Zastanawiasz się, jak wygląda praca w call center? Jakie są jej zalety i wady? Oto, jak wygląda zatrudnienie w sektorze obsługi klienta.

Praca w call center kojarzy się z dużymi pomieszczeniami oddzielonymi boksami, słuchawkami i szumem rozmów. Rozmowy z klientami, szkolenia, sprzedaż i trudni klienci. Jak naprawdę wygląda praca w call center? 

Pracownicy call center

Z racji tego, że praca w call center zapewnia elastyczne godziny, jak i nie potrzeba do niej bogatego CV bardzo często wybierana jest przez uczniów i studentów. By pracować w call center należy być osobą otwartą i nastawioną na rozwój. W większości call center pracownik na początku przechodzi szkolenie, które wdraża go do nowych obowiązków. Z pewnością o wiele lepsze efekty w pracy na słuchawce będą osiągały osoby zdyscyplinowane, kontaktowe oraz cierpliwe. To cechy charakteru, które zdecydowanie się przydają!

Ścieżki kariery w call center 

W call center można pracować na kilku stanowiskach. Konsultant to osoba, która wykonuje lub odbiera telefony. Koordynator grupy (inaczej team leader) zarządza zespołem i to on motywuje do osiągania celów indywidualnych, jak i grupowych. Kolejną funkcją jest trener, czyli osoba, która prowadzi szkolenia. Coach zajmuje się sesjami treningowymi, które mają pomóc zwiększyć sprzedaż. Mentor zapewnia merytoryczne wsparcie dla konsultantów, a shift manager zarządza połączeniami telefonicznymi.

Zalety i wady pracy w call center

Call center, jak każda praca ma swoje blaski i cienie. Dużym plusem call center jest to, że jest to doskonała praca na start. Oferty pracy w call center są dostępne w każdy mieście, dlatego bardzo łatwo zacząć swoją karierę w tej branży. W call center wynagradzane jest także zaangażowanie — im większe zaangażowanie, tym proporcjonalnie wyższe zarobki. Co więcej, dzięki elastycznym godzinom pracy, call center sprawdzi się u studentów, rodziców, którzy łączą pracę z wychowaniem dzieci, a także osoby na rencie, czy emeryturze, którzy chcą dorobić. W call center zdobywa się doświadczenie, a szkolenia zapewniają nie tylko wiedzę, ale i rozwinięcie tzw. kompetencji miękkich.

Mity dotyczące pracy w call center

Wokół pracy w call center narosło wiele mitów. Z pewnością ten rodzaj pracy nie jest przeznaczony tylko dla studentów, jak się zwykło mówić. Elastyczne godziny pracy oczywiście są przez studentów lubiane, jednak możliwości rozwoju, jak i zarobki są zachęcające także dla osób, które chcą pracować w call center na stałe. Co więcej, kolejny mit głosi, że praca w call center nie pozwala na rozwój. Jak najbardziej istnieje możliwość kontynuowania kariery i awansowania na wyższe stanowiska - uzależnione jest to od wyników, jak i zaangażowania pracownika.

Tym samym warto zwrócić uwagę na oferty pracy w call center na przykład na: www.irkl.org/pl. Zaangażowana osoba, która jest skupiona na rozwoju może osiągnąć naprawdę świetne wyniki w obsłudze klienta.