Przemysł to jeden z kluczowych sektorów rozwoju gospodarki, odpowiedzialny za istotną część PKB nie tylko Polski, ale także innych państw. Wraz z rozwojem zakładów wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Jakie zawody w przemyśle cieszą się największym zainteresowaniem i gdzie warto szukać zatrudnienia w 2023 roku?
Postępująca robotyzacja przemysłu sprawia, że na znaczeniu tracą zawody, które bazują wyłącznie na manualnych umiejętnościach pracownika. Wykorzystanie zautomatyzowanych urządzeń dźwigowych i linii produkcyjnych powoduje, że wiele procesów technologicznych dzieje się automatycznie.
Dlatego obecnie w przemyśle brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych i doświadczonych operatorów maszyn, którzy zajęliby się zaprogramowaniem cyklu pracy maszyny, jej konserwacją, naprawą i nadzorem, a także dbałością o bezpieczeństwo w zakresie jej funkcjonowania.
Kariera w przemyśle to szerokie pojęcie, które może obejmować np. specjalistów od utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie, nadzoru sieci telekomunikacyjnych czy operatorów CNC.
Pracy w praktycznie wszystkich zakładach przemysłowych lub produkcyjnych może szukać również operator suwnicy.
Suwnice to urządzenia dźwignicowe pracujące w ruchu przerywanym. Wykorzystuje się je do przenoszenia ładunków w pionie i poziomie. Każda suwnica składa się z konstrukcji nośnej, po której porusza się wciągnik lub wciągarka.
Wyróżnia się dwa typy suwnic:
Operator suwnic jest niezbędny przy obsłudze każdego typu dźwignicy – od prostej konstrukcji z napędem ręcznym po zaawansowane urządzenia sterowane z kabiny.
Aby móc wykonywać ten zawód, niezbędne jest uzyskanie uprawnień. Wyróżnia się kategorię uprawnień IS oraz IIS. Odpowiednie umiejętności i kwalifikacje są potwierdzane przez Urząd Dozoru Technicznego. Wymagany jest również zdany egzamin.
Do obowiązków operatora suwnicy należy przede wszystkim bieżąca obsługa urządzeń. Polega ona na transporcie ładunków z wykorzystaniem urządzenia dźwignicowego. Operator powinien być w stanie ocenić możliwości techniczne urządzenia z uwzględnieniem specyfiki i ciężaru przenoszonego obciążenia, zweryfikować sprawność suwnicy i obszar jej oddziaływania.
Ważna jest współpraca z pozostałymi członkami zespołu, tzw. hakowymi, którzy są odpowiedzialni za prawidłowy montaż i zabezpieczenie ładunku.
Do podstawowych obowiązków zalicza się też:
Wysokość wynagrodzenia operatora suwnicy zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma region, w którym osoba zainteresowana szuka pracy, a także rozmiar i specyfika zakładu pracy.
Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w przemyśle, w branży powiązanej z suwnicami powinny szukać pracy w dużych, prężnie rozwijających się zakładach. To gwarancja stabilnego zatrudnienia, możliwości rozwoju, a przede wszystkim ciekawej pracy i atrakcyjnych zarobków. Warto zajrzeć na: https://www.konecranes.com/pl i sprawdzić aktualne oferty pracy oraz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu suwnic w przemyśle i zasadzie ich działania.