Porównanie kredytów i pożyczek bankowych pozwala przede wszystkim wyszukać tańszą ofertę kredytową. Wydaje się, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do wyboru oferty, nie kierując się przy wyborze wyłącznie reklamą. Najczęściej dodatkowej gotówki szukamy w bankach, pomimo tego, że narzekamy, że jest drogo i wymyślając różne "historie kredytowe". Jeżeli nie możemy (lub nie chcemy) pożyczyć w banku, to pozostaje pożyczka u rodziny lub znajomych. A jeżeli i to źródło odrzucamy, to decydujemy się w ostateczności na firmy pożyczkowe (internetowe i stacjonarne). Tak prezentują się wyniki ankiety przeprowadzonej na blogu finansowakredytow.pl.
Udział w ankiecie wzięła grupa 1629 osób, które co najmniej raz w ostatnich 3 miesiącach korzystała z zewnętrznego finansowania.
Przypatrując się podziałowi ze względu na płeć pożyczkodawcy, to nieznacznie większą stanowiły kobiety (847 - 52%), a średnia pożyczka w ich przypadku wyniosła ok. 8 tys. zł. Mężczyźni, chociaż w niewielkiej mniejszości, pożyczali zdecydowanie więcej - średnio 13 tys. zł.
Co ciekawe najczęściej pojawiające się sformułowania w stosunku do banków, to "bezpieczeństwo" i "zaufanie", w stosunku do firm pożyczkowych "szybkość" oraz "brak formalności", a pożyczkę uzyskaną od rodziny i znajomych cenimy za to, że jest "darmowa".
Mieszkańcy miast stanowili większy odsetek ankietowanych (61%) w porównaniu z mieszkańcami wsi.
Przedział wiekowy (wszystkich ankietowanych) charakteryzował się w poniższy sposób:
Stosunkowo mała liczba osób po 54 roku życia (15%), w pewnym stopniu wynika z faktu, że z internetu korzysta mniej starszych osób, o czym mogą świadczyć między innymi pożyczki pozabankowe. Blisko 98% osób do 35 roku życia, które wzięły udział w ankiecie i korzystały z pożyczek pozabankowych, wybrało firmy pożyczkowe internetowe. I tutaj również największy jest odsetek ludzi, którzy pożyczają od rodziny lub
znajomych (38%).
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu w przeprowadzonej ankiecie, podstawowym źródłem informacji o produktach byli znajomi i rodzina oraz reklama. Jak bardzo zmieniło się nasze podejście do informacji, może świadczyć fakt, że obecnie na reklamę wskazało tylko 8% badanych, a zdecydowana większość wskazała porównywarki kredytów i banków (32%), strony o tematyce finansowej (28%) oraz blogi (12%).
Pomimo tego, że coraz częściej szukamy wartościowej informacji oraz dokonujemy (bardzo często samodzielnej) analizy produktów kredytowych i pożyczkowych, to należy jednak podkreślić, że pomimo coraz większej świadomości finansowej, nasz wiedza ekonomiczna wciąż jest niezbyt wysoka. Na pytania:
ponad 50% ankietowanych osób odpowiedziała "nie wiem".
Ponadto z ankiety wyłania się obraz przeciętnego kredytobiorcy, który, jak zauważa Krzysztof Marczyński z blogu finansowakredytow.pl "szuka szybkiej informacji na temat ofert, ze wskazaniem tej "naj" ("najlepszy", "najtańszy", "najkorzystniejszy"). Nawet wówczas, kiedy sprawdzamy rankingi kredytowe, jesteśmy zainteresowani głównie tym, jaki podmiot znajduje się na pierwszym miejscu, nie biorąc pod uwagę parametrów uwzględnionych przy sporządzaniu rankingu".
Pomimo, że dużo ofert kredytowych znajdziemy w internecie, a co więcej, kredyt lub pożyczkę gotówkową bankową możemy wziąć nawet online, to stosunkowo niewiele osób decyduje się na ten sposób pożyczania. Na pytanie: "Czy korzystałaś/korzystałeś z kredytu przez internet" tylko 125 osób udzieliło twierdzącej odpowiedzi. Więcej osób korzystało z wniosków online (391 osób) - wypełniło formularz kontaktowy przez internet.
Odwrotnie jest natomiast w firmach pożyczkowych, w których pożyczkę internetową wzięło 56% ankietowanych osób.
Czynnik kosztowy, to wciąż główny parametr, który decyduje o wyborze produktu, niezależnie od tego czy szukamy kredytu w banku, czy pożyczki pozabankowej. Na ten czynnik zwróciło uwagę ponad 35% ankietowanych osób. Poza tym na skorzystania z konkretnej oferty wpływa długość kredytowania, niska rata kredytowa, szybkość otrzymania pieniędzy i minimum formalności. Tylko dla 8% ankietowanych osób czynniki pozakosztowe (np. wakacje kredytowe) były głównym parametrem dokonanego wyboru.
W przypadku osób, które szukają kredytu bankowego, pierwszym wyborem jest najczęściej bank, z którego usług już korzystają. Natomiast w przypadku pożyczek pozabankowych, nie ma większego przywiązania do konkretnej firmy pożyczkowej. Tutaj liczy się niski koszt (26%), szybkość uzyskania pieniędzy (18%) oraz minimum formalności (10%).
Na co przeznaczane są pieniądze z kredytów i pożyczek? W zależności od podmiotu, w którym pożyczamy: w firmach pożyczkowych są to niespodziewane wydatki i płatności (62%), w przypadku banków to wydatki codzienne (finansowane głównie z limitów w rachunkach bankowych i kart kredytowych) oraz remonty mieszkania i zakup samochodów (pożyczki i kredyty).
Ankieta została zrealizowana w okresie maj-lipiec 2017 roku. W ankiecie wzięło udział 1629 osoby.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez portal finansowy finansowakredytow.pl - wyszukiwarki kredytów i pożyczek. Produkty bankowe i pozabankowe. |