Prawie każdy może powiedzieć, że potrafi robić zdjęcia. I teoretycznie będzie miał rację - gdy wciśnie odpowiedni przycisk na aparacie, to efektem prawie zawsze będzie zdjęcie. Skoro więc każdy potrafi robić zdjęcia, to czemu zawód fotografa wciąż się utrzymuje poza takimi podstawowymi zastosowaniami jak fotografia ślubna i robienie zdjęć do dokumentów? Odpowiedzi może być wiele, natomiast jedną z najważniejszych możemy określić dwoma słowami: fotografia reklamowa.
Narzuca się prosta odpowiedź "do reklam" i chęć przejścia do następnego pytania. Przyjrzyjmy się jednak bliżej tematowi. Z perspektywy amatora, pewne problemy może powodować np. fotografia sportowa. Większość domorosłych fotoamatorów nie posiadając właściwego sprzętu lub nie potrafiąc wykorzystać tego który mają, uzyskuje w takich przypadkach poruszone, rozmazane i nieostre zdjęcia. Ale czy coś trudnego może być w zrobieniu zdjęcia jakiegoś statycznego przedmiotu, który chcemy zaoferować w swoim sklepie internetowym? Cóż, w pewnym sensie odpowiedzią jest porównanie kilku losowych sklepów internetowych - zapewne w niektórych z nich znajdziemy atrakcyjne, wysokiej jakości zdjęcia pozwalające doskonale obejrzeć produkt, którym jesteśmy zainteresowani. Jednak zapewne co najmniej jeden sklep będzie się wyróżniał na minus - nieczytelnymi zdjęciami niskiej jakości, na których tak naprawdę musimy się zastanawiać, co one pokazują. Nie trzeba chyba dodawać, które ze zdjęć były robione przez profesjonalistę, a które przez osobę, której wydawało się, że potrafi robić zdjęcia? W efekcie klienci chętniej wybiorą produkt ze sklepu z dobrymi zdjęciami, nawet jeśli będzie miał trochę niższe ceny. Amatorskie fotografie mogą bowiem sugerować, że również jakość będzie amatorska.
Dobrej klasy specjalista potrafi zrobić dobre zdjęcie nawet najprostszym aparatem. Jeśli ktoś nie dowierza, to warto w wolnej chwili poszukać w internecie jakiej jakości zdjęcia można osiągnąć nawet z tzw. camera obscura - rodzaju aparatu, który tak naprawdę składa się z niewiele więcej niż z kawałka pudełka z dziurką. Wracajmy jednak do tematu. Aby zrobić naprawdę dobrą fotografię reklamową, to bez inwestycji w sprzęt się nie obędzie. Wśród najbardziej podstawowego wyposażenia wymienić należy namiot bezcieniowy i system lamp doświetlających. Wbrew pozorom, możliwości samego aparatu nie są najważniejsze - jeśli zapewnimy sobie dobre oświetlenie, to nawet prostym aparatem osiągniemy dobry efekt. Warto tylko pamiętać o wyłączeniu zbędnej automatyki i starać się ręcznie ustawić parametry zdjęcia.
Skoro jak wskazano wyżej, niezbędny sprzęt nie jest szczególnie zaawansowany, to co jest niezbędne, aby robić dobre zdjęcia? Tak, to człowiek. Często nawet mówi się, że aparat stanowi jedynie narzędzie, a zdjęcie robi człowiek. Jest to oczywiście prawda - tak naprawdę uzyskany efekt zależy w większości od umiejętności fotografa, a ten swoje umiejętności zawdzięcza tysiącom zdjęć mniej udanych, by wreszcie zacząć robić te naprawdę dobre.
A zatem - czy stać Cię na samodzielne zrobienie tych tysięcy zdjęć i czy masz na to czas? Jeśli nie, to rozważ skorzystanie z usług profesjonalistów.