Czy szukasz kredytu konsolidacyjnego na 60 tys. zł i jednocześnie chciałbyś płacić jedną, zdecydowanie niższą ratę zamiast wielu rat różnych kredytów? A może również i otrzymać dodatkową gotówkę? Z konsolidacją kredytów w bankach jest to możliwe, gdzie znajdziesz propozycje kredytów i pożyczek konsolidacyjnych.

Konsolidacja kredytów jest w pewnym zakresie rozwiązaniem naszych problemów finansowych. A w każdym bądź razie może być pierwszym krokiem do naprawy finansów domowych.

Co da konsolidacja kredytów?

Temat konsolidacji kredytów i kredytów został dokładnie i szczegółowo przedstawiony w poradniku w serwisie https://kredytyporownywarka.pl, w poniższym artykule skupimy sie wyłącznie na najważniejszych aspektach zagadnienia.

Jeżeli mamy kilka kredytów i pożyczek, w jednym lub w kilku bankach, a jednocześnie dysponujemy odpowiednią zdolnością kredytową, to można rozważyć kredyt konsolidacyjny. Bank spłaca z niego nasze bankowe zobowiązania, np. wybrane kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne czy zadłużenie z limitów. Po konsolidacji płacimy już tylko jedną ratę kredytu w nowym banku. T

Taka rata może być również znacząco mniejsza niż suma poprzednich, co pozwala złapać oddech finansowy.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych na 60 tysięcy lub na każdą inną kwotę, jest bardzo istotne, aby wyszukać korzystne rozwiązanie.

Pamiętać jednak należy, że oferta, która jest zawsze przedstawiana indywidualnie po przeprowadzeniu przez bank oceny ryzyka kredytowego. Brana jest pod uwagę wówczas zdolność i wiarygodność kredytowa.

Jaka rata dla konsolidacji na 60 tysięcy zł?

Jak sprawdzić ratę kredytu konsolidacyjnego na 60 tys. zł? Najlepiej jest skorzystać z kalkulatora kredytów... Ale czy otrzymana rata będzie taka sama jak ta, którą wyliczy bank?

Z dużym prawdopodobieństwem nie. Niektórzy potencjalni kredytobiorcy mogą traktować takie kalkulatory, jako narzędzie wyszukania najtańszego kredytu konsolidacyjnego z dokładnym wyliczeniem rat i kosztów całkowitych. Ale tak nie jest.

Kalkulator pełni wyłącznie funkcję informacyjną dotyczącą kredytów, a wysokość rat dla wybranego kredytu są orientacyjne. Chcesz wiedzieć, jaka będzie wysokość raty dla wybranej przez ciebie propozycji? Nie ma innej możliwości, jak tylko skontaktowanie się z wybranym bankiem.

Dopiero po analizie oceny kredytowej, bank może przedstawić indywidualną ofertę kredytową z dokładnym wyliczeniem zarówno rat, jak i kosztów kredytowych.

Wyliczenia rat można dokonać samodzielnie dla celów poglądowych, aby mniej więcej zorientować jakie będzie miesięczne obciążenie przy danym koszcie odsetkowym. I tak przyjmijmy, że założenia są następujące:

Kredyt konsolidacyjny 60 tys. zł z oprocentowaniem nominalnym 12% w skali roku. Odsetki są jedynymi kosztami. Wyliczenia wówczas dla rat równych i kosztu odsetkowego prezentują się następująco:

  • 48 miesięcy: 1 580,03 zł - 15 841,45 zł.
  • 60 miesięcy: 1 334,67 zł - 20 080,01 zł.
  • 72 miesiące: 1 173,01 zł - 24 456,83 zł.
  • 84 miesiące: 1 059,16 zł - 28 969,77 zł.

Jaki jest tani kredyt konsolidacyjny?

Co to oznacza, że jest to tani kredyt konsolidacyjny 60 tys. zł? Wiemy już, że kredyt konsolidacyjny ma swoje wady i zalety - zresztą jak każdy inny kredyt. Łączy on wiele kredytów bankowych w jeden z reguły z mniejszą ratę.

Ale czy rata kredytowa świadczy o tym, że jest to tani kredyt? Nie. Cena kredytu jest uwzględniona w racie kredytowej. Niska rata nie świadczy o tym, że jest to tani kredyt konsolidacyjny 60 tys. zł. Rata kredytowa informuje nas tylko o tym, ile będziemy musieli zapłacić bankowymi w każdym miesiącu, przez cały okres kredytowania.

Na koszt kredytu składa się i oprocentowanie nominalne, a zatem wysokość odsetek, ale i prowizja oraz inne opłaty, np. ubezpieczenie.

Przy porównywaniu kredytów konsolidacyjnych zwracajmy zatem uwagę na koszt całkowity zobowiązania oraz RRSO. Im mniejsze są obie wartości, to i kredyt jest tańszy.

2 rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Warto jeszcze krótko wspomnieć, że w zależności od tego co podlega konsolidacji i co jest zabezpieczeniem kredytu, można wyróżnić dwa rodzaje konsolidacji.

Najczęściej wybierane są kredyty konsolidacyjne gotówkowe. Pozwalają one skonsolidować zadłużenie z kredytów i pożyczek gotówkowych, kart kredytowych czy innych kredytów konsolidacyjnych gotówkowych.

Drugim rodzajem konsolidacji są kredyty konsolidacyjne hipoteczne. Wówczas jednym z kredytów, który podlega konsolidacji jest kredyt hipoteczny (kredyt mieszkaniowy) lub zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka na nieruchomości.

Czy warto ostatecznie zdecydować się na konsolidację?

Jeżeli zależy Tobie na poprawie zdolności kredytowej, odzyskaniu bądź poprawie płynności finansowej lub na płaceniu jednej raty - mniejszej, w jednym banku - to oczywiście jest to korzystne rozwiązanie.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na znaczne zmniejszenie raty kredytowej przede wszystkim poprzez wydłużenie okresu spłaty. Może być nawet i o 20% mniejsza od sumy rat, które płaciliśmy przed konsolidacją.

Konsolidacja, to bardzo często również możliwość uzyskania dodatkowej gotówki, dzięki zwiększeniu zdolności kredytowej (mniejsza rata, to większy dochód rozporządzalny). Wysokość dodatkowej gotówki zależy od oferty banku i może być ona przeznaczona na dowolny cel.

Należy jednak podkreślić, że ostateczna decyzja powinna być podjęta dopiero wówczas, kiedy zostaną przeanalizowane wszystkie aspekty konsolidacji.