców. Wśród nich najczęściej wymienia się zawyżone oprocentowanie, czy ukrywanie pozaodsetkowych kosztów pożyczki.
Ponadto każda firma oferująca pożyczki pozabankowe musi być wpisana do rejestru firm pożyczkowych prowadzonego przez KNF, co wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów.
Od stycznia 2024 roku nadzór nad firmami pożyczkowymi objął KNF. Wcześniej taką kontrolę nad rynkiem pożyczek pełnił wyłącznie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Przez to firmy pożyczkowe, które nie spełniają formalnych wymogów, zostały wykreślone z rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez KNF. Jednocześnie oznacza to utratę licencji na oferowanie usług finansowych w zakresie udzielania pożyczek.
Komisja monitoruje działalność firm pożyczkowych, kontrolując przestrzeganie przepisów prawa, w tym ustawy o kredycie konsumenckim oraz innych regulacji mających na celu ochronę konsumentów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości KNF ma uprawnienia do nałożenia kar oraz możliwość wykluczenia danego podmiotu z rynku kapitałowego. Dzięki tym działaniom Komisja Nadzoru Finansowego odgrywa kluczową rolę w ochronie konsumentów i utrzymaniu zaufania do sektora pożyczkowego w Polsce.
Pożyczki pozabankowe mogą być bezpieczne, pod warunkiem że podejdziesz do nich z rozwagą i skorzystasz z usług sprawdzonych oraz regulowanych firm pożyczkowych. Wprowadzony od niedawna nadzór KNF zapewnia dodatkową ochronę dla gospodarstw domowych, które korzystają z tego typu pożyczek. Przepisy prawne, takie jak ustawa o kredycie konsumenckim, wymagają od firm pożyczkowych informowania nowych klientów o warunkach pożyczki, w tym o całkowitym koszcie pożyczki, odsetkach oraz innych opłatach i prowizjach.
Mimo tych regulacji, które mają służyć większości pożyczkobiorców i ochronić ich też przed nadmiernym zadłużeniem, to należy zachować ostrożność. Przed zaciągnięciem pożyczki wskazane jest, żeby dokładnie przeczytać umowę, porównywać oferty różnych firm i unikać podejrzanie korzystnych ofert, które mogą kryć w sobie ukryte koszty.
Podsumowując, państwo dokłada starań, żeby chronić obywateli przed nieuczciwymi firmami pożyczkowymi. W tym celu zwiększyły się wymagania wobec branży pożyczek pozabankowych. Dobrym krokiem do ochrony klientów firm pożyczkowych było wprowadzenie nadzoru KNF. Pożyczki pozabankowe mogą być bezpieczne, ale wymagają świadomego podejścia klienta, który chce z nich skorzystać. Zwłaszcza że pożyczki pozabankowe uzupełniają ofertę banków, gdyż łatwiej je otrzymać.