Przedsiębiorstwa, zwłaszcza te mikro, małe i średnie, są najbardziej narażone na dynamiczne zmiany koniunktury, odpływ klientów i sezonowość sprzedaży. Warto zatem poznać produkty finansowe, które umożliwiają pozyskanie krótkoterminowego wsparcia ekonomicznego. Jednym z takich rozwiązań są pożyczki pozabankowe dla firm, które pokrótce omówimy w tym artykule.
Przedsiębiorcy szukający dodatkowego finansowania zastanawiają się, czy wybrać kredyt firmowy online, a może postawić na alternatywną, często szybszą opcję zyskania dodatkowych środków. Pożyczki pozabankowe dla firm różnią się od kredytów bankowych przede wszystkim pod względem warunków umowy i procedur aplikacyjnych. Tak zwana „chwilówka dla firm” uwzględnia mniej formalności, które są zazwyczaj uproszczone, a decyzja o przyznaniu środków podejmowana jest w ciągu kilkunastu minut.
Wedle ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Prawie Bankowym, kredytu bankowego może udzielić jedynie bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa. Należy ponadto wskazać konkretny cel, na który zostaną przeznaczone pozyskane pieniądze. Kredyt dla firm z krótkim stażem, udzielany np. na zakup maszyn, jest w tym przypadku dobrym przykładem.
Natomiast umowy pożyczek są umocowane w Kodeksie cywilnym. Za to finansowanie pozabankowe dla firm nie musi być celowe, co przez wiele osób jest postrzegane jako duży atut. Warto jednak zweryfikować instytucję przed wzięciem pożyczki, ponieważ parabanki nie podlegają tak szczegółowemu nadzorowi, jak banki.
Na przykładzie działalności polskiego fintech Wealthon, zaprezentujemy kilka dostępnych rozwiązań, które oferują instytucje parabankowe:
Z powyższych form finansowania mogą skorzystać przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności i stażu na rynku, choć docelowym klientem Wealthon są mikro, małe i średnie firmy. Warto dodać, że z pożyczkę pod obrót terminala stworzono dla przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku od przynajmniej roku i generujących obrót od minimum 6 miesięcy. W każdym przypadku ważne jest jednak dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i ocena własnych możliwości spłaty zobowiązania.