Polska jest dużym krajem z ponad 38 milionami mieszkańców i PKB ponad 800 miliardów. Oznacza to, że rynek fuzji i przejęć w Polsce jest większy niż w krajach, gdzie panują mniej rozwinięte gospodarki. Im większy rynek, tym większa liczba możliwości fuzji i przejęć. Im większa liczba możliwości fuzji i przejęć, tym wyższa cena Twojej spółki na sprzedaż. A cena jest jednym z najważniejszych czynników przy sprzedaży każdej firmy.
Wielu międzynarodowych kupców ma silne strategie ekspansji i jest skłonnych zapłacić wyższe kwoty dla zdobycia możliwości zwiększenia swojej sprzedaży. Ponadto wielu z nich planuje przeniknąć na rynek europejski poprzez tak dużą i szybko rozwijającą się gospodarkę, jak polska, więc niektórzy z nich mogą być nabywcami właśnie Twojej spółki. Tak więc, jeśli jesteś właścicielem firmy w Polsce i chcesz sprzedać swoją firmę, to może być dobry moment.
Najlepszym sposobem sprzedaży lokalnej firmy jest posiadanie doradcy ds. fuzji i przejęć. Bywa niekorzystnym dla finansów spółki specjalne zatrudnianie takiego specjalisty, jednak na szczęście na rynku znaleźć można wiele firm, które pomagają, świadcząc niezbędne usługi, pomocne przy sprzedaży spółki w Polsce.
Ważne jest, aby doradca ds. Fuzji i przejęć posługiwał się innymi językami europejskimi. Ponieważ starając się sprzedać swoją spółkę w Europie, możemy potrzebować osoby znającej rodzimy język – lub chociaż kontaktowy, kraju, z którego pochodzi kupujący Twoją firmę. W ramach sieci doradztwa fuzji i przejęć istnieje wielu doradców, którzy mówią w większości języków europejskich i mogą pomóc w nawigacji podczas sprzedaży firmy klientom z innych krajów europejskich.
Należyta staranność jest ważną częścią przygotowania firmy do sprzedaży. To niezbędny proces dla sprzedawców przedsiębiorstw. W przypadku potencjalnego nabywcy, jest to najlepszy sposób na formalne zweryfikowanie informacji o firmie, które zostały przekazane, i jest to główny sposób, w jaki inwestorzy mogą uniknąć niekorzystnych sytuacji podczas przejęcia.
Pod wieloma względami sprzedaż firmy jest jak sprzedaż domu. Sprzedajesz go w dobrym stanie i uzyskasz najlepszą możliwą cenę rynkową lub sprzedajesz go jako produkt wyższego szczebla i deklarujesz to potencjalnym nabywcom.
Nawet przy sprzedaży firm, które są solidne, potrzeba czasu, aby upewnić się, że organizacja jest w stanie nadającym się do sprzedaży. Wymaga to pomocy księgowych, specjalistów ds. doradztwa handlowego i specjalistów IT do dogłębnego przeprowadzenia sprawdzenia spółki.
Zespół ten przejdzie przez proces optymalizacji działalności, tworząc spójną i udokumentowaną strategię biznesową, przejrzyste i zdrowe finanse, szczegółowe informacje o pracownikach i zakładach, a na koniec potwierdzając, że systemy informatyczne działają i są aktualne.
Informacje te będą musiały być przedstawione w sposób zorganizowany i udostępnione w wirtualnym lub „rzeczywistym” zbiorze danych, gdzie potencjalni nabywcy mogą przeglądać informacje i sprawdzać je.
Aktualizuj kwestie związane z biurokracją - formalizując umowy, sprawy kadrowe i inne. Chroni to zarówno kupującego, jak i sprzedającego przed szeregiem kosztownych zobowiązań. A nawet jeśli sprzedaż spadnie, „sprzątanie” zaplecza biurokracyjnego firmy jest zdecydowanie korzystnym dla każdego przedsiębiorstwa.
Utrzymuj otwarte kanały komunikacji z doradcami, księgowymi i prawnikami, a także nabywcą i jego doradcami. Pomoże to przyspieszyć ten proces i zbudować wzajemne zaufanie i szacunek, które pomogą postępować sprawniej.
Ustal odpowiedzialność za dostarczanie informacji z wyprzedzeniem i dostarczanie wszystkich niezbędnych informacji w sposób wyraźny i we właściwym czasie, ponieważ bałagan faktów i liczb jest sygnałem dla każdego nabywcy, że twoja firma może mieć problem, co sprawi, że będzie nieatrakcyjna dla niego jako nabywcy.
Trzymaj firmę na szczycie! Łatwo jest skoncentrować się na sprzedaży i zaniedbać codzienne funkcjonowanie samej firmy. Użyj swoich doradców, aby pomóc w zarządzaniu procesem, abyś mógł skoncentrować się na swojej codziennej pracy.
Nie poświęcaj zbyt wiele czasu i pieniędzy na dokładną analizę dostawców. Nabywca raczej nie będzie zajmował się tym sam i nadal będziesz musiał poświęcić czas na przedstawienie informacji w sposób wymagany przez nabywcę i jego doradców.
Załóżmy, że transakcja jest wykonywana przed jej faktycznym zakończeniem. Wyniki analizy due diligence mogą wpłynąć na cenę i ostateczną decyzję, czy warto proces zakupu kontynuować. Nie ukrywaj więc żadnym problemów spółki. Bądź szczery i upewnij się, że podajesz te informacje w najbardziej korzystny dl a obydwu stron sposób, używając racjonalnych wyjaśnień.
Nie zgadzaj się na zmiany w umowie sprzedaży, zbyt wcześnie. Podczas gdy jeden problem może obniżyć cenę, kolejny szczegół w ramach procesu należytej staranności może to zrównoważyć. Ponowne podwyższenie ceny może być jednak trudne.
Artykuł powstał przy wsparciu kancelarii Biurro.com