Przemysł to jeden z kluczowych sektorów rozwoju gospodarki, odpowiedzialny za istotną część PKB nie tylko Polski, ale także innych państw. Wraz z rozwojem zakładów wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Jakie zawody w przemyśle cieszą się największym zainteresowaniem i gdzie warto szukać zatrudnienia w 2023 roku?

Jak zacząć karierę w przemyśle?

Postępująca robotyzacja przemysłu sprawia, że na znaczeniu tracą zawody, które bazują wyłącznie na manualnych umiejętnościach pracownika. Wykorzystanie zautomatyzowanych urządzeń dźwigowych i linii produkcyjnych powoduje, że wiele procesów technologicznych dzieje się automatycznie.

Dlatego obecnie w przemyśle brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych i doświadczonych operatorów maszyn, którzy zajęliby się zaprogramowaniem cyklu pracy maszyny, jej konserwacją, naprawą i nadzorem, a także dbałością o bezpieczeństwo w zakresie jej funkcjonowania.

Kariera w przemyśle to szerokie pojęcie, które może obejmować np. specjalistów od utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie, nadzoru sieci telekomunikacyjnych czy operatorów CNC.

Pracy w praktycznie wszystkich zakładach przemysłowych lub produkcyjnych może szukać również operator suwnicy.

Gdzie wykorzystuje się suwnice?

Suwnice to urządzenia dźwignicowe pracujące w ruchu przerywanym. Wykorzystuje się je do przenoszenia ładunków w pionie i poziomie. Każda suwnica składa się z konstrukcji nośnej, po której porusza się wciągnik lub wciągarka.

Wyróżnia się dwa typy suwnic:

  1. Uniwersalne znajdują zastosowanie tam, gdzie pojawia się potrzeba przeniesienia lub podniesienia ładunku o dużej masie lub wielkogabarytowego. Można spotkać je w branży TSL czy zakładach przetwórstwa spożywczego.
  2. Kiedy trzeba przeprowadzić bardziej zaawansowane zadania, przedsiębiorstwa chętniej decydują się na tzw. suwnice procesowe (technologiczne). Są one przystosowane do pracy z konkretnym rodzajem ładunku, np. materiałem sypkim, płynnym, o wysokiej temperaturze lub niewymiarowym. Choć są droższe niż suwnice uniwersalne, to dźwignice technologiczne pozwalają na zachowanie wysokiej wydajności linii produkcyjnej.

Operator suwnic jest niezbędny przy obsłudze każdego typu dźwignicy – od prostej konstrukcji z napędem ręcznym po zaawansowane urządzenia sterowane z kabiny.

Aby móc wykonywać ten zawód, niezbędne jest uzyskanie uprawnień. Wyróżnia się kategorię uprawnień IS oraz IIS. Odpowiednie umiejętności i kwalifikacje są potwierdzane przez Urząd Dozoru Technicznego. Wymagany jest również zdany egzamin.

Jakie są obowiązki operatora suwnicy?

Do obowiązków operatora suwnicy należy przede wszystkim bieżąca obsługa urządzeń. Polega ona na transporcie ładunków z wykorzystaniem urządzenia dźwignicowego. Operator powinien być w stanie ocenić możliwości techniczne urządzenia z uwzględnieniem specyfiki i ciężaru przenoszonego obciążenia, zweryfikować sprawność suwnicy i obszar jej oddziaływania.

Ważna jest współpraca z pozostałymi członkami zespołu, tzw. hakowymi, którzy są odpowiedzialni za prawidłowy montaż i zabezpieczenie ładunku.

Do podstawowych obowiązków zalicza się też:

  • przestrzeganie zasad BHP,
  • nadzór nad działaniem maszyny,
  • wydawanie sygnałów porozumiewawczych.

Ile wynoszą przeciętne zarobki operatora suwnicy?

Wysokość wynagrodzenia operatora suwnicy zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma region, w którym osoba zainteresowana szuka pracy, a także rozmiar i specyfika zakładu pracy.

  • Na wyższe zarobki mogą liczyć osoby z doświadczeniem oraz ukończonymi kursami dodatkowymi, np. w zakresie diagnostyki i podstawowej mechaniki suwnicy.
  • Za minimalne wynagrodzenie na tym stanowisku uznaje się kwotę średnio 3700–3900 zł brutto. Im wyższe są kwalifikacje pracownika, tym wyższa będzie jego pensja. Zarobki operatorów suwnic z wieloletnim doświadczeniem sięgają 6200–6500 zł brutto. (Podane kwoty dotyczą umowy o pracę).
  • Dużą zaletą tego fachu jest łatwość w znalezieniu zatrudnienia dla osoby początkującej.

Gdzie szukać perspektywicznego zatrudnienia w przemyśle? 

Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w przemyśle, w branży powiązanej z suwnicami powinny szukać pracy w dużych, prężnie rozwijających się zakładach. To gwarancja stabilnego zatrudnienia, możliwości rozwoju, a przede wszystkim ciekawej pracy i atrakcyjnych zarobków. Warto zajrzeć na: https://www.konecranes.com/pl i sprawdzić aktualne oferty pracy oraz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu suwnic w przemyśle i zasadzie ich działania.