Często masz wrażenie, że czas przecieka Ci przez palce lub nie udaje Ci się zrealizować zamierzonych zadań? A może po prostu chcesz pracować efektywniej, a tym samym móc więcej odpoczywać i cieszyć się życiem? Umiejętności zarządzania czasem na pewno Ci się przydadzą. Jak je zdobyć, dlaczego warto i na czym tak dokładnie polega efektywne zarządzanie czasem?

Zarządzanie czasem – dlaczego warto?

Każdy człowiek ma do dyspozycji dokładnie tyle samo czasu w ciągu doby, ale tylko niektórzy potrafią go wykorzystać do maksimum. Zwykle zależy to właśnie od umiejętnego zarządzania czasem. To przede wszystkim sposób na uzyskanie znacznie większej produktywności i zrealizowanie zamierzonych zadań znacznie szybciej. Niektórym przychodzi to dość ławo, ale inni musza się tego po prostu nauczyć. Dobrą wiadomością jest, że zarządzania czasem zdecydowanie można się nauczyć, zarówno poprzez pracę własną, ale też rozmaite szkolenia, kursy czy ćwiczenia. Dzięki poznaniu i wdrożeniu odpowiednich technik można zyskać przede wszystkim:

  • więcej czasu dla rodziny, własnych przyjemności, hobby,
  • więcej satysfakcji z pracy,
  • poczucie dobrze wykorzystanego dnia,
  • większą kontrolę nad swoim życiem,
  • możliwość szybszego rozwoju zawodowego,
  • przewagę konkurencyjną na rynku pracy.

Efektywne zarządzanie czasem to tak naprawdę klucz do sukcesu w dowolnej dziedzinie, a szczególnie ważne jest to w biznesie. Nic dziwnego że oferta szkoleń z zarządzania czasem dla biznesu i instytucji publicznych jest bardzo szeroka i cieszy się dużą popularnością.

Efektywne zarządzanie czasem to również sposób na zachowanie równowagi pomiędzy obowiązkami i przyjemnościami, stąd wiele osób decyduje się uczestniczyć w rozmaitych kursach online poświęconych zarządzaniu czasem, zarządzaniu dniem pracy czy priorytetami. Techniki z obszaru zarządzania sobą i swoim czasem można wykorzystywać w dowolnej dziedzinie życia, co stanowi ich dodatkowy atut.

Na czym polega efektywne zarządzanie czasem?

Aby efektywnie wykorzystywać swój czas, trzeba zmienić pewne schematy postępowania. Zaleca się wdrożenie procesu, który obejmuje:

  • wyznaczanie celów oraz priorytetów,
  • planowanie i skupianie się na wyznaczonych celach,
  • podejmowanie decyzji o sposobie realizacji zadań,
  • konsekwentną realizację z unikaniem rozpraszania się,
  • monitorowanie postępów w realizacji zadań.

Powinno się go poprzedzić analizą dotychczasowego sposobu zarządzania czasem, by zidentyfikować obszary problemowe, które utrudniają osiąganie zamierzonych celów.

Jak nauczyć się zarządzania czasem?

Jeśli interesuje Cię zarządzanie czasem i chcesz rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie, masz całkiem dużo możliwości! Możesz czerpać wiedzę na ten temat z książek poruszających tematykę produktywności, a także fachowych artykułów, podcastów, wywiadów i innych materiałów dostępnych w internecie. Doskonałym pomysłem są też szkolenia z zarządzania czasem, które przekazują kompleksową wiedzę i pozwalają przećwiczyć pewne schematy zachowań. Przyswojone na szkoleniu informacje można wykorzystać do własnych celów, a także w zarządzaniu zespołem.

Oferta szkoleń i kursów z zarządzania czasem obejmuje zarówno typowe szkolenia stacjonarne organizowane przeważnie w dużych miastach, między innymi w Warszawie (zobacz: https://eventis.pl/szkolenia/warszawa), Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach, ale również szkolenia i kursy online. Pozwalają one zyskać dostęp do wiedzy o technikach zarządzania czasem bez względu na to gdzie mieszkamy czy pracujemy. Ich zaletą jest również realizowanie zajęć w dogodnym dla nas czasie. Szkolenia online oraz kursy e-larning z zarządzania czasem cechują się również większą przystępnością cenową niż stacjonarne szkolenia poświęcone zarządzaniu czasem, zadaniami i priorytetami. Zaletą tych drugich jest oczywiście bezpośredni kontakt z prowadzącym, możliwość zadawania pytań, przejścia przez praktyczne ćwiczenia oraz wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia.