Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Można to robić samodzielnie, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania lub zlecić te działania profesjonalnej księgowej. Co jednak okaże się lepszym rozwiązaniem – księgowość online czy stacjonarne biuro rachunkowe? Odpowiedzi na to pytanie, udzielamy w tym artykule. Zachęcamy do lektury.

Zalety księgowości internetowej

Wielu przedsiębiorców ulega pokusie, skorzystania z księgowości elektronicznej. Takie rozwiązanie wydaje się być tańsze i bardziej komfortowe, niż współpraca z biurem księgowym. Oczywiście ma ono sporo zalet, do których należą m.in.:

  •         Brak konieczności przywożenia dokumentacji do biura (wszystkie dokumenty załącza się w internetowym panelu klienta),
  •         Stały dostęp do wszystkich firmowych dokumentów 24h na dobę,
  •         Rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) przygotowywane są elektronicznie,
  •         Aplikacja do księgowości może być zainstalowana zarówno na tablecie, jak i telefonie, dzięki czemu nie trzeba dysponować stałym dostępem do komputera,
  •         Możliwość logowania się do aplikacji z dowolnego miejsca na świecie,
  •         Oszczędność czasu,
  •         Możliwość bieżącego weryfikowania sytuacji finansowej swojej firmy.

Jak widać księgowość przez Internet to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie jest ono pozbawione wad. Poza dostępem do zaawansowanego oprogramowania, przedsiębiorca musi wszystko robić we własnym zakresie. Bardzo rzadko może również skontaktować się z księgową, która pomoże mu w rozwianiu ewentualnych wątpliwości czy wyjaśni niezrozumiałe kwestie. Dlatego też wiele osób, zamiast samodzielnych rozliczeń, stawia na profesjonalne biuro księgowe.

Zalety współpracy z biurem rachunkowym

Właściciele firm, którzy chcą, aby sprawami finansowymi ich przedsiębiorstwa zajmowali się fachowcy, stawiają na współpracę z biurem rachunkowym. Takie rozwiązanie daje im niewątpliwie poczucie bezpieczeństwa i co równie istotne, pozwala w pełni skupić się na rozwoju swojej firmy. Profesjonalna księgowa to osoba, która doradzi, wskaże nieprawidłowości i właściwie dokona wszelkich niezbędnych obliczeń, które umożliwią rzetelne rozliczenie się z urzędem skarbowym. Podjęcie takiej współpracy, zwalnia właściciela firmy z konieczności zapoznawania się z systemem księgowym i zdejmuje z niego obowiązek bieżącego monitorowania wszelkich zmian w przepisach prawa, a także terminowego składania deklaracji podatkowych. Odpowiedzialność za to bierze na siebie właśnie profesjonalne biuro rachunkowe.

Nie bez znaczenie jest również fakt, że obecnie, wiele biur księgowych, obsługuje swoich klientów na odległość, a przykład takiej oferty można znaleźć tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-online/. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że działają na podobnych zasadach co omawiana wcześniej księgowość online, jednak po drugiej stronie znajduje się profesjonalista, który ewidencjonuje udostępnione przez klienta dokumenty, dokonuje stosownych obliczeń i za pośrednictwem aplikacji przekazuje mu wszelkie niezbędne informacje. Biurem rachunkowym, które świadczy tego typu usługi księgowe jest Solidna Księgowa, a z jego ofertą można zapoznać się pod adresem: https://solidnaksiegowa.com/, do czego serdecznie zachęcamy.