Na skutek rozmaitych okoliczności rynek pracy ulega dynamicznym przekształceniom. Jakie zawody są obecnie najpopularniejsze w Polsce? Kogo najczęściej szukają pracodawcy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Rekruterzy publikują tysiące ogłoszeń, mających zachęcić pracowników z obszarów sprzedaży i obsługi klienta. Najczęściej pojawiają się oferty dla kasjerów, doradców i przedstawicieli handlowych. W związku z postępującym ukierunkowaniem handlu na działania online, popularną profesją stał się również specjalista ds. e-commerce. Konsumenci chętnie dokonują zakupów w internecie, dlatego osoby pragnące podjąć pracę w ramach tej branży, nie będą mogły narzekać na brak propozycji ze strony najróżniejszych firm. Handlowcy (internetowi oraz ci docierający do klienta bardziej klasycznymi kanałami) znajdą zatrudnienie w małych i większych przedsiębiorstwach. Zarobki sprzedawców w dużej mierze zależą od doświadczenia, osiąganych wyników (dzieje się tak np. w systemie premiowym) i od typu kapitału firmy. Atrakcyjność kandydatów i pracowników podnosi uczestnictwo w kursach i szkoleniach.
Na Polskim rynku pracy od kilku lat utrzymuje się popyt na specjalistów z branży IT. Nie zanosi się na to, by sytuacja uległa zmianie. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, co wymaga zatrudnienia ekspertów od magazynowania i przetwarzania danych, tworzenia aplikacji czy udoskonalania systemów. Największym zainteresowaniem cieszą się specjaliści Java, przede wszystkim z powodu powszechnego zastosowania tego języka. Liczne oferty czekają na analityków, testerów oraz deweloperów frontend i backend. W IT można liczyć na wysokie zarobki, rosnące z roku na rok z uwagi na duże zapotrzebowania kadrowe – pracodawcy szukający specjalistów są skłonni podnieść wynagrodzenia, by przyciągnąć najlepszych kandydatów.
Wśród najpopularniejszych zawodów w Polsce pojawił się także kierowca ciężarówki. Osoba zatrudniona na tym stanowisku prowadzi pojazdy o masie powyżej 3,5 tony, aby dostarczyć przewożony towar w określone miejsce. Porusza się po trasach krajowych lub międzynarodowych. Do obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego należy też pomoc w załadunku i rozładunku transportowanych dóbr, prowadzenie dokumentacji, dbanie o stan techniczny pojazdu oraz dokonywanie niezbędnych, drobnych napraw. Aby uzyskać pracę w tym zawodzie, konieczne okazuje się posiadanie potrzebnych uprawnień, w tym prawa jazdy kategorii C+E.
Inżynier procesu monitoruje i kontroluje proces produkcji w zakładach produkcyjnych. W całości planuje jego przebieg i opracowuje rozwiązania technologiczne. Wykonuje także stosowną dokumentację techniczną. Wynagrodzenia inżynierów procesu wahają się od 4 do 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie, w zależności od posiadanego doświadczenia. Wysokie zarobki zachęcają młodzież, coraz częściej decydującą się na podjęcie kształcenia w tym kierunku. Popularność profesji przejawia się również w sporej liczbie ofert skierowanych do wykwalifikowanych inżynierów procesu.
Zawód ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony rekruterów, jak i osób poszukujących zatrudnienia. Mnogość przedsiębiorstw produkcyjnych, spedycyjnych lub firm o innym profilu, gwarantuje stabilność zatrudnienia w branży. Magazynier odpowiada za prawidłowe ułożenie, zabezpieczenie i skatalogowanie towaru. Nierzadko do jego zadań należy też koordynowanie prawidłowej realizacji zamówień i przygotowanie ich do wysyłki. Oprócz podstawowej pensji, magazynier może uzyskać dodatkowe premie za nadgodziny i odbycie nocnej zmiany. Posiadanie doświadczenia nie jest obligatoryjnym warunkiem stawianym kandydatom – pracodawcy zatrudniają również osoby dopiero stawiające pierwsze kroki w tej profesji.
Najpopularniejsze zawody w Polsce to sprzedawca, programista, kierowca samochodu ciężarowego, inżynier procesu i magazynier. Nieustannie wzrastająca liczba ofert pracy, pochodzących od firm działających na terenie naszego kraju, ułatwia zdobycie zatrudnienia w ramach tych profesji. Z kolei zainteresowanie kandydatów oraz ich dążenie do doskonalenia umiejętności pozwala rekruterom na odnalezienie najbardziej wartościowych pracowników.
KS Artykuł został przygotowany we współpracy z praca.money.pl/oferty. |