Znalezienie dobrej pracy jest dosyć trudne i często czasochłonne. Można w końcu usłyszeć, że szukanie pracy to także praca. Wiele osób znajduje zatrudnienie na produkcji. Warto poznać fakty i rozwiać mity dotyczące takiej pracy.
Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, że wiele firm zatrudnia właśnie na produkcji. Są to firmy zarówno z branży spożywczej, jak i motoryzacyjnej, czy innego rodzaju przemysłu. Tutaj pojawia się pytanie - czy każdy może pracować na produkcji? Na pewno pracodawcy nie stawiają przed kandydatami wielu wymagań. Nie trzeba oczywiście posiadać wykształcenia wyższego, ale mile widziane jest np. wykształcenie zawodowe. Na produkcji pracę mogą znaleźć także osoby bez kwalifikacji. Jednak często w ich przypadku mile widziane jest doświadczenie. Wiele firm zatrudniających na produkcję chętnie wybiera osoby bez doświadczenia. Wcześniej jednak przechodzą oni kilkugodzinne szkolenie i właśnie na tej podstawie są oceniani, czy nadają się do tej pracy. Na pewno dużą zaletą pracy na produkcji jest fakt, że ok. 90% zatrudnienia w branży odbywa się na podstawie umowy o pracę. Zatem pracodawcy rzeczywiście proponują naprawdę przyzwoite warunki, odprowadzają składki emerytalne i do tego zapewniają ubezpieczenie zdrowotne. Na takie umowy nie mogą liczyć często nawet osoby z wyższym wykształceniem.
Praca na produkcji wbrew pozorom wcale nie musi być monotonna. Najczęściej polega na obsłudze danego fragmentu linii produkcyjnej. Pewnym utrudnieniem może być fakt, że pracownik musi wykonać określoną ilość pracy, co oczywiście jest męczące. Podczas pracy można rozmawiać czy słuchać muzyki, pod warunkiem, że nie stanowi to ryzyka dla pracowników. Są osoby, którym przeszkadza fakt, że tę pracę wykonuje się w systemie zmianowym. Zatem nie jest to typowa praca od 7 do 15 czy od 8 do 16. Często obowiązuje też 12-godzinny dzień pracy, jednak w zamian za to następny dzień jest wolny. Oferty pracy na produkcji są różne. Są pracodawcy, którzy oferują lepsze warunki, a dodatkowo możliwość rozwoju. Najlepiej sprawdzać opinie o firmach na stronie www.gowork.pl. Bezpieczeństwo pracy na produkcji jest także stosunkowo duże. Zasadniczo taka praca uznawana jest za bezpieczną, jeżeli przestrzega się przepisów BHP. Wymaga ona jednak dużego skupienia, ale też wytrzymałości. W zależności od rodzaju produkcji pracę wykonuje się w pozycji stojącej bądź siedzącej, co może powodować bóle kręgosłupa.
Zarobki na produkcji nie są bardzo wysokie, ale też nie można ich uznać za niskie. Mediana na stanowisku produkcyjnym wynosi 4,6 tys. zł. Najwięcej zarabiający mogą liczyć na 5,5 tys. zł, jednak często wymaga to pracy powyżej 40 godzin w tygodniu. Wielu pracodawców wymaga także pracy w sobotę. Jeżeli podejmujecie zatrudnienie, np. w Czechach, to także musicie liczyć się z tym, że pracodawca może narzucić Wam konieczność pracy nawet w niedzielę i to w systemie 12-godzinnym. Wiele osób uważa, że zarobki na produkcji nie są wcale najgorsze, ale jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to praca bardzo wymagająca. Aby utrzymać się na stanowisku, musicie wyrabiać normy. Tylko w ten sposób możecie utrzymać zatrudnienie.