Inwestowanie w różnego rodzaju dobra staje się coraz popularniejsze wśród wielu ludzi, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to idealny sposób na utrzymanie wartości pieniądza w czasie, co przy postępującej inflacji jest bardzo ważnym czynnikiem. Każdy inwestor chcący powiększyć swój kapitał musi zakupić dobra, które w przyszłości będą pożądanym produktem na rynku. Jakie cechy powinien posiadać dobry inwestor?

Cierpliwość, wolny kapitał i rozsądny wybór rynku inwestycyjnego to podstawa

Osoby decydujące się na przeprowadzanie jakichkolwiek inwestycji, powinny dysponować wolnymi środkami pieniężnymi, które nie będą stanowić części przeznaczonej na opłaty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Dobry inwestor ma dokładnie obliczone miesięczne koszty, które regularnie ponosi, ponadto przygotowany jest na uregulowanie dodatkowych opłat wynikających ze zdarzeń losowych. Dopiero wolny kapitał może zostać przeznaczony na wybraną inwestycję.

Większość inwestycji należy do lokat długoterminowych, dlatego wymagają one od każdego inwestora cierpliwości oraz nieprzeciętnej wiedzy związanej z danym sektorem. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się obecnie rynek nieruchomości, jednak wymaga on zwyczajowo bardzo dużych nakładów finansowych, co sprawia, że jest przeznaczony tylko dla określonej grupy inwestorów. Długotrwałe aktywa finansowe to kolejna grupa inwestycyjna wymagająca szerokiej wiedzy (dobrym rozwiązaniem jest współpraca z brokerem) oraz większych nakładów finansowych.

Dużą popularnością cieszą się obecnie metale szlachetne. Złoto inwestycyjne oraz pozostałe kruszce to dobra alternatywa dla innych inwestycji, ponieważ mają od nich znacznie niższy próg wejścia i można lokować w nich pieniądze stopniowo. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla początkujących inwestorów, którzy nie dysponują dużymi ilościami wolnych środków pieniężnych. Ponadto, zróżnicowane ceny kruszców dają szeroką możliwość wyboru – np. sztabki srebra czy srebrne monety. Przykładowo, srebro to najtańszy materiał spośród wszystkich metali szlachetnych, co pozwala na zakup większej ilości za relatywnie niską kwotę.

Duża pewność siebie, umiejętność uczenia się i wnikliwe monitorowanie rynku

Cechą charakteryzującą dobrego inwestora jest z pewnością umiejętność szybkiego przyswajania użytecznej wiedzy. Dzięki niej można nauczyć się strategicznego myślenia w danym sektorze, co pozwoli dostosować odpowiednią taktykę do panujących na rynku wahań. Ponadto, inwestor musi być pewny siebie i swoich działań, aby mógł trafnie podejmować ważne decyzje. Wiąże się to z cyklicznym sprawdzaniem panujących na rynku cen. Tylko takie działanie pozwoli w najlepszym okresie dokonać zakupu instrumentów inwestycyjnych i ich sprzedaży w okresie wzrostu cenowego. Jest to bardzo ważna kwestia w przypadku, gdy np. przyjdzie czas na sprzedaż złota i/lub sprzedaż srebra. Inwestor zdecydowany na ulokowanie swojego kapitału w danym obszarze musi również śledzić prognozy specjalistów, dzięki którym wzrośnie jego orientacja w dziedzinie inwestycji.

Platyna, złoto i srebro inwestycyjne dobrą lokatą kapitału

Jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania jest zakup metali szlachetnych. Przykładowo, sztabki złota (dostępne są m. in. na stronie dilera https://79element.pl/sztabki-zlota/, który prowadzi również skup metali szlachetnych) są obecnie nabywane przez zdecydowaną większość państw, w celu powiększenia zasobów tego kruszcu stanowiącego m. in. zabezpieczenie na wypadek dużego kryzysu gospodarczego. Prywatni inwestorzy oprócz sztabek mają do wyboru jeszcze złote monety inwestycyjne lub tańsze, ale również wysoko cenione przez nabywców, srebrne monety bulionowe. W obu kruszcach wybijane są Krugerrandy, które uchodzą za najpopularniejsze monety inwestycyjne na świecie. Ponadto dla inwestorów chcących ulokować swoje pieniądze w Au dobrym wyborem będą takie złote monety jak Maple Leaf oraz Philharmoniker, które są jednymi z najbardziej pożądanych egzemplarzy na świecie. W przyszłości zachowają one nie tylko wartość samego kruszcu, ale mogą również stanowić cel poszukiwań dla kolekcjonerów, co dodatkowo podniesie ich wartość.