Jak mawiali starożytni Rzymianie, nieznajomość prawa szkodzi. Warto mieć świadomość, że przepisy prawa dotyczą wszystkich aspektów naszego życia. Robiąc zakupy, za każdym razem zawieramy umowę sprzedaży, a pożyczając komuś sumę większą niż 500 złotych, powinniśmy spisać umowę pożyczki lub wziąć pokwitowanie. Nie musimy jednak znać wszystkich przepisów prawa karnego, cywilnego czy administracyjnego, żeby spać spokojnie. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać profesjonalnej pomocy w nagłej sytuacji.

(Nie)świadomość prawna Polaków

Jak wynika z przeprowadzonego cztery lata temu badania „Diagnoza świadomości prawnej Polaków 2016” z inicjatywy Kwartalnika IUSTITIA, w sprawie edukacji prawniczej w Polsce wciąż jest wiele do zrobienia.

Nieco ponad połowa ankietowanych twierdziła, że sędziowie są członkami partii politycznych (a jak czytamy w Art. 178 Konstytucji RP „Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”). 30% badanych nie było świadomych, że testament to czynność mortis causa, więc można odwołać go w każdym momencie za życia spadkodawcy. Na szczęście m.in. dzięki różnego rodzaju akcjom edukacyjnym świadomość prawna Polaków z roku na rok rośnie.

Jak szybko znaleźć dobrego prawnika? Porady prawne przez telefon

Jeśli przemknęło Ci przez głowę to pytanie, prawdopodobnie sytuacja już jest bardzo trudna lub… niedługo będzie. Szukanie porady prawnej w stresie nie sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Warto pomyśleć o niej zawczasu – nie tylko, jeśli jesteś przedsiębiorcą. Telefon do prawnika może się przydać w wielu codziennych sytuacjach np. w sporze z nieuczciwym sprzedawcą czy nierespektującym prawa pracodawcą, w razie wypadku samochodowego, podczas konfliktu z sąsiadem lub zatrzymania przez funkcjonariusza policji.

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się usługa asysty prawnej, czyli legal assistance. To rozwiązanie dobrze znane i chętnie stosowane w wielu krajach europejskich, a także za Oceanem. Przeznaczone jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które potrzebują dwudziestoczterogodzinnej opieki prawnej.

Jak działa infolinia prawna?

Wiele osób, zanim zadzwoni na infolinię prawną, zastanawia się, czy w ten sposób uzyska profesjonalną pomoc. Telefonicznych porad prawnych udziela zespół prawników, adwokatów i radców prawnych, którzy konsultują dane zagadnienie między sobą, aby udzielić jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi.

Usługa legal assistance jest dostępna najczęściej w kilku zróżnicowanych cenowo pakietach. Klient zyskuje nieograniczony dostęp do całodobowej infolinii i porad prawnych, a w wersji rozszerzonej także do wideo konsultacji z prawnikiem. Ma także możliwość wyboru adwokata do sprawy sądowej.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z lexsecure.pl