Polska jest dużym krajem z ponad 38 milionami mieszkańców i PKB ponad 800 miliardów. Oznacza to, że rynek fuzji i przejęć w Polsce jest większy niż w krajach, gdzie panują mniej rozwinięte gospodarki. Im większy rynek, tym większa liczba możliwości fuzji i przejęć. Im większa liczba możliwości fuzji i przejęć, tym wyższa cena Twojej spółki na sprzedaż. A cena jest jednym z najważniejszych czynników przy sprzedaży każdej firmy.

Jak korzystnie sprzedać spółkę?

Wielu międzynarodowych kupców ma silne strategie ekspansji i jest skłonnych zapłacić wyższe kwoty dla zdobycia możliwości zwiększenia swojej sprzedaży. Ponadto wielu z nich planuje przeniknąć na rynek europejski poprzez tak dużą i szybko rozwijającą się gospodarkę, jak polska, więc niektórzy z nich mogą być nabywcami właśnie Twojej spółki. Tak więc, jeśli jesteś właścicielem firmy w Polsce i chcesz sprzedać swoją firmę, to może być dobry moment.

Najlepszym sposobem sprzedaży lokalnej firmy jest posiadanie doradcy ds. fuzji i przejęć. Bywa niekorzystnym dla finansów spółki specjalne zatrudnianie takiego specjalisty, jednak na szczęście na rynku znaleźć można wiele firm, które pomagają, świadcząc niezbędne usługi, pomocne przy sprzedaży spółki w Polsce.

Ważne jest, aby doradca ds. Fuzji i przejęć posługiwał się innymi językami europejskimi. Ponieważ starając się sprzedać swoją spółkę w Europie, możemy potrzebować osoby znającej rodzimy język – lub chociaż kontaktowy, kraju, z którego pochodzi kupujący Twoją firmę. W ramach sieci doradztwa fuzji i przejęć istnieje wielu doradców, którzy mówią w większości języków europejskich i mogą pomóc w nawigacji podczas sprzedaży firmy klientom z innych krajów europejskich.

Przygotowanie spółki do sprzedaży - zasada należytej starannością

Należyta staranność jest ważną częścią przygotowania firmy do sprzedaży. To niezbędny proces dla sprzedawców przedsiębiorstw. W przypadku potencjalnego nabywcy, jest to najlepszy sposób na formalne zweryfikowanie informacji o firmie, które zostały przekazane, i jest to główny sposób, w jaki inwestorzy mogą uniknąć niekorzystnych sytuacji podczas przejęcia.

Pod wieloma względami sprzedaż firmy jest jak sprzedaż domu. Sprzedajesz go w dobrym stanie i uzyskasz najlepszą możliwą cenę rynkową lub sprzedajesz go jako produkt wyższego szczebla i deklarujesz to potencjalnym nabywcom.

Nawet przy sprzedaży firm, które są solidne, potrzeba czasu, aby upewnić się, że organizacja jest w stanie nadającym się do sprzedaży. Wymaga to pomocy księgowych, specjalistów ds. doradztwa handlowego i specjalistów IT do dogłębnego przeprowadzenia sprawdzenia spółki.
Zespół ten przejdzie przez proces optymalizacji działalności, tworząc spójną i udokumentowaną strategię biznesową, przejrzyste i zdrowe finanse, szczegółowe informacje o pracownikach i zakładach, a na koniec potwierdzając, że systemy informatyczne działają i są aktualne.
Informacje te będą musiały być przedstawione w sposób zorganizowany i udostępnione w wirtualnym lub „rzeczywistym” zbiorze danych, gdzie potencjalni nabywcy mogą przeglądać informacje i sprawdzać je.


Jakie działania podjąć w celu sprzedaży spółki?

  • Aktualizuj kwestie związane z biurokracją - formalizując umowy, sprawy kadrowe i inne. Chroni to zarówno kupującego, jak i sprzedającego przed szeregiem kosztownych zobowiązań. A nawet jeśli sprzedaż spadnie, „sprzątanie” zaplecza biurokracyjnego firmy jest zdecydowanie korzystnym dla każdego przedsiębiorstwa.

  • Utrzymuj otwarte kanały komunikacji z doradcami, księgowymi i prawnikami, a także nabywcą i jego doradcami. Pomoże to przyspieszyć ten proces i zbudować wzajemne zaufanie i szacunek, które pomogą postępować sprawniej.

  • Ustal odpowiedzialność za dostarczanie informacji z wyprzedzeniem i dostarczanie wszystkich niezbędnych informacji w sposób wyraźny i we właściwym czasie, ponieważ bałagan faktów i liczb jest sygnałem dla każdego nabywcy, że twoja firma może mieć problem, co sprawi, że będzie nieatrakcyjna dla niego jako nabywcy.

  • Trzymaj firmę na szczycie! Łatwo jest skoncentrować się na sprzedaży i zaniedbać codzienne funkcjonowanie samej firmy. Użyj swoich doradców, aby pomóc w zarządzaniu procesem, abyś mógł skoncentrować się na swojej codziennej pracy.

Sprzedaż spółki – tego nigdy nie rób!

  • Nie poświęcaj zbyt wiele czasu i pieniędzy na dokładną analizę dostawców. Nabywca raczej nie będzie zajmował się tym sam i nadal będziesz musiał poświęcić czas na przedstawienie informacji w sposób wymagany przez nabywcę i jego doradców.

  • Załóżmy, że transakcja jest wykonywana przed jej faktycznym zakończeniem. Wyniki analizy due diligence mogą wpłynąć na cenę i ostateczną decyzję, czy warto proces zakupu kontynuować. Nie ukrywaj więc żadnym problemów spółki. Bądź szczery i upewnij się, że podajesz te informacje w najbardziej korzystny dl a obydwu stron sposób, używając racjonalnych wyjaśnień.

  • Nie zgadzaj się na zmiany w umowie sprzedaży, zbyt wcześnie. Podczas gdy jeden problem może obniżyć cenę, kolejny szczegół w ramach procesu należytej staranności może to zrównoważyć. Ponowne podwyższenie ceny może być jednak trudne.


Artykuł powstał przy wsparciu kancelarii Biurro.com