W 2022 roku pojawiło się o 56% więcej ofert pracy dla specjalistów IT i telekomunikacji niż rok wcześniej. Pracownicy HR w firmach technologicznych zmagają się z ciągłą rotacją pracowników i ich motywacją do działania. Jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku?
Sytuacja na rynku IT
W 2022 roku najwięcej propozycji pracy dla specjalistów IT dotyczyło stanowisk związanych z rozwojem oprogramowania. Szacuje się, że popyt w obszarze IT utrzyma się na wysokim poziomie również w tym roku. Przyczyną jest coraz większa cyfryzacji prawie wszystkich branż. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, firmy nadal będą wprowadzać automatyzację czy digitalizację procesów.
Krótkie rekrutacje wynikiem konkurencji o pracownika
Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, a rynek pracy ma trudność żeby za nią nadążyć. Niemal każda firma technologiczna cierpi z powodu braku specjalistów IT. Aby temu zaradzić, muszą one określić potrzeby swojej organizacji i stworzyć atrakcyjną ofertę pracy, która będzie konkurencyjna. W tym celu należy poznać poznać motywację potencjalnych pracowników.
W tym roku będzie jeszcze większa presja związana ze skróceniem procesów rekrutacji. Uzupełnianie wakatów jest utrudnione z powodu małej ilości specjalistów IT. Procesy rekrutacyjne się przedłużają, a na jego finalnym etapie kandydaci często rezygnują z proponowanej oferty, ponieważ w między czasie dostali bardziej atrakcyjną z konkurencyjnej firmy.
Zacięta konkurencja o każdego pracownika
Konkurencja o specjalistów IT to nie tylko problem w naszym kraju, ale na całym świecie. Bardzo często zdarza się, że o lokalnego pracownika walczą również firmy spoza Polski. Jak się okazuje, najczęściej są to organizacje z siedzibami w Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a nawet Stanach Zjednoczonych. Oczywiście na więcej ofert pracy w branży IT mogą liczyć osoby z kilkuletnim doświadczeniem w branży. Jednak niedostateczna ilość specjalistów IT zmusza firmy do sięgania po pracowników z niewielkim doświadczeniem, a nawet takich, którzy dopiero mają zamiar się przebranżowić.
Pracownik bez doświadczenia w branży IT - czy to możliwe?
Wiele firm organizuje bootcampy, programy stażowe czy szkolenia wspierające kandydatów bez doświadczenia w zdobyciu odpowiednich kompetencji. Potrzeba specjalistów jest tak ogromna, że pracodawcy wyciągają rękę do wszystkich chętnych, którzy chcą się przebranżowić. W tym roku będzie można zauważyć jeszcze więcej takich inicjatyw z ich strony.
Jeszcze więcej specjalistów w 2023 roku
Podsumowując, w tym roku nie będzie rewolucyjnych zmian w sprawie popytu na specjalistów IT. Zapotrzebowanie będzie ciągle rosnąć, w wyniku czego firmy będą musiały nie tylko skracać procesy rekrutacyjne, ale również zwrócać uwagę nie tyle co na kompetencje techniczne, ale na umiejętności miękkie.