Puzzle mają bardzo ciekawą historię. Podobnie jak karty do gry, chociaż historia kart jest o wiele dłuższa, aniżeli puzzli. Co to za historie?

Puzzle mają bardzo ciekawą historię. Podobnie jak karty do gry, chociaż historia kart jest o wiele dłuższa, aniżeli puzzli. Co to za historie? Kiedy powstały pierwsze karty do gry? Kto stworzył pierwsze puzzle? Zapraszamy do lektury!

Historia puzzli

Historia puzzli sięga 1760 roku, a za twórcę pierwszych puzzli uważa się brytyjskiego miedziorytnika i kartografa - Johna Spilburiego. Zauważył on, że opanowania politycznej mapy świata sprawia brytyjskim dzieciom trudność, postanowił więc stworzyć przedmiot, który ułatwi im naukę. W tym celu nakleił jedną ze swoich map na cienką deskę i pociął ją wzdłuż granic państw przy użyciu piły, a to, co powstało, nazwał “dissected puzzle” (co oznacza “porozcinaną łamigłówkę”). Łamigłówka ta szybko stała się popularna i znalazła zastosowanie jako pomoc naukowa stosowana w angielskich szkołach. Z czasem powstawały również puzzle służące do zabawy.

Przez długi czas puzzle na zamówienie były skierowane do dzieci, a pierwsze układanki dla dorosłych zaczęto produkować dopiero pod koniec XIX wieku. W tamtych czasach puzzle tworzono z wysokiej jakości drewna i każdy element trzeba było wyciąć osobno. Powodowało to wysokie ceny puzzli, na które mogli sobie pozwolić jedynie zamożni ludzie.

Na przełomie XIX i XX wieku do produkcji puzzli zaczęto stosować karton. Jednak dalej dominowały drewniane puzzle na zamówienie, gdyż droższy produkt umożliwiał producentom osiąganie wyższych zysków.

W XX wieku zmieniła się technologia produkcji kartonowych - zaczęto stosować sztancowanie, czyli wykrawanie kształtów w kartonie za pomocą odpowiednio uformowanego i przyłożonego z dużą siłą noża, nazywanego wykrojnikiem. Zmiany te sprawiły, że puzzle stały się tańsze. Technologia ta miała zastosowanie jedynie dla kartonu, upowszechnił się więc on jako surowiec do produkcji puzzli. Tym sposobem puzzle zyskiwały większą popularność.

Złota era puzzli nastąpiła w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza w okresie Wielkiego Kryzysu. Puzzle zastąpiły takie droższe rozrywki, jak wyjścia do kina, teatru czy restauracji. Wielu bezrobotnych rzemieślników zaczęło produkować puzzle i sprzedawać je.       

Z czasem kartonowe puzzle wypierały drewniane puzzle ze względu na swoją niższą cenę. Jednak nawet dzisiaj nie brakuje zwolenników drewnianych układanek. Zresztą, puzzle nadal są bardzo popularną rozrywką i prawdopodobnie zbyt szybko się to nie zmieni!

Historia kart do gry

Karty do gry po raz pierwszy pojawiły się między IX a XIII wiekiem naszej ery w Chinach, a stamtąd trafiły do Persji i Egiptu, a w XVI wieku - do Europy. Zostały spopularyzowane po rozpowszechnieniu się druku wynalezionego przez Gutenberga.

Pierwsze europejskie kartybazowały na talii arabskiej. W XV wieku poszczególne regiony Europy wykształciły swoje własne wzory i zestawy kart, zaś około 1480 roku Francuzi zaprojektowali 52-kartową talię przystosowaną do taniej produkcji. W XIX wieku brytyjscy oraz amerykańscy producenci kart zmodernizowali projekt Francuzów i wprowadzili poprawki zwiększające trwałość kart i komfort grania. Tak powstała standardowa talia, która obecnie jest najpowszechniej stosowanym na świecie zestawem karty do gry.

Producent kart i puzzli

Drukarnia offsetowa Omega Druk oferuje m.in.: drukowanie kart oraz wykonuje puzzle na zamówienie. Ich produkty są gwarancją starannego wykonania i wysokiej jakości!