Upadłość konsumencka jest często wykorzystywanym instrumentem prawnym, mającym na celu oddłużenie osób fizycznych nieprowadzących działalności fizycznej, które znajdują się w stanie niewypłacalności. Kiedy i jak można ogłosić upadłość konsumencką? W tym artykule przedstawimy Państwu podstawowe informacje, które powinny wyjaśnić ten problem.
Podstawą każdego wniosku o upadłość konsumencką jest wykazanie niewypłacalności (zgodnie z art. 11 ust. 1 PrU) przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Pamiętajmy, że osoba ubiegająca się o upadłość konsumencką nie dostanie zgody na jej ogłoszenie, jeżeli rok przed złożeniem wniosku prowadziła działalność gospodarczą.
Osoba niewypłacalna to taka, która utraciła zdolność do spłacenia swoich zobowiązań pieniężnych. Nie może więc ogłosić upadłości konsumenckiej osoba, która posiada środki na spłatę, ale zwyczajnie nie chce spłacić swoich zobowiązań. Nie podlega upadłości konsumenckiej również taka osoba, która ma jedno zobowiązanie oraz jeżeli termin spłaty jeszcze nie nadszedł. Osoba, która może ogłosić upadłość konsumencką musi więc posiadać kilka zobowiązań pieniężnych i spóźniać się ze spłatą ponad 3 miesiące - zgodnie z art. 11 ust. 1a PrU.
Istnieje kilka przesłanek, które przekreślają szanse osoby, która ubiega się o upadłość konsumencką.
Jeżeli któraś z tych przesłanek zostanie spełniona, osoba fizyczna nie jest zdolna do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jest jednak jeden wyjątek - upadłość konsumencka może zostać ogłoszona na podstawie względów humanitarnych (art. 491⁴ ust. 4 PrU). Oznacza to, że osoba zagrożona jest możliwością zostania bezdomną, utracenia zdrowia (ze względu na brak jedzenia, lekarstw itp.) lub niewypłacalność może znacznie pogorszyć relacje rodzinne.
Bardzo ważnym jest fakt nieumyślnego spowodowania niewypłacalności. Jeżeli sąd oceni, że dłużnik z premedytacją doprowadził do stanu, w którym nie może spłacić swoich zobowiązań, wniosek o upadłość zostanie oddalony. Dotyczy to również sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny w skutek rażącej niedbałości.
Wypełnienie i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest zbyt skomplikowane. W Internecie dostępny jest gotowy formularz sporządzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który wystarczy wypełnić (każdą rubrykę wypełniamy starannie i zgodnie z prawdą). Wniosek można sporządzić własnoręcznie i pominąć oficjalny formularz, jednak zawierać musi podstawowe dane:
Jeżeli samodzielnie tworzymy wniosek o upadłość konsumencką, najlepiej sięgnąć po informacje do art. 491² ust. 4 PrU. Złożenie wniosku wymaga stałej opłaty w wysokości 30 zł. Pamiętajmy, że wniosek o upadłość konsumencką należy własnoręcznie podpisać i złożyć w sądzie lub wysłać pocztą.
Postępowanie sądu w sprawie upadłości konsumenckiej kończy się zazwyczaj na jednym posiedzeniu. Podczas tego posiedzenia dłużnik jest przesłuchiwany w celu oceniania przez sąd, czy osoba składająca wniosek jest faktycznie niewypłacalna. Dłużnik musi wykazać na posiedzeniu, że posiada rzeczywistą chęć oddłużenia. Jeżeli sąd oceni, że dłużnik ma pełne prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wydaje odpowiednie postanowienie. W dokumencie tym zamieszczona jest informacja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej oraz wyznaczony zostaje syndyk, który staje się odpowiedzialny za sprawy dłużnika (art. 4915 PrU).
Jeżeli dłużnik ogłosi upadłość konsumencką, traci prawo do rozporządzania i korzystania ze swojego majątku. Traci on również wszelkie prawa związane z majątkiem - nie może zawierać umów oraz podejmować się kolejnych pożyczek.
Dziękujemy za pomoc merytoryczną przy powstaniu artykułu adwokatowi Krzysztofowi Śpiewakowi (https://smadwokaci.pl/) z Poznania.