Zatrudnienie odpowiednich pracowników przekłada się na sukces Twojej firmy, dlatego rozmowa rekrutacyjna powinna zostać dobrze przeprowadzona. To dzięki niej dowiesz się czy osoba, którą chcesz zatrudnić będzie pracowita, czy ma odpowiednie doświadczenie oraz czy jej zatrudnienie przyniesie wymierne korzyści. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną.

Przygotowanie do rozmowy

Podstawą profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej jest wcześniejsze przygotowanie. Przed rozmową zapoznajmy się z CV kandydata zwracając uwagę na najbardziej istotne punkty, o które będziemy chcieli spytać, a także zastanówmy się nad kwestiami, które budzą nasze wątpliwości. Jako osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie rozmów warto przygotować sobie wzór rozmowy. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, żeby podczas każdego spotkania z potencjalnym pracownikiem pytać o to samo oraz trzymać się tych samych reguł. Celem takiego wzoru jest to, żebyśmy podczas rozmowy wiedzieli co musimy robić oraz o co musimy spytać. Wiadomo, że każdy człowiek jest inny, dlatego też każda rozmowa będzie wyglądała inaczej.

Atmosfera

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń, zarówno dla kandydata jak i dla rekrutera. Z tego względu warto zadbać o pozytywną atmosferę podczas rozmowy, oczywiście nie może się to odbyć kosztem profesjonalizmu. Zbyt luźny klimat nie jest polecany. W celu wprowadzenia przyjaznej atmosfery możesz zastosować kilka prostych rzeczy. Po pierwsze na wejściu zaproponuj kawę, herbatę lub wodę. Osoba, która przyszła na rozmowę dzięki temu od razu poczuje się lepiej. Zanim przejdziesz do zadawania ciężkich zawodowych pytań porozmawiaj chwilę z kandydatem. Dzięki temu atmosfera będzie mniej spięta. W zależności od Twoich preferencji możesz mówić po imieniu ze swoim kandydatem.

Przedstawienie firmy oraz stanowiska

Rozmowę dobrze jest zacząć od przedstawienia swojej działalności oraz stanowiska, na które poszukiwana jest osoba. Warto spytać kandydata co wie o Twojej firmie oraz o zakresie obowiązków, które mogą go czekać. Osoba, która ubiega się o dane stanowisko powinna wiedzieć na czym będzie polegała jej praca oraz czym zajmuje się firma.

Pytaj o wszystko

Osoba, z którą będziesz rozmawiać może okazać się Twoim przyszłym pracownikiem, dlatego jeżeli nurtuje Cię jakieś pytanie to je zadaj. Oczywiście ogranicz swoje pytania do płaszczyzny zawodowej, np. pytając o doświadczenie spytaj kandydata na czym polegały jego obowiązki i jak ocenia swoją pracę.

Nie oceniaj

Najczęstszym błędem rekruterów jest ocenianie kandydata po punktach w CV czy liście motywacyjnym. Przykładowo, jeżeli ktoś pracował rok za granicą, to nie musi to oznaczać, że zna biegle język obcy.

Kontrola

Niektórzy kandydaci będą chcieli przejąć kontrolę podczas rozmowy, dzięki czemu sprawnie unikną niekomfortowych pytań. To my przeprowadzamy rozmowę, więc to my powinniśmy mieć kontrolę. W takich sytuacjach musimy wykazać się asertywnością i powinniśmy uświadomić kandydata, że to naszym zadaniem jest przeprowadzenie rozmowy, a pytania będzie można zadać na końcu.

Pytania problemowe

Podczas rozmowy zadawajmy przede wszystkim pytania otwarte, które będą wymagały od kandydata szerszej wypowiedzi oraz wiedzy na dany temat.

Oczekiwania względem kandydata

Mówmy otwarcie o tym, czego oczekujemy od zatrudnionej osoby, dzięki czemu unikniemy takiej sytuacji, kiedy pracownik nie będzie wiedział jak ma wykonać podstawowe zadanie na danym stanowisku.

Czas dla kandydata

Na koniec rozmowy zapytajmy kandydata czy ma jakieś pytania odnośnie firmy oraz stanowiska, na które aplikuje. Dzięki temu dowiemy się czy ta osoba uważnie nas słuchała podczas rozmowy. Na tym etapie należy również poinformować kandydata kiedy może się spodziewać decyzji.

Po przeprowadzonej rozmowie warto, abyśmy wszystkie swoje uwagi i spostrzeżenia zapisali w notatniku.