Zanim bank przyzna swoim potencjalnym klientom kredyt hipoteczny, musi najpierw dokładnie zbadać czy będą oni w stanie w terminie regulować kolejne raty swojego zobowiązania. Zdolność kredytowa, czyli główne kryterium, w oparciu o które bank decyduje o przyznaniu kredytu hipotecznego swoim klientom określana jest jako maksymalna wysokość raty, jaką potencjalny kredytobiorca będzie w stanie miesięcznie spłacać w terminie. Na zdolność kredytową wpływ ma bardzo dużo czynników, jednak nadrzędnym determinantem jest wysokości jest miesięczne wynagrodzenie uzyskiwane przez osobę ubiegająca się o kredyt, a dokładniej dochód wypracowywany przez potencjalnego kredytobiorcę.
Jak już wiadomo zarobki osób ubiegających się o kredyt stanowią główny czynnik kształtujący wysokość ich zdolności kredytowej. Wiele osób może mieć jednak pewne wątpliwości dotyczące rodzaju zarobków na które spogląda bank przy ustalaniu wysokości zdolności kredytowej. Kwota brutto bowiem, zważywszy na to, że jest kwotą wynagrodzenia przed wszelkiego rodzaju potrąceniami jest znacząco wyższa od kwoty netto, co mogłoby korzystnie przekładać się na wielkość poziomu zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny.
Banki przyznając kredyt hipoteczny określają jednak zdolności kredytową swojego potencjalnego klienta w oparciu o zarobki netto. Kwota brutto nie jest bowiem miarodajnym wyznacznikiem, ponieważ część pieniędzy fizycznie nie wpływa na konto bankowe potencjalnego kredytobiorcy. Zarobki netto mają zatem dużo bardziej realne przedłożenie na wysokość dochodu netto, stanowiącego podstawę przyznania kredytu hipotecznego. Dochód netto jest bowiem kwotą jaką otrzymuj się po odjęciu wszystkich kosztów życia oraz rat wynikających z tytułu zaciągnięcia innych zobowiązań od wypracowanych zarobków netto.
Widząc w jaki sposób obliczany jest dochód netto, w oparciu o który ustalona jest zdolność kredytowa będąca podstawą do przyznania kredytu hipotecznego nasuwa się pytanie jak dużo trzeba zarabiać netto, aby mieć szansę ubiegać się o kredyt. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna, bowiem wpływ na wspomnianą zdolność kredytową ma zbyt duża liczba czynników. Ponadto dużą rolę odgrywa sytuacja gospodarcza kraju, czyli wysokość inflacji lub stóp procentowych NBP, a także polityka banku, w którym klient chce ubiegać się o kredyt hipoteczny.
Ciężko zatem dokładnie oszacować jakie konkretnie zarobki netto należy osiągać, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Szacuje się, że aktualnie aby otrzymać kredyt trzeba posiadać zarobki netto na poziomie co najmniej:
Wysokość zarobków netto niezbędnych do otrzymania niezbędnej kwoty kredytu hipotecznego mogą się różnić w zależności od oferty danego banku. Nie należy jednak zapominać, że kredyt hipoteczny to także dodatkowe koszty wynikające z wysokości oprocentowania czy prowizji pobieranej przez bank.
Pomocą w znalezieniu najlepszej oferty kredytów hipotecznych są rankingi kredytów hipotecznych. Dzięki nim potencjalny kredytobiorca może wyliczyć za równo swoją zdolność kredytową ustalaną według konkretnego banku, ale także porównać, który kredyt hipoteczny będzie najbardziej korzystnym rozwiązaniem.
Z naszej strony polecamy ranking kredytów hipotecznych dostępny na stronie Meritum Bank: https://meritumbank.pl/kredyty-hipoteczne-ranking/
Zawiera on wszystkie niezbędne informację do wybrania najlepszej oferty na rynku.