Faktoring cichy to doskonałe rozwiązanie dla kontrahentów, którzy cenią sobie dyskrecję na temat sposobów finansowania swoich płatności. Nawet jeżeli korzystają z usług faktoringu, druga strona transakcji nie musi zostać o tym poinformowana. Taka informacja może mieć negatywny wpływ na relacje biznesowe między naszym przedsiębiorstwem a dostawcami, na których nam zależy. Dodatkowym atutem korzystania z faktoringu jest to, że można go odliczyć od podatku.

Kiedy warto wybrać faktoring cichy?

Cichy faktoring to pomoc dla firm, które potrzebują natychmiastowego sfinansowania należności wobec kontrahenta, które zostanie opłacone z zewnętrznego źródła. Pomaga to w oczywisty sposób utrzymać dobre relacje z dostawcami i klientami, dlatego jest to lepsza opcja niż pobieranie kredytów kupieckich. Pomoc w opłaceniu długu jest bardzo istotna, ponieważ zapewnia firmie dobry wizerunek i wiarygodność w oczach innych działalności na rynku. Dodatkowo możemy zachować płynność finansową, która pozwala bez przeszkód prowadzić firmę. Faktorant może odraczać płatność za usługę lub skorzystać z podzielenia jej na raty. Dzięki temu zyskuje środki, które może spożytkować na inne inwestycje. Więcej informacji na temat korzyści płynących z faktoringu cichego można znaleźć na stronie internetowej https://finansowaniefaktur.pl/blog/faktoring-cichy-a-ukryty.html.

Na czym polega usługa cichego faktoringu?

Kontrahent nie musi znać szczegółów finansowania naszej płatności, nawet jeżeli jest ona prowadzona poprzez faktoring. Definicja cichego faktoringu mówi, że pośrednictwo firmy opłacającej nasze należności nie musi być nagłośnione w żadnym momencie transakcji. Druga strony nie musi wiedzieć o naszej zdolności finansowej. Należności w związku z zamówieniami zostają opłacone przez faktora, który pobiera za to odpowiednie wynagrodzenie.

 

Aby uzyskać finansowanie, nasza firma musi być wiarygodna finansowo, ponieważ jest to zdecydowanie bardziej ryzykowne dla faktora. Cena takiej usługi jest wyższa niż w przypadku faktoringu jawnego. Jeśli przedsiębiorstwo okazuje się niewypłacalne, wówczas może dojść do nagłośnienia zadłużenia wśród kontrahentów, co w dużym stopniu wpłynie na naszą opinię i wizerunek na rynku.

Jakie korzyści płyną z cichego faktoringu?

Faktoring cichy to przede wszystkim zachowanie dobrych relacji z kontrahentami. Jest to bardzo istotne szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą przez dłuższy czas regularnie korzystać z możliwości zakupów u jednego dostawcy. Wówczas istnieje możliwość otrzymania stałego upustu, który obniży wartość faktury, a jednocześnie pozwoli opłacić nam usługę faktoringu.

 

Korzystając z tego rodzaju finansowania, nie jesteśmy uzależnieni od banków oraz innych instytucji, które mogłyby komplikować naszą płynność finansową czy zdolność kredytową. Płatność u faktora możemy podzielić na raty, co również korzystnie wpłynie na budżet firmy. Nasze przedsiębiorstwo może się również cieszyć płynnością finansową, która ma olbrzymie znaczenie w określaniu wiarygodności.