Zakup samochodu to inwestycja, która może poważnie nadszarpnąć domowy budżet – czasem warto więc wspomóc się dodatkowym zastrzykiem gotówki z banku. Na co zwrócić uwagę, wybierając dobry kredyt samochodowy? Podpowiadamy!

Zwykły kredyt gotówkowy czy kredyt na konkretny cel?

Szukając zewnętrznego wsparcia przy zakupie samochodu, masz zasadniczo dwie możliwości:

  • tradycyjny kredyt gotówkowy – zaciągając go, nie musisz podawać celu, na jaki wydasz środki. Możesz więc kupić cokolwiek zechcesz;
  • kredyt gotówkowy celowy – w tej sytuacji gotówka jest oferowana na konkretny cel, czyli w tej sytuacji na zakup samochodu. Bank sprawdzi też, czy wydałeś otrzymane środki zgodnie z umową.

Który kredyt opłaca Ci się bardziej? Oczywiście, znacznie korzystniejszy jest celowy kredyt samochodowy. Dlaczego? Często zakupiony samochód staje się automatycznie zabezpieczeniem kredytu, co równa się korzystniejszym warunkom. Czasem możesz też liczyć na pewne gratisy, np. w postaci zniżki na ubezpieczenie lub dodatków do klasycznego pakietu OC.


Po czym rozpoznać dobry kredyt samochodowy?

Przyglądasz się bankowym ofertom kredytów samochodowych i nie wiesz, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza? Porównując je, zwróć uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

  • oprocentowanie i RRSO – to pewnie pierwsze aspekty, na które zwrócisz uwagę. Sytuacja wygląda tu dokładnie tak samo jak w przypadku każdego innego kredytu;
  • rodzaj samochodu – pewna część kredytów samochodowych jest oferowana jedynie klientom planującym zakup nowego samochodu, prosto z salonu. Jeśli zamierzasz zakup auta z drugiej ręki, upewnij się, że bank dopuszcza taką opcję i jeśli tak, to na jakich warunkach. Może np. narzucić ograniczenie dotyczące maksymalnego wieku lub przebiegu, które powinien spełniać kupowany samochód;
  • sposób spłaty kredytu – poza tradycyjną opcją, czyli spłacaniem równych, miesięcznych rat, możesz też spotkać się z kredytami jednoratowymi (czyli spłacasz jedną dużą ratę, najczęściej po pewnym czasie użytkowania auta, np. po roku) oraz tzw. kredytami balonowymi (spłacasz klasyczne raty do pewnego poziomu np. do 80% wartości kredytu oraz brakujące 20% jako jedną, ostatnią ratę),
  • sposób zakupu – możesz to zrobić jako osoba prywatna lub też kupić samochód na firmę. W tym drugim przypadku możesz liczyć na nieco inne, często korzystniejsze warunki – warto to zatem rozważyć, jeśli tylko taka opcja wchodzi w grę.

Na jaki samochód Cię stać? Skorzystaj z kalkulatora kredytu samochodowego!

Pamiętaj o tym, by mierzyć siły na zamiary i wnioskować o taki kredyt, jaki możesz realnie dostać – jeśli złożysz wniosek o kredyt na za dużą kwotę, bank może go po prostu odrzucić. Jak sprawdzić, na jaką kwotę możesz sobie spokojnie pozwolić? Najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora kredytu samochodowego. Choć takiego narzędzia nie można nazwać ultraprecyzyjnym, pomoże Ci w oszacowaniu przybliżonej kwoty, a to już spora pomoc.

Jeśli chcesz znaleźć korzystny kredyt samochodowy, wejdź na stronę wbanku.com i porównaj oferty.